Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Basında Paris Suikasti Senaryoları

 > -

Fransız Polisi: 'İnfazlar Örgüt İçi Hesaplaşma...' | Sabah

Fransız Polisi: 'İnfazlar Örgüt İçi Hesaplaşma...' | Sabah

Fransız polisine göre Paris'teki üçlü infaz, örgüt içi hesaplaşma. Terör uzmanı polisler, "Müzakere sürecinde Türk gizli servisi buna kalkışmaz" diyor Paris'in göbeğinde, Lafayette sokağı, 147 numaralı binada 3 PKK'lının gündüz vakti öldürülmesi Fransa'da derin bir şok yaratırken, suikastı soruşturmakla görevlendirilen terörle mücadele ekipleri PKK içi hesaplaşması ihtimali üzerinde duruyor. Özellikle birden fazla olduğu sanılan saldırganların suikastın yapıldığı ve girişinde dijital kodlu kilidin bulunduğu binaya kapıyı zorlamadan girmeleri, Fransız yetkililerin bu tezini güçlendiriyor.

CİNAYET SİLAHI 7.65'LİK...

Nitekim Fransız terörle mücadele biriminden bir polis yetkilisi de "Bu tip bir operasyonun, Türk devleti tarafından yapılmış olma olasılığını zor görüyorum. Zaten Paris ve Ankara arasında adli ve polis işbirliği oldukça gelişmiş durumda" yorumunu yaptı. Bir Fransız terörle mücadele hâkimi ise "Böyle bir konjonktürde böyle bir olayı Türk gizli servisinin yapması çok zor" diye konuştu. Terörle mücadele birimlerinin verdiği bilgilere göre olay çarşamba günü saat 13.00 - 15.00 sıralarında gerçekleşti. İki kişi oldukları düşünülen saldırganlar önce binanın girişindeki şifreli kapıdan kolayca içeri girdi. Ardından birinci kata çıktılar. Kapıyı Almanya'dan Fransa'ya staj yapmak için gelmiş olan 25 yaşındaki Leyla Söylemez açtı. Saldırganlar ellerindeki 7.65 mm çapındaki susturuculu silahla Leyla'yı karnından ve alnından vurdular. Saldırganlar daha sonra arka odaya geçtiler, odada bulunan 28 yaşındaki Fidan Doğan ve 55 yaşındaki PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ı enselerinden vurdular. Almanya'da bir toplantıya gitmek üzere olan iki kadının üzerinde mantolar, yanlarında ise hazırladıkları bavul vardı. Saldırganlar üç kadını da öldürdükten sonra kapıyı kilitleyip çıktılar. Cesetleri ise saat 01.00'i biraz geçerken bulundu.

'AMAÇ BARIŞI SABOTE ETMEK'

Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, SABAH'a şunları anlattı: "Olayın gerçekleştiği yer galiba bilinen bir yer. Ben hiç gitmedim ama kapıda iki dijital kod varmış. Her elini kolunu sallayanın içeri girebileceği bir bina değil. Büyük ihtimalle oraya girenler Sakine Cansız tarafından tanınan insanlardı. Katiller kim olursa olsun, barış sürecini sabote etmek istedi."

FİGARO DA 'ÖRGÜT İŞİ' DEDİ INDEPENDENT (İngiltere) "Türkiye'nin savaşı, Paris sokaklarını vurdu."

BBC (İngiltere) "Polis, PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın katillerin peşinde. Saldırının arkasında kim olursa olsun cinayetler, sürdürülen görüşmeleri daha da zorlaştıracak."

FINANCIAL TIMES (İngiltere) "PKK içinde müzakerelere karşı çıkan unsurların eseri olduğu düşünülüyor."

TIMES (İngiltere) "Bu cinayetler, istikrar arayışını rayından çıkaramaz. Öcalan bir Nelson Mandela değil."

TELEGRAPH (İngiltere) "Türkiye, sık sık Fransa, Almanya ve Hollanda'yı PKK'yı desteklemekle, aranan militanları iade etmemekle suçluyor."

WASHİNGTON POST (ABD) "Türk milliyetçiler ve Kürt yetkilileri birbirini suçluyor."

HERALD TRIBUNE (ABD) "Teoriler, Paris cinayetlerini Kürt barış girişimine bağlıyor."

