İngiliz Basınında Vezneciler Saldırısı: Baş Şüpheli PKK

8PAYLAŞIM

İngiliz Independent ve Financial Times gazeteleri, İstanbul Vezneciler'de düzenlenen ve 7'si polis, 4'ü sivil, 11 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmasa da şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaştığını yazdı.

BBC Türkçe Servisi'nin haberine göre iki buçuk ay önce kağıt baskısına son veren Independent, "IŞİD, Kürt militanlar ve aşırı solcu gruplar daha önce Türkiye'de çeşitli saldırılar düzenlemişlerdi. Ancak şüpheler geçen ay İstanbul'da saldırı düzenleyen PKK üzerinde yoğunlaşmış durumda" yorumunda bulundu.

Türkiye Güne Acı Haberle Uyandı: Vezneciler'de Polis Aracına Bombalı Saldırı - onedio.com
Türkiye Güne Acı Haberle Uyandı: Vezneciler'de Polis Aracına Bombalı Saldırı - onedio.com

Independent gazetesi haberinde, PKK'nın Güneydoğu'da yola döşenen patlayıcılarla güvenlik güçlerinin araçlarını sık sık hedef aldığını da hatırlattı.

FT: PKK taktik değiştiriyor

Financial Times gazetesi de internet sitesindeki haberinde, PKK'nın Batı illerinde düzenlediği benzer saldırılar hatırlatıyor ve "PKK, son 3 saldırısında polisleri taşıyan araçları ya bomba yüklü araçlarla ya da araçların geçişi sırasında gizlenmiş patlayıcıların uzaktan kumandayla havaya uçurulması yöntemiyle hedef aldı" diyor.

"PKK lideri Cemil Bayık kısa zaman önce askeri tesislere yönelik saldırıları artıracaklarını söylemiş olsa da son aylardaki saldırılar İstanbul ile Ankara'daki turizm merkezlerini hedef almıştı" diyen gazete, bu saldırıların PKK'nın taktiklerinin değişmesi anlamına geldiğini ifade ediliyor ve şu yorumda bulunuyor:

"Artık eskisi gibi sadece Güneydoğu'daki ulaşımı zor karakolları hedef almıyorlar."

BBC Türkçe

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir