Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Zihninin Derinlerinde Yatan Ürkütücü Bir Konu: Hayaletler Gerçekten Var mıdır?

121PAYLAŞIM

O da ne? Bir anda karşınızda tanımlayamadığınız bir cisim gördünüz ve bunun bir hayalet olduğundan eminsiniz. Çünkü siz bu dünyada fizik yasalarının ötesinde bir gerçekliğin var olduğuna inanıyorsunuz. Ama şimdi gelin gerçeklerden, yani bilimden bahsedelim. 

İşte hayalet sandığınız şeyin gerçekte ne olabileceğine dair bilimsel açıklamalar:

Elektromanyetizm

Hayalet avcıları elektromanyetik alanı hayaletlerin varlığına bir delalet olarak görür. Ancak elektromanyetik alanların etkilediği şey yalnızca beynimizin aynı elektrikle çalışan nöral bağlantılarıdır. Kısacası hayalet gördüğümüz sanısına kapılmamızın sebebi de tam olarak elektromanyetik alanın nöral devrelerimizi etkilemesidir.

Bu etki, 2010 yılında Kanadalı nörolog Michael Persinger tarafından test edilmiştir.

Çalışma kapsamında katılımcıları 15-30 dakika boyunca zayıf bir manyetik alana maruz bırakan Persinger, insanların bir süre sonra odada bir hayalet olduğu hissine kapıldığını gözlemlemiştir. Elektromanyetik alanların beynimizi etkileyerek bu tür sanrılara sebep olduğu da böylelikle kanıtlanmıştır.

Küf

Yaşadığınız ortam çok nemliyse ve küf barındırıyorsa bu durum hayalet görmenize sebep olabilir. Ne kadar alakasız görünse de, Clarkson Üniversitesi'nden araştırmacıların yürüttüğü bir çalışma, uzun süre küf bulunan ortamlarda kalan insanlarda anksiyete, korku ve akut bunama gibi durumların ortaya çıkabildiğini gösteriyor.

Kısacası hayalet gördüğünüz yanılgısına etrafınızı saran küf kokusu sebep oluyor.

Küfün sebep olduğu bu durum yapılan çalışmayla gözlemlenmiş olsa da, bu maddenin hangi özelliğiyle sanrıları tetiklediği şu an için çözülebilmiş değil.

Frekans

İnsan kulağı belirli bir frekans aralığını işitecek şekilde evrimleşmiştir. 20 Hz-20 kHz olarak belirlenen bu aralığın altında ya da üstünde kalan sesler ise kulağımız tarafından algılanmasa da bizde bilinç dışı bir algı oluşturuyor.

Söz konusu frekanslar insan bedenini etikeyerek tansiyon ve kalp atışlarına etki edebilmektedir.

Yaşanan bu değişimler kişide stres ve panik hissini tetikleyerek bahsi edilen türde halüsinasyonlara sebep olabilmektedir.

Cereyan

Günlük hayatta sıklıkla "kıçı açıkta kalmak" şeklinde ifade ettiğimiz bu durum, bilimsel olarak kanıtlanmış belirli tehlikeler doğurmaktadır. Hayalet filmlerinde de sıklıkla kullanılan bu bilgiye göre evin soğuk noktaları, içeride bir hayalet olduğu anlamına gelmektedir.

Elbette durum bundan çok daha farklı...

Soğuk hava üstümüzde güvensizlik ve korku gibi hisler yaratma etkisine sahiptir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, insanlar soğuk ortamlarda bulunduklarında daha fazla tetikte oluyor ve olağandışı olarak adlandırabilecekleri durumları daha sık yaşıyorlar. Kısacası o hayalet sandığınız, hayalet değildi a dostlar...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
byrnrttn

yıllarca tek başıma bir evde kalırsam korkarım dedim... ama tam 7 yıldır tek başıma yaşıyorum ve tüm korkularımı " eğer hayaletleri düşünürsem, düşüncelerim beni korkutur en iyisi düşünmeyeyim " dedim..tamamen irade meselesi

birinci-tekil-birey

"Kıçın açıkta kalması" tespitin dibi :)

goofy

nedense bu içerik bana " irem - hayalet sevgilim " şarkısını ve o zaman bu şarkı hakkında yapılan spekülasyonları hatırlattı :D

palermolu

Duyulariniza güvenmeyin , aldatılmaya çok musaittirler, bir terslik hissederseniz korkmayın , korkarsanız hayaletler siz kendiniz yaratirsiniz

Gizli Kullanıcı

insanlardan korkun korkacaksanız

Görüş Bildir