Haberin Tamamı İçin:

Fransız Uzmanlar: 'MİT İşi Değil' | Hürriyet

ABD’den Fransa’ya dek basına konuşan uzmanlar, suikastın arkasında Ankara’nın olmadığı noktasında birleşti. Le Figaro’ya konuşan bir uzman, “Bu olayın arkasında bir istihbarat işi olduğunu varsaymak imkânsız, hatta gülünç” dedi. İşte değerlendirmeler:

YA İÇ ÇATIŞMA YA BOZKURTLAR

LE FIGARO (FRANSA): Fransız terörle mücadele uzmanı bir polis, Le Figaro’ya şunları söyledi: “Türk devletinin bu türden bir operasyonu Fransa’da gerçekleştirmesini pek mümkün görmüyorum. Polisiye ve adli konular, Paris ile Ankara’nın en iyi yardımlaştığı iki alan. Fransız anti-terör yargıçlarıyla Türk mevkidaşları arasında bilgi paylaşımları oluyor. Bu şartlarda, bu olayın arkasında bir istihbarat işi olduğunu varsaymak imkânsız, hattâ gülünç.” Bir anti-terör yargıcıysa Le Figaro’ya şu açıklamayı yaptı: “Türk istihbaratının bizim topraklarımızda Kürtlere karşı bir operasyon düzenlediğini, özellikle de içinde bulundukları müzakere sürecinde düşünmek çok zor.” Yine gazeteye göre, her ihtimal göz önüne alınıyor. Öncelikle bunun bir PKK içi hesaplaşma olup olamayacağına bakılıyor. İkinci ihtimalse, ‘Bozkurtlar.’

KOLAY BULUNAN SİLAH

LE PARISIEN (FRANSA): Olay yerinde şu ana kadar, ‘imza’ anlamına gelebilecek, yani olayı kimin yaptığını açıkça gösterebilecek hiçbir kanıta rastlanmadı.

La Repubblica: Erdoğan’ın barış çabaları bu infazlarla söndü. Ya bir iç hesaplaşma ya da Ankara’nın şahinleri Öcalan ile anlaşma zeminine darbe indi.

Corriere della Sera: Susturucu ile enseye sıkılan kurşunlar üç Kürt kadın aktivisti katletti. Paris sokaklarında “Katil Türkiye” sesleri yükseldi. Ankara ile Öcalan arasında ki müzakereler durdu.

Il Messaggero: Öcalan ile Türk devleti arasında barış çabaları sırasında üç Kürt PKK’lı kadın Paris’te katledildi. Türkiye suçlanıyor. Ama Ankara, “Örgütün iç hesaplaşması” üzerinde ısrar ediyor.

Libero: Paris’te son katliam. Üç Kürt kadın aktivist öldürüldü. Ankara “PKK’nın iç hesaplaşması” derken Kürtler “Türkiye’nin derin devletinin işi” ısrarında

Il Giornale: Paris’in göbeğinde karanlık işler. Öcalan’ın üç kadını öldürüldü. PKK ile Ankara arasında barış görüşmeleri durdu. Dış güçlerin parmağı var mı? Bu araştırılıyor.

RAI Radyo 1: Paris’te üç Kürt kadın militan katledildi. Gözler Ankara’ya çevrildi. Erdoğan örgüt içerisindeki iç hesaplaşmadan söz ediyor.

Maktullerden 2’sinin cesedi, bir sehpanın ayaklarının dibindeydi. 3’üncü ceset bir kanapenin yanında uzanmış haldeydi. Apartmanda 4 adet boş kovan bulundu. Soruşturmaya yakın isimler, kullanılan silah veya silahların 7.65 mm kalibre otomatik tabanca olduğunu düşünüyor. Bu silah türü, genellikle büyük mafya örgütlerinin kullandığı bir tür değil. Yani yaygın bir silah. Odada, içindeki kıyafetler özenle katlanarak dizilmiş kıyafetler bulunan bir de valiz bulundu. Maktullerin, içlerinde para ve cep telefonları bulunan el çantalarının çalınmamış olması gasp ihtimalini ortadan kaldırıyor. Bir komşu, 17.00-18.00 sularında üst üste 3, sonra 2 kez ses duyduğunu, ama seslerin silah sesi olup olmadığını tam anlayamadığını söyledi.

