Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnfazlar, İki Şifreyle Girilen Odada İşlenmiş

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

İnfazlar, İki Şifreyle Girilen Odada İşlenmiş

İnfazlar, İki Şifreyle Girilen Odada İşlenmiş

Paris’te biri PKK’nın kurucusu 3 kadının infaz edilmesi Fransa’da gündeme oturdu.

Suikastın yapıldığı binayla ilgili soru işaretleri de giderek artıyor. Paris Kürt Enstitüsü Müdürü Kendal Nezan, cinayetin işlendiği binayı 1990’lı yıllarda PKK’nın gizli görüşmeler için kullandığını söyledi. Nouvel Observateur dergisine konuşan Nezan, 147 Rue Lafayette adresindeki Enformasyon Merkezi için, “O büro gizli bir yer. Kapısında herhangi bir tabela bulunmuyor. Ben kullanıldığından dahi haberdar değildim. 90’lı yıllarda PKK militanları gizli görüşmelerini burada yapardı.” ifadelerini kullandı. Binanın birinci katında bulunan iki odalı dairenin girişinde iki şifreli kapı bulunuyor.

Avrupa’daki Kürt STK’larından çağrı: Müzakereler zarar görmemeli

Avrupa'daki Kürt sivil toplum kuruluşları (STK) Paris'te PKK'lı üç kadının öldürülmesinin Türkiye'de başlayan barış sürecine karşı bir eylem olduğunu bildirerek soğukkanlılık çağrısı yaptı. Türkiye'de ne zaman bir barış umudu doğsa böylesi saldırı ve provokasyonların yapıldığını hatırlatan Kürt STK'ları, ne pahasına olursa olsun barış müzakerelerinin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. STK'lar, gelebilecek benzer saldırı ve provokasyonlara karşı ‘uyanık olma' çağrısında da bulundu.

İnfazla ilgili “Katliamı nefretle kınıyoruz” başlıklı yazılı bir açıklama yapan Avrupa Kürdistan Dernekleri Konfederasyonu (KOMKAR.eu) yönetimi “Katleden, tetiği çeken kim olursa olsun, cinayeti işleyen ve işletenleri nefretle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı. Açıklamada Fransa hükümetinden saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce bulunup olayın aydınlatılması talep edildi. PKK’ya da şu çağrı yapıldı: “Son günlerde barış için atılan adımları ve bu sürecin baltalanmaması için, PKK’nın provokatif olaylara karşı sağduyulu olmasını bekliyoruz. Kürt halkının başı sağ olsun.”

Paris’teki cinayetler ve barış müzakereleriyle ilgili Zaman’a değerlendirme yapan Rhein-Sieg-Bonn Kürt Cemiyeti Başkanı Musa Ataman da, “Türkiye’de ne zaman barışa dönük bir gelişme yaşansa, bakıyorsunuz bir olay çıkarılıyor ve karşılıklı güvensizlik ortamı oluşturularak insanlar karşı karşıya getiriliyor. Bu olayı da ona bağlamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de hükümetin bu konuda attığı ciddi adımlar var. Yine gerek BDP gerekse Abdullah Öcalan bu görüşmelere sıcak bakmakta. Görüşmelerin başladığı bir dönemde böylesi bir olayın olması tesadüfi olmasa gerek diye düşünüyorum.” dedi. Ne olursa olsun barış görüşmelerinin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İnfazın kim tarafından yapıldığına ilişkin tartışmalara da temas eden Ataman, Fransız makamlarının yapacağı açıklamanın beklenmesini istedi. Ancak ortada bir provokasyonun açık olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Soğukkanlılıkla bu işin araştırılması ve hem PKK hem Türkiye hükümeti açısından bu olayın aydınlatılması çok yararlı olur. Bunu yapanlar mutlaka barışı istemeyenler. Hiçbir gerekçe şiddeti haklı gösteremez. Bu kesinlikle barış sürecine karşı bir eylem diye düşünüyorum. Türkiye önümüzdeki süreçte bu tür provokatif eylemlere hazır olmalı. Hem Türkiye’deki bütün güçler hem de Kürt kuruluşları bu tür provokasyonlara karşı uyanık olmalı. Türkiye’deki barıştan huzursuz olan, savaş isteyen dış ülkeler de var.” ZİVER ERMİŞ KÖLN

Suikastın işlendiği binada iki şifreli kapı var

Fransız basını da infaza geniş yer ayırdı. Le Figaro ve Direct Matin gazeteleri, Fransız polisinin bütün ihtimalleri araştıracağını, ancak soruşturmada iç hesaplaşma ihtimaline ağırlık verileceğini iddia etti. BFM TV’ye konuşan Ortadoğu uzmanı Olivier Roy da Suriye ihtimaline dikkat çekerek, “PKK’yla yakın ilişkileri olan Beşşar Esed rejimi, Türkiye’yi zor duruma düşürmek için böyle bir adım atmış olabilir.” değerlendirmesinde bulundu. İnfazın gerçekleştirildiği binaya ilişkin değerlendirmede bulunan Paris Kürt Enstitüsü Müdürü Kendal Nezan ise suikastın işlendiği binayı 90’lı yıllarda PKK’nın gizli görüşmeler için kullandığını söyledi. Binanın birinci katında bulunan iki odalı dairenin girişinde iki şifreli kapı bulunuyor.

