Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere, Almanya Ve Fransa'dan İran'a Nükleer Anlaşmaya Tam Uyması Çağrısı

0PAYLAŞIM

İngiltere, Almanya Ve Fransa'dan İran'a Nükleer Anlaşmaya Tam Uyması Çağrısı

VİYANA Anadolu Ajansı - İran nükleer uyuşmasına taraf üç Avrupa ülkesi İngiltere, Almanya ve Fransa E3, İran’ın nükleer faaliyetlerinin endişelendirici olduğunu belirterek, Tahran idaresine, Kapsamlı Ortak Eylem Tasarıyı olarak adlandırılan nükleer uyuşma kapsamında vaatlerini bütün anlamıyla yerine getirmesi çağrısını tekrarladı.

Avusturya’nın başşehri Viyana’da süren Beynelmilel Atom Enerjisi Ajansı UAEA İdare Kuru buluşmasında, E3 ülkeleri İran’ın nükleer faaliyetlerine ait yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, KOEP’e taraf 3 ülke olarak, nükleer uyuşmanın korunması ve bütün olarak uygulanması için kararlılık ifade edilerek Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarını aşıp İran ile ticarete devam edebilmek için kurulan ve ticari faaliyetlere özel taşıt takviyeyi ismi verilen INSTEX mekanizmasının getirilmesi de dahil olmak üzere İran ile hukuki ticareti basitleştirmek için vaatlerin ötesinde bir mücadele sarf edildiği belirtildi.

İran’ın uyuşma kapsamında vaatlerini yerine getirmemesinin kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada, bu gidişatın nükleer silahların dağılmasını temkine uyuşmasına ciddi biçimde hasar vermeye devam ettiği belirtildi.

  • E3, İran'ın yeni gelişmiş santrifüjler kurmayı durdurmasını istiyor

Açıklamada, "İran’ın Natanz’daki Yakıt Zenginleştirme Kuruluşuna yeni gelişmiş santrifüjler kurmayı tasarladığını duyurmasından derin kaygı dinliyoruz. Bu, İran'ın zenginleştirme kapasitesini artıracak ve santrifüjlerin cinsleri, rakamı ve yerleri üzerindeki KOEP hudutlarını aşacaktır." görüşüne yer verildi.

İran’a bu karardan dönmesi çağrısında bulunan E3 ülkeleri, İran’ın uyuşmanın öngördüğü yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme hududunu aşması ve uranyum stokunu KOEP’e göre takribî 10 katı artırmasının endişelendirici olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 8 Mayıs 2018'de uyuşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları geri getirmesinin ardından Avrupa ülkelerinin uyuşmayı gözetecek adımları atmaması üzerine İran, Temmuz 2019'da nükleer uyuşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da uyuşmadan kaynaklanan tüm vaatlerini askıya aldığını açıklamıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir