Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere'de Gizli Mahkeme Tartışması Büyüyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere'de Gizli Mahkeme Tartışması Büyüyor

İngiltere'de Gizli Mahkeme Tartışması Büyüyor

İngiltere'de hükümetin, "ulusal güvenlik" nedeniyle özel hukuk davalarında gizli duruşma yapılmasına imkan veren yeni yasa tasarısı koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti'de rahatsızlık yarattı.

Hükümetin hazırladığı "Adalet ve Güvenlik" yasa tasarısı, ulusal güvenlik gerekçesiyle "yargının aleniyeti" ilkesine istisna getirmekle kalmıyor, hakimin, bir taraf aleyhindeki delilleri öteki taraftan bile saklayabilmesine imkan veriyor.

Önde gelen insan hakları avukatı Philippe Sands, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'den istifa eden üçüncü etkili isim oldu.

Yasa, geçen hafta Avam Kamarası'ndan, Liberal Demokrat milletvekillerinin büyük çoğunluğu - 57 milletvekilinden 50'si - ve bazı İşçi Partililer tarafından da desteklenerek geçmişti.

Gökçer Tahincioğlu, Ankara

Türkiye'de Terörle Mücadele Yasası ve Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre mahkemelerin gerekli gördükleri tüm hallerde duruşmaları "gizli" yapma imkanı bulunuyor.

Gizlilik kararı alınması halinde, taraf avukatları salon dışartına çıkarılıyor ve zabıtlar gizleniyor.

Gizlilik kararı için konunun "ulusal güvenlik" olması gerekmiyor. Mahkemenin takdiri ya da taraflardan birinin teklifi üzerine bu karar alınabiliyor.

Yine terör suçlarıyla ilgili soruşturmalarda, dosyada gizlilik ya da kısıtlılık kararı bulunması halinde, sanıklardan ve avukatlardan belgeler gizlenebiliyor.

Yargılama aşamasında ise mahkeme bazı belgeler için "kısıtlılık" kararı verebiliyor.

Gizli tanık uygulamasına, çete ve terör suçlarına ilişkin tüm davalarda başvurulabiliyor.

Savcılık makamının belirlediği gizli tanık, bu konudaki özel kanuna uygun koşulları taşıyorsa, farklı bir isim altında ifade veriyor ve kendisi istemedikçe kimliği gizli tutuluyor.

Gizli tanığın ifadesi duruşmalarda ancak telekonferansla alınabiliyor. Gizli tanık, yüzü gizlenerek ve sesi değiştirilerek ayrı bir yerden duruşmaya bağlanarak ifade veriyor.

Son dönemde kritik her dosyada gizli tanık uygulamasına başvurulması, büyük eleştiri topluyor.

Ana muhalefet İşçi Partisi'nin, gizlilik konusundaki uygulamayı sınırlamaya yönelik değişiklik önergeleri ise başarılı olmadı.

Lordlar Kamarası'ndaki oturumlarda son şeklini alacak olan yasa tasarısına her üç partiden de karşı çıkan milletvekilleri oldu fakat azınlıkta kaldılar.

Liberal Demokrat milletvekillerinin çoğunun tasarıya verdiği desteğe rağmen, yeni düzenleme Liberal Demokrat Parti'nin üyeleri ve tabanında rahatsızlık yaratmışa benziyor.

Geçen hafta partinin ilkbahar kongresinde de önde gelen iki partili, insan hakları avukatı Dinah Rose ve eski milletvekili adayı Jo Shaw istifalarını açıklamış ve delegeler de liderliğe karşı tavır koyarak, yasa tasarısına karşı oy kullanmıştı.

Kongrede istifasını açıklayan Jo Shaw, parti liderliğini "liberal değerleri iktidarın ayrıcalıklarına kurban etmek" ile suçladı.

Shaw "Liberal Demokrat liderlik artık haklar ve özgürlüklerin kırmızı çizgi olmadığına karar vermiş bulunuyor. Ben bir liberalim ve demokratım. Biz böyle şeylere karşı dururuz" diye konuştu.

Dün istifa eden önde gelen insan hakları savunucusu Philippe Sands de Guardian gazetesinde yayımlanan mektubunda Liberal Demokratların, muhalefetteyken, 11 Eylül saldırıları sonrasında gündeme gelen hak kısıtlamalarına karşı çıktığını hatırlattı.

Hükümette de bu çizginin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Sands, son yasa tasarısına parti grubu kararıyla "evet" oyu verdirilmesinin kabul edilemeyeceğini söylüyor.

Sands, özellikle delillerin gizli tutulması konusunda kaygılı olduğunu dile getirerek, "Yeni yasa kabul edildiği takdirde Britanyalı hakimler, bir tarafın suçlamalarını dayandırdığı delilleri diğer tarafın görme hakkı olmayan davalara bakmak gibi incitici bir durumda bırakılacak" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİngiltereTerör
Görüş Bildir