POSTACI GİBİ Mİ GİRDİLER

LIBERATION (FRANSA): 3 kadından birinin erkek arkadaşı, çarşamba günü boyunca haber alamadığı için sonunda bir anahtar demeti elde edip 3 cesedi buldu ve hemen sonra (yerel saatle 01.45’te) polise ihbarda bulundu. Saldırgan veya saldırganlar, kapı şifreli olmasına karşın zorlamadan içeri girmişti. Bir anti-terör uzmanı, “Kadınlar kapıyı, tanıdıkları ya da tanımadıkları (postacı gibi) biri geldiği için kendileri açmış olmalı” diyor. Fransız yargı mensuplarının verdiği bilgiye göre Sakine Cansız’ın Fransa’daki adli sicili ‘bomboş.’ Üst düzey bir istihbarat yetkilisi, “Kürt aktivistler arasında son zamanlarda ihtilafların çoğaldığına şahit oluyorduk. Bunlar bazen, özellikle de PKK’ya aktarılan paralar söz konusu olduğunda, şiddet ve hesap görmeye kadar verebiliyordu. Ama bu raddeye hiç ulaşmamıştı” diye konuştu.

PKK DAHA ÖNCE DE ÖLDÜRDÜ

CNN (ABD): Kandil’deki PKK’nın sözcüsü Roj Welat, kendilerine ulaşan bilgilere göre suikastı kimsenin üstlenmediğini belirterek Fransa’daki soruşturmanın sonuçlarını beklediklerini, bu arada kendi iç soruşturmalarını da yürüttüklerini açıkladı. Welat, “Bu ideolojik ve siyasi bir suikasttır, Kürt halkına karşı bir terör saldırısıdır” dedi. Fransa’daki Kürt Dernekleri Federasyonu’nundan Leon Edart da, CNN’nin yan kuruluşu BFM-TV’ye yaptığı açıklamada 3 kadının dairede yalnız olduklarını ve bölgede güvenlik kamerası bulunmadığını söyledi. Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye analisti Hugh Pope ise suikastın Ankara ile yeni bir süreç başladığı dönemde “Kürt tarafının içinde neler olduğuna dair büyük sorular doğuracağını belirterek şunları söyledi: “PKK’nın kendi üyelerini öldürdüğünün geçmişte çok örneği var. O yüzden kimse acele hüküm vermemeli. Kimse görüşmeleri kesmek için bunu bahane etmemeli. Çünkü ender bir fırsat var. Bu yıl, siyasi seçim olmayan bir yıl. Bunu kim yapmış olursa olsun müzakerecilerin birbirlerine güven verici adımlar atması çok önemli.”

FRANSA BASKI UYGULUYORDU

WASHINGTON POST (ABD): Brüksel merkezli bir siyasi yapılanma olarak tarif edilen Kürdistan Ulusal Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’nin Başkanı Songül Karabulut, “Ben de şunu soruyorum: Niye Paris? Fransa’yı suçlamak istemiyorum, ama son yıllarda Kürt haklarına en çok baskıyı uygulayan Fransa’ydı” dedi. 1998’de Fransa’dan siyasi sığınma hakkı alan Sakine Cansız, Almanya’da kısa bir süre tutuklanmış, Türkiye’nin iade talebi reddedildikten sonra 2007’de Paris’e yerleşmişti.

‘GERÇEK PKK’ İŞARETİ Mİ

FINANCIAL TIMES (İNGİLTERE): PKK’nın Avrupa sorumlularından Zübeyir Aydar’ın Paris saldırısından Türkiye’deki ‘derin devleti’ sorumlu tuttuğunu, fakat Fransa’nın eski terörle mücadele savcısı Jean-Louis Bruguiere gibi gözlemcilerin ise muhalif PKK’lıların cinayetleri işlemiş olmasına daha çok ihtimal verdiğini kaydetti. Gazete, Kuzey İrlanda barış süreci esnasında IRA örgütü içindeki bölünmeye benzer bir gelişmenin PKK içinde de yaşanıyor olabileceği fikrine yer verdi. 90’ların sonunda barış anlaşmasına karşı çıkan IRA militanları ana örgütten kopmuş ve ‘Gerçek IRA’ adıyla şiddet eylemlerini sürdürmüştü.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

KCK'nın İddiası: Türk Gladyosu | Radikal

Radikal yazarı Oral Çalışlar bugün KCK'nın 'Türk Gladyosu' iddiasını köşesine taşıdı. Çalışlar, "KCK'nın iddiasını çıkış noktası alırsak 'Türk Gladyosu' böyle bir şey yapmak isteyebilir, peki yapabilecek gücü var mı?" sorusunu sordu.

