İmralı'ya Gidecek Sürpriz İsim

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İmralı'ya Gidecek Sürpriz İsim

İmralı'ya Gidecek Sürpriz İsim

Öcalan'ın "yol haritasını ve önerilerini açıklayacağını" belirttiği ikinci ziyaret için geri sayım başladı. İkinci heyet krizi aşıldı. İmralı'ya BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Ahmet Türk'le birlikte BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan gidecek.

İmralı sürecinin başında DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP milletvekili Ayla Akat Ata'nın yaptığı ilk ziyaretten sonra Öcalan'ın "yol haritasını ve önerilerini açıklayacağını" belirttiği ikinci ziyaret için geri sayım başladı.

Vatan'ın haberine göre, BDP'nin eşbaşkanların İmralı'ya gitmesi için yaptığı başvuruya Adalet Bakanlığı'ndan uzun süre yanıt verilmemesi ve Başbakan Erdoğan'ın "Teröristlerle kucaklaşanlara izin verilmeyeceğini" söylemesiyle ortaya çıkan kriz BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın önceki gün grup toplantısında verdiği mesajlarla yumuşama sürecine girdi.

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da önceki gün AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Başbakan'ın Siyasi Danışmanı Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'la Meclis'te sürpriz bir görüşme yaptı.

DEMİRTAŞ VE BULDAN

Bu görüşmeden sonra yapılan BDP MYK (Merkez Yürütme Kurulu) toplantısında isimleri belirleme konusunda tam yetki alan eşbaşkanlar ise BDP İmralı'ya gidecek heyetteki isimleri revize ederek, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ı belirledi. Bakanlığın bu üç kişilik listeden Demirtaş ve Buldan'ı seçebileceği ifade edildi.

BU HAFTA OLABİLİR

Başbakan Erdoğan, dün MKYK toplantısı için geldiği AKP Genel Merkezi'nde gazetecilerin Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya ikinci heyetin bu hafta gidip gitmeyeceğine yönelik sorusu üzerine, "Olabilir, bu hafta içinde olabilir. İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar bu hafta içinde olabilirse bu hafta içinde, olmazsa önümüzdeki hafta içinde olur, ama olacak" dedi. Bu konuya ilişkin Adalet Bakanlığı'na henüz bir müracaatın söz konusu olmadığını söyleyen Erdoğan, "O müracaatlar yapılacak, ilkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan 2 veya 3 kişi adaya gönderilir" dedi.

Adalet Bakanı Ergin de, aynı yöndeki soru üzerine, "İmralı süