İncirlik'te Grev Kapıda

-

İncirlik'te Grev Kapıda

İncirlik'te Grev Kapıda

Amerikalılar, İncirlik Üssü'nde çalışan bin 200 Türk işçisine sözleşmede yer almasına rağmen yüzde 1.5'lik zammı vermedi. ABD tarafı gerekçe olarak ekonomik krizi gösterince Harb-İş Sendikası da grev kararı aldı.

Amerika'daki kriz İncirlik Üssü'nü de vurdu. 10. Tanker Üs Komutanlığı'na bağlı çalışan Amerakan Wbrv,?Tuslg ve AAF adlı şirketler Adana İncirlik Üssü'nde çalışan bin 200 Türk işçiye Toplu Sözleşme'de yılın 2'nci 6 ayı için öngörülen yüzde 1.5'lik zammı vermedi. Bunun üzerine Türk işçileri Türk Harb-İş Sendikası önderliğinde grev kararı aldı.

Alınan grev kararı ile ilgili STAR'a açıklamalarda bulunan Türk Harb-İş Sendikası Başkanı Bayram Bozal, arabulucunun da soruna çözüm bulamadığını belirterek "Çalışma Bakanlığı'na da uyuşmazlık raporunu sunduk. Grev için yasal süreç başladı" dedi. ABD tarafının Türk işçisine enflasyon kadar artışı bile çok gördüğünü kaydeden Bozal "İşverenin işçinin emeğini hiçe sayan tavrı karşısında grev kararı almaktan kaçınmayız" dedi. ABD tarafının küresel ekonomik krizi bahane ettiğini belirten Türk Harb-İş Sendikası Başkanı Bozal "Yetkililer küresel krizi bahane ediyorlar. ABD ekonomisinin yaşanan krizden etkilendiğini ve bir takım tasarruflara gittiklerini söylediler. Bize 'ABD krizde, bu yıl 1 kuruş zam alamazsınız' dediler. Zaten verdikleri yüzde 1.5 zam, bizim maaşlarımızı keserek mi ABD krizden kurtulacak" diye konuştu.

Gerekirse sendika binasını satarız

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriStar tvZamzam
Görüş Bildir