Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Gibi Gözüken ve Duyguları Olan Robot Nadine'le Tanışın

22PAYLAŞIM

Singapur'daki Nanyang Technological Üniversitesi bilim adamları, sosyal zekaya sahip, insan gibi gözüken ve "kendi kişiliği, ruh hali ve duyguları olan" robot Nadine'i tanıttı. Chip'in haberine göre; NTU'da gerçekleşen medya tanıtımında robotun mimarı Nadia Thalmann, "gelecekte Nadine gibi fiziksel sosyal robotların ofislerde ve evlerde sık görülür olacaklarını" iddia etti.

NTU açıklamasına göre Nadine, Thalmann'ın bir kopyası olarak geliştirildi.

Bu "insansı"nın "yumuşak deriye ve esmer saça" sahip olmanın yanı sıra "sizi karşılarken güldüğü, konuşurken göz teması kurduğu ve aynı zamanda tokalaşabildiği" açıklandı.

Konuşmaya göre üzgün veya mutlu olabiliyor.

Robotun, daha önce karşılaştığı insanları ve konuşulanları hatırlayabildiği belirtilirken, Apple'ın Siri'sine veya Microsoft'un Cortana'sına benzer bir şekilde akıllı yazılımlarla donatıldığı biliniyor.

Sosyal robotların iş gücü sağlayabileceği günler gelecek

Thalmann, Dünya'daki ülkeler yaşlanan nüfus problemi ile karşılaştıkça sosyal robotların gerekli olan iş gücünü sağlayabileceklerini, sağlık alanında çalışabileceklerini ve evde kalmak zorunda olan yaşlılarla veya çocuklarla ilgilenebileceklerini söylemekte.

Gerçek arkadaşlar gibiler

Bu robotların, her zaman yanınızda olan ve etrafta neler olduğunu fark eden gerçek arkadaşlar gibi olduklarını söyleyen Thalmann, sosyal zekaya sahip bu robotların, dil ve etik bilgisine sahip olarak Star Wars'un ikonik altın droid' C-3PO gibi olabileceklerini söylüyor.

Chip

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir