Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnönü Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

İnönü Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu

İnönü Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu

Üniversitemiz stadyumunda gerçekleştirilen ve 5 bin 200 öğrencinin mezun olduğu “2012-2013 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni”ne Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceyhan, Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Rektör Yardımcıları, Rektör Danışmanı, Fakülte Dekanları, Enstitü, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürleri, öğretim üyeleri, binlerce öğrenci ve bu yıl mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Programın başında mezun öğrenciler kortej yürüyüşü yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telgrafları okundu.

Törenin ilk konuşmasını mezun öğrenciler adına, 2012-2013 Akademik Yılı İnönü Üniversitesi birincisi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Hatice Akpunar yaptı.

Üniversiteden birincilik derecesiyle mezun olan Hatice Akpunar, konuşmasında, “Mezun olduğumuz için bugün çok mutluyuz. Bu mutlu günümüzde bizlerin bugüne gelmesinde en fazla katkısı olan alilerimize seslenerek konuşmama başlamak istiyorum. Dünyaya gözümüz açtığımızda ilk sizleri karşımızda gördük ve ilk sizin sesinizi işittik. Bizlere konuşmayı, eğriyi-doğruyu sizler öğrettiniz. Vatanımıza ve milletimize layık insanlar olalım diye bizleri sizler okuttunuz. Gün oldu ki yemediniz yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz. Mutlu olalım diye hiçbir fedakârlıktan kaçınmadınız. Bizim için yaptıklarınızın karşılığını asla ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Bizlerde İnönü Üniversitesi gibi ülkemizin en saygın ve en köklü üniversitesini kazanarak ve bugün burada mezun olarak sizin bize olan güveninizi boşa çıkarmadık. Saygıdeğer hocalarım sizlerde gecenizi gündüzünüze katarak en iyi şekilde yetişmemizi sağlamak için çaba sarf ettiniz. Bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştınız. Bizleri bilgi ile donattınız, ufkumuzu açtınız. Başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik olmak üzere üniversite yönetimimiz huzurlu bir ortamda kaliteli bir eğitim almamız için takdire şayan bir yönetim biçimi sergilediler. Üniversite kapılarını yabancı uyruklu öğrencilere ve öğretim üyelerine açarak bizleri dünyaya taşıdılar. Üniversite yönetimi başta olmak üzere bizi geleceğe hazırlayan hocalarıma tüm mezun öğrenciler adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Okul birincisi Hatice Akpunar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün, hayatımızdaki önemli bir süreci, ülkemizin en saygın ve en köklü üniversitelerinden biri olan İnönü Üniversitesinden mezun olmak suretiyle tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonraki hayatımızda, ihtiyaç duyacağımız bilgileri buradan edindik. Bu bilgilerin kılavuzluğunda, kendi geleceğimizi inşa edeceğiz. Kendi geleceğimizi inşa ederken, aynı zamanda ülkemizin de geleceğini inşa ettiğimizi asla unutmayacağız. Güçlü bir devletimiz, köklü bir milletimiz var. Tarihimiz başarılarla dolu. Geleceğimizin de başarılarla dolu olmaması için herhangi bir sebep yok. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler olarak, İnönü Üniversitesinde tanıştık, konuştuk ve kaynaştık. İnönü Üniversitesi; mezunlarıyla, öğrenimlerini devam ettiren öğrencileriyle, akademik ve idari personeliyle büyük bir ailedir. Böylesine büyük bir ailenin üyeleri olduğumuz için kendimizi şanslı saymalı ve bu ailenin üyesi olma duyarlılığımızı bundan sonraki hayatımızda da devam ettirmeliyiz. Sizlere mutlu bir gelecek diliyorum.”

“Daha önceki yıllara nazaran bu yılki mezuniyet törenimizin yoğun katılımlı ve oldukça coşkulu olması İnönü Üniversitesinin üst yöneticisi olarak beni ziyadesiyle mutlu etmiştir.” diyerek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik, daha sonra şunları söyledi: “Törenimizde, Üniversitemizin akademik ve idari personeli; mezuniyet diploması almaya hak kazanan öğrencilerimiz ile bu öğrencilerimizin Türkiye’nin dört bir yanından kalkıp gelen aileleri bulunuyor. Burada büyük bir mutluluk, büyük bir sevinç ve büyük bir onur yaşanıyor. Bu mutluluk, sevinç ve onuru en fazla yaşayanlar, hiç kuşkusuz mezun olan öğrencilerimizdir. Bu güzel günlerinde kendilerini yalnız bırakmayıp yanlarında bulunduğunuz ve mezuniyet törenimizi şereflendirdiğiniz için siz değerli konuklarımıza, Üniversitemiz öğrencileri ve çalışanları adına teşekkür ediyor ve ‘Hoş geldiniz’ diyorum.”

“Bugün burada sizlerle birlikte mezun öğrencilerimizin başarısına tanıklık ediyoruz. Bu başarı, öğrencilerimizin başarısıdır; ama bu başarıda onlarla birlikte birçok kişinin daha katkısı var. Çünkü başarı, ortak çabanın ürünüdür. Üniversitemizin bir devlet üniversitesi olması nedeniyle buradaki en büyük katkının, devletimizce sağlanan katkı olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Yerel yönetimlerimizin, iş adamlarımızın ve sivil toplum örgütlerimizin, önümüzdeki yıllarda artırarak sürdüreceklerini umduğum katkılarını da anmakta yarar var. Ama bu gençlerin başarısı için öğretim elemanlarımızın büyük bir özveri göstererek gecelerini gündüzlerine katmaları; ailelerin, anne ve babaların kendi çocuklarının geleceği için yemelerinden, içmelerinden, giyinmelerinden fedakârlık ederek onları okutmaları, her türlü takdirin üstündedir. Söz konusu başarıda katkısı olan herkesi gönülden kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.”

“Üniversitelerin asli görevlerinin başında kuşkusuz eğitim geliyor. Bu bağlamda gerek lisans gerekse lisansüstü düzeyde binlerce öğrencimize eğitim veriyoruz. Sağlık sektöründen eğitim sektörüne, ekonomiden siyasete, tarımdan bilişime değin hayatta ne kadar sektör varsa bütün bu sektörler için gerekli olan vasıflı insan ihtiyacını karşılıyoruz. ‘Dünya üniversitesi’ olma vizyonunun bir gereği olarak, son yıllarda yabancı uyruklu öğrenci de kabul etmeye başlayan Üniversitemizin bugün 40’a yakın ülkeden toplam 300 yabancı uyruklu öğrencisi bulunduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.”

“29.000 öğrencimizin yaklaşık 5.200’ü bu yıl okullarından mezun oluyor ve aramızdan ayrılıyor. Onlar, buradan aldıkları eğitimle, buradan aldıkları diploma ile bir yandan kendi geleceklerini inşa ederken, diğer yandan ülkelerinin de geleceğini inşa etmiş olacaklar. Onların bu bilince sahip olduklarına yürekten inanıyorum.”

“Bugün geldiği noktada İnönü Üniversitesi, adını dünyaya duyuran başarıları, donanımı ve nitelikli insan gücüyle, hızla uluslararasılaşan, model alan değil aksine model olan önemli bir üniversitedir.” ...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiMalatyaRecep Tayyip ErdoğanVasip Şahin
Görüş Bildir