Çalışlar'ın yazısından bir bölüm:

Paris’te üç PKK’lı kadının öldürülmesinin ardından KCK yönetimi bir açıklamada bulundu. Saldırının ‘Türk Gladyosu’nun işi olabileceğini iddia ederek, eylemin süreci sabote etmek isteyenlerle bağlantılı olabileceğine dikkat çekti: “Bu katliamın uluslararası düzeyde yetkinleşmiş profesyonel güçler tarafından gerçekleşmiş bir katliam olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar, Önderliğimiz tarafından gerçekleştirilen yeni sürecin gelişmesini ve Kürt sorununun çözüme kavuşmasını istemeyen kesimlerdir.”

KCK, Fransa’ya yönelik bir noktaya daha işaret ediyor:

“Fransa’da en son, tanınan bir Kürt siyasetçisi olan KNK Yürütme Konseyi Üyesi Adem Uzun’u bir komployla tutuklayanlar ile bu hunharca katliamı yapanlar arasında bir bağın olmadığı düşünülemez.”

AK Parti yöneticisi Hüseyin Çelik’in “Örgüt içi hesaplaşma” sözlerine KCK tepkili: “Açık ki Türk tarafı suçluluk psikolojisiyle yapılmış bu alçakça katliamın üstünü örtme, manipüle etme ve saptırma çabası içerisindedir. Bu olsa olsa, uluslararası arka planı da olan ‘Türk Gladyosu’nun işi olabilir.”

Haberin Tamamı İçin:

Suikastın Hedefi İmralı Görüşmeleri - Evrensel

Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin öldürüldüğü suikastın asıl hedefinin Kürt sorununun çözümü konusunda Öcalan’la başlayan görüşmeler olduğunu herkes söylüyor. Dolayısıyla burada bu suikastın kimler/hangi güçler tarafından yapıldığı sorusunun yanıtlanması gerekiyor. AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik’in bu cinayetin hemen ardından “örgüt içi infaz” açıklaması yapması, akıllara Roboski katliamı sonrasındaki açıklamaları getirdi. Kürt hareketinin bütün bileşenlerinin Öcalan’ın yapacağı görüşmelere bağlı kalacağını açıkladığı bir dönemde, aralarında Öcalan’a yakınlığıyla bilinen örgütün kurucularından Sakine Cansız’ın olduğu kadın siyasetçilerin öldürülmesinde akla en son gelebilecek olanını en başta söylüyor AKP sözcüsü. Bu açıklamaya bir de Diyarbakır Valisi’nin geçtiğimiz yılın son gününde Lice’de 10 PKK’linin öldürülmesinden sonra söylediği “ yeni bir Silvan olayını engelledik” sözleri eklenince devletin bu süreçteki politikası daha anlaşılır oluyor.

SUİKASTIN ARKASINDA KİMLER VAR?

Sanki örgüt içinde barış sürecini baltalamak isteyen birileri var ve devlet de bunları yok ederek barış sürecini koruyor! Silvan demişken, hatırlanırsa geçtiğimiz dönemde Oslo ve İmralı’da yapılan görüşmelerin kesilmesi, AKP ve medyası tarafından Silvan’da 12 askerin öldürüldüğü çatışmaya bağlanmıştı. Ama şimdi aynı çevreler devlet güçlerinin PKK’lileri barış sürecine hizmet etmek için öldürdüklerine inanmamızı istiyor. Uzatmadan söylemek gerekirse devlet bir yandan Öcalan’la görüşmeler yaparken öte yandan Kürt hareketini etkisizleştirmeye yönelik girişimlerini sürdürme anlayışı içinde olduğunu gösteriyor. Ve bu politika, o yüzden Paris’teki suikastın arkasında kimler var sorusunun en yakın cevabı olarak duruyor.

Yusuf Karataş

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraDarbeDiyarbakırFransaHüseyin ÇelikİmralıİngiltereİrlandaKatilLicePolisTerörkadınlarolay
Görüş Bildir