İnsan En Fazla Ne Kadar Yaşayabilir?

 > 
13PAYLAŞIM

İnsanoğlu daha fazla yaşamanın sırrını araştırırken bilim insanları bu sınırı 115 yaş olarak belirledi. İnsan Ölüm Veritabanı Projesi tarafından elde edilen verileri inceleyen ve farklı ülkelerde 110 yaşını aşan kişilerin ölümünü araştıran bilim insanları, son 20 yılda yaşam sürelerindeki artışın azaldığını ortaya koydu.

Anadolu Ajansı'nın Nature dergisine dayandırdığı araştırmaya göre, her 10 bin kişiden sadece birinin 125 yaşına kadar yaşamana şansı bulunuyor.

'Bir insanın 125 yaşını aşması çok küçük bir ihtimal'

İnsanoğlunun en fazla 115 yıl yaşayabileceğine işaret eden araştırmacılardan Albert Einstein Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Jan Vijg, "Elde edilen veriler, insan yaşamının sınırına yaklaştığımızı gösteriyor. İnsanın maksimum yaşam süresi yaklaşık 115 yıl. Bu süreyi aşmak neredeyse imkansız. Bir insanın 125 yaşını aşması çok küçük bir ihtimal" dedi.

İnsanın ortalama yaşam süresi, aşıların bulunması, doğumda yaşanan komplikasyonların giderilmesi ve tıptaki gelişmeler sayesinde 19. yüzyıldan bu yana artmış, 100 yaşını aşanların sayısı çoğalmıştı.

Dünyanın en uzun ömürlü insanı 122 yaşında hayatını kaybetti

Dünyanın en uzun ömürlü insanı Fransa doğumlu Jeanne Calment, 1997 yılında 122 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

ABD'nin California Üniversitesi ve Almanya'daki Max Planck Demografik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulan İnsan Ölüm Veritabanı, araştırmacılar, gazeteciler ve siyaset uzmanları için insan nüfusu ve ölüm oranlarına ilişkin ayrıntılı bilgi sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir