İngiltere Hindistan'a Mali Yardıma Son Veriyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere Hindistan'a Mali Yardıma Son Veriyor

İngiltere Hindistan'a Mali Yardıma Son Veriyor

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı, Hindistan'a yapılan mali yardımların 2015'te son bulacağını açıkladı.

Hindistan'a yapılan yardım 2015'e kadar kademeli bir şekilde azaltılacak ve bu tarihten itibaren mali yardımın yerini teknik yardım alacak.

Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, bu kararın Hindistan'ın ekonomik gelişiminin ve konumunun bir yansıması olduğunu söyledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşit, İngiltere'nin kararına tepkisini, "Yardım eskide kaldı, şimdi ticaret zamanı" sözleriyle açıkladı.

İngiltere'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan Hindistan'a yaptığı mali yardımların uzay programında kullanıldığı yönündeki iddialar, Muhafazakâr Parti içerisinde tepkilere yol açıyordu.

Bakanlar, bugüne kadar iki ülke arasındaki tarihi sömürge bağlarını ve Hindistan'ın kırsal bölgelerinde gözlenen aşırı yoksulluğu mali yardımın gerekçesi olarak gösteriyordu.

Eylül ayında Hindistan'a gerçekleştirdiği ziyaret ardından bu ülkenin kaydettiği "muhteşem ilerlemeye" vurgu yapan bakan Greening, "Hindistan hükümeti ile görüşmelerimizde, yardım yerine bilgi paylaşımına odaklanacak bir ilişkiye girmenin zamanı geldiğine karar verdik" dedi.

2015 sonrası ticaret, teknik bilgi, sağlık ve yoksulluğa karşı özel sektör projeleri üzerinde yoğunlaşılması yoluyla, İngiltere'ye maliyetinin şu andaki 280 milyon sterlinin onda birine düşeceği tahmin ediliyor.

İngiltere, Hindistan'ın sağlık ve eğitime ayırdığı bütçenin 2006'dan itibaren iki katına çıkarılması sayesinde 60 milyon insanın yoksulluktan kurtarıldığını belirtiyor.

İki ülke arasındaki ticaretin ise 2010'da %20'ye ulaştığı kaydediliyor.

2015 yılından sonra İngiltere'nin Hindistan'daki yardım faaliyetlerinin yerini, yoksulluğun giderilmesi konusunda tavsiyeler, özel sektör projelerinin artırılması, gıda güvenliği, iklim değişikliği ile koruma amaçlı sağlık hizmetleri konusunda küresel projeler alacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanİngiltereUzay
Görüş Bildir