Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnciraltı'nda EXPO'ya Karşı Fırtına Altında Kamp

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İnciraltı'nda EXPO'ya Karşı Fırtına Altında Kamp

İnciraltı'nda EXPO'ya Karşı Fırtına Altında Kamp

EXPO projesiyle İnciraltı Kent Ormanı'nın “talan edileceği”ni açıklayan İzmir Güzelyalı Halk Forumu’nun çağrısıyla 17 Ağustos Cumartesi günü İnciraltı Kent Ormanı’nda kamp gerçekleşti.

Güzelyalı Halk Forumu, haftasonu sürmesi planlanan kampın Cumartesi günü yaşanan fırtına nedeniyle erken bittiğini açıklarken “Anlatmak istediğimiz tam da buydu. Bir şehrin akciğerlerini söküp almak isterseniz, doğa buna misliyle yanıt verir” dedi.

160 yıldır düzenlenen EXPO "exposition" kelimesinin kısaltılmışı, “Dünya Sergileri” veya "Dünya Fuarı" olarak da bilinen bir organizasyon.İlk kez 1851 yılında Londra'da düzenlenen EXPO beş yılda bir, seçilen kentlerde her seferinde farklı bir tema ile düzenleniyor.

2020 için İzmir aday kentlerden biri ve seçilen tema ise “Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık”. İzmir EXPO 2015 için de aday olmuş ancak, Uluslararası Delegeler Birliği İtalya'nın Milano kentinde yapılmasına karar vermesiyle kaybetmişti.

İzmir Güzelyalı Halk Forumu ise EXPO projesiyle İnciraltı Kent Ormanı'nın “talan edileceği”ni açıkladı. Konuya dikkat çekmek için 30 Haziran’da burada bir piknik yaptı ve 17 Ağustos’ta da projeyi protesto için kamp düzenledi.

Saatte 75 km’ye varan fırtına “ağaç gövdelerinin siper alınmasıyla” kazasız belasız atlatıldı. "Peki Güzelyalı Halk Forumu neden oradaydı?" Kendi sitelerinde bu sorunun cevabını şöyle veriyorlar:

“Şehir Plancıları Odası’nın ayrıntılı raporuyla gördük ki Expo, kentsel rant sermayesinin Truva atı olmuş. Şu an şehir içinde kalan tek tarım arazisi İnciraltı’ndaki Bahçelerarası mevkii, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/25 000 ölçekli planında imara açılmış. Avm, rezidans, otel yerleri bile hazır!

“Bir de video hazırlanmış. Fütüristik bir kâbusu andıran videoda yok yok! Teleferikler, yat limanları, hızlı ulaşım vs. Kent ormanı-yüzde doksan yedisi sonradan sökülecek-prefabrik yapılaşma istilasına uğramış.Bir bina ormanına dönüştürülmüş.Fuarın teması da ‘Herkes için sağlık’. Her şey bitince de orman, kent temalı bir park olarak şehre kazandırılacakmış.”

“İzmir ticaret şehridir, EXPO ile herkes kazanacak” söylemlerine karşı Forum, kampta yaşadıkları fırtınaya işaret ederek “Biz doğal afetin ne olduğuna şahidiz. Bir de üstüne kentsel afetler yaratmayalım” diyor.

“İnciraltı’nın ne olduğuna, dönüşecekse nasıl dönüşeceğine şehir halkı karar vermeli.Başka bir İnciraltı, başka bir dünya mümkün. Biliyoruz.”

İzmir Güzelyalı Halk Forumu'nun kampla ilgili açıklamasının tam metni için .

Fotoğraf: İzmir Güzelyalı Halk Forumu sitesi (BK)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fırtınaİtalyaİzmir
Görüş Bildir