Bu arada dün Paris’e giderek infazın gerçekleştiği binayı ziyaret eden BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Ahmet Kaya Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalığa hitap etti. Olayda Fransız istihbaratını suçlayan Demirtaş, “Bu kadar işlek bir caddede, Fransız istihbaratının bilgisi olmadan mantar tabancasının dahi patlatılamayacağı bir yerde, kimse bize ‘Fransız istihbaratının bilgisi dışında bu olay olmuştur’ demesin.” dedi.

Öte yandan, Fransa’daki Türk büyükelçiliği, bugün yapılacak gösteri öncesinde diplomatik temsilcilikler ve Türk kurumları önünde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.

Cesetlerden toplam 10 kurşun çıkarıldı

Paris’te 3 kadının öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma çok yönlü devam ederken, ilk otopsi sonuçları açıklandı. AFP’nin polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde kadınlardan birinin kafasına 4 kurşun isabet ederken diğerlerinin kafasından 3 kurşun çıkarıldı. Suikastta kullanılan kurşunların 7,65 kalibresinde olduğu ve eski model bir silahtan çıktığı bildirildi. Otopsi işlemlerine ilişkin kesin sonucun ise bir haftayı bulabileceği belirtildi. Ailelerin, cenazeleri teslim aldıktan sonra defnetmek için Türkiye’ye getirecekleri öğrenildi.

Şivan Perver: Failler bir an önce yargı önüne çıkarılmalı

Kürt müzisyen Şivan Perver, Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda 3 kadının öldürülmesi olayını kınadı. Perver, yaptığı yazılı açıklamada, faillerin bir an önce Fransa tarafından yargı önüne çıkarılmasını temenni ettiğini belirtti. Perver, açıklamasında, “Son günlerde Kürt meselesinin çözümü yolunda kamuoyunda büyük bir umut doğmuşken bu sıra dışı provokatif eylem gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı. Ardından, “Provokasyonların önüne geçilmesi için her türlü şiddet eyleminin son bulması ve ellerin tetikten çekilmesini gerekli görüyorum. Yakalanan tarihi fırsatın heba edilmesi, tarif edilemez sonuçlara ve büyük acılara yol açar.” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi: Fransa, olayı soruşturmalı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) de Paris’teki infazı kınadı. IKBY Sözcüsü Sefin Dizai, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa’dan olayı soruşturmasını istedi. Kürt meselesinin şiddetten uzak bir şekilde çözülmesi gerektiği vurgulanan ve Fransa hükümeti ile emniyet yetkililerinin olayı soruşturmaya çağrıldığı açıklamada, “Şimdiye kadar olayı üstlenen olmadı, olayın failleri ile ilgili belirsizlik var. Bu sebeple IKBY soruşturmanın sonucunu bekliyor.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, olayın Ankara ve PKK arasındaki görüşmelere etkisi konusunda olay netleşmediği için bir şey söylenemeyeceği ifade edilerek, IKBY’nin, Türkiye’de Kürt meselesinin diyalog ve anlayışla barışçıl bir şekilde çözülmesinden yana olduğu vurgulandı. BAĞDAT AA

Sakine Cansız’ın dayısı: Saldırı, kardeşliğe sıkılmış kurşundur

Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız’ın Tunceli’de yaşayan dayısı Hüseyin Yıldırım, 3 kadına atılan kurşunun barış ve kardeşliğe sıkıldığını söyledi. 30 yıldan beri gözyaşı döken Türk ve Kürt insanlarının acısının artık bitmesi gerektiğini belirten Yıldırım, umutların yeşerdiği ve görüşme sürecinin başladığı bu dönemde gerçekleştirilen infazın kendisini yaraladığını ifade etti. Ardından, “Bu ortamda böyle bir şey olması barışa sıkılan bir kurşundur. Kardeşliğe sıkılan bir kurşundur. Umutların yeşerdiği bir ortamda umuda sıkılan bir kurşundur. Yıllardır Kürt ve Türk insanları gözyaşı döküyor. Bu bizim kaderimiz olmamalıdır.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAhmet KayaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBeşer EsadFransaGültan KışanakIrakPolisSavaşSelahattin DemirtaşSuriyeTunceliolay
Görüş Bildir