İnsan Yüzünü Şekillendiren Genler Bulundu

 > -

İnsan yüzünü şekillendiren genler bulundu

İnsan yüzünü şekillendiren genler bulundu

İnsanların yüzlerini şekillendiren genler tanımlandı.

Bu genlerin nasıl işlediğinin anlaşılması gelecekte küçük DNA örneklerinden alınan bilgi kullanılarak detaylı portrelerin yapılmasına imkan sağlayabilir.

Araştırmacılar yüz şeklini belirlediği ortaya çıkan beş genin incelenmesi sonucunda adli tıp alanında büyük ilerleme kaydedilebileceğini düşünüyor.

Daha önce insanların yüzlerini ortaya çıkaran genlerle ilgili hiç birşey bilinmiyordu.

10 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları Plos Genetics adlı dergide yayınlandı.

Hollanda'daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi için çalışan araştırma ekip başkanı Manfred Kayser ''Buldularımız oldukça heyecan verici. İnsan yüzünün nasıl şekillendiğini anlamaya yaklaştık'' dedi.

Kayser sözlerine ''Belki bir gün sadece DNA örneği aldığımız insanların portrelerini yapabileceğiz. Bu da adli tıpçıların, polislerin çok işine yarayacaktır'' diyerek devam etti.

Araştırmacılar deneye katılanları MRI cihazına sokarak yüzlerinin özelliklerini kayda geçirdi. Daha sonra deneklerin DNA'ları üzerinde yapılan araştırma 5 farklı genin yüz şeklinin belirlenmesi üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

DNA'dan portre çizme işlemi yakın gelecekte olası görünmüyor ancak sonuçlar umut vaadediyor.

Ayrıca artık DNA'dan saç ve göz renginin öğrenilebileceği ve kan örneğinden yaş tahmini yapılabileceği biliniyor. Bütün bunların adli tıpta büyük ilerleme sağlaması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir