İngiltere'de Aleviler'den Protesto Yürüyüşü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere'de Aleviler'den Protesto Yürüyüşü

İngiltere'de Aleviler'den Protesto Yürüyüşü

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Kuzey Londra'da yüzlerce kişinin katılımıyla yürüyüş düzenledi

Türkiye'deki yeni anayasa çalışmaları kapsamında Aleviler'in bu sürecin dışında tutulduğu gerekçesiyle toplanan yüzlerce Alevi, hükümeti protesto etti. Londra'da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve derneklerin temsilcilerinin de katıldığı topluluk, polisin güvenlik önlemleri altında yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında protestocular 'Eşitlik İstiyoruz', 'Türkiye'de demokrasi istiyoruz', 'Eşit Yurttaşlık Hakkı İstiyoruz' ve 'Zorunlu Din Desleri kaldırılsın' yazılı dövizler taşıyıp çeştli sloganlar attılar.

Yürüyüş ardından Aleviler, protestosunu Kuzey Londra'daki Manor House Metro İstasyonu önünde sonlandırdı. AK Parti'nin Aleviler'e karşı tavrını eleştiren kalabalığa burada, Cemevi Başkanı İsrafil Erbil bir konuşma yaptı.

‘HİÇBİR GÜÇ BU ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜNÜ DURDURAMAZ’

Aleviler'in Londra'da özgürlük yürüyüşü başlattığını ve artık hiç bir gücün bunu durduramayacağını kaydeden Erbil, "Aleviler kendi kimlikleriyle kendi değer yargılarıyla ve kendi gelenek, görenekleriyle artık var olacak var olmaya devam edeceklerdir" dedi.

Aleviler'in gelenek ve inançlarını yarına gelecek kuşakları aktarmada kararlı olduklarına dikkat çeken Erbil, bu nedenle Londra'da başlatılan bu Özgürlük yürüyüşünün tüm Alevi dünyasına yayılmasını arzuladıklarını söyledi. Konuşmasında 'Türkiye'de acılarımızla yüzleşmemizi engelleyen bir zihniyet var'diyen Erbil şunları söyledi:

"Bizi Maraş'a, Sivas'a, Çorum'a ve Gazi'ye sokmayanlara sesleniyoruz, bizi öldürmekle bitiremezsiniz, biz bir olur bin diriliriz. Bu gelenek İngiltere'deki tüm üniversitelere yayılacak, bu gelenek özgürleşecek, Alevilik eninde sonunda özgürleşecek."

Eyleme katılan Dertli Divani Dede de kısa bir konuşma yaptı. Dertli Divani, Aleviler'in düşünsel ve inançsal açıdan yerkürede yaşayan bütün insanların ve halkların birbirine saygı duyduğu takdirde dostça ve kardeşçe yaşayabileceklerine inanan bir anlayışa sahip olduklarını ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviİngiltereKahramanmaraş
Görüş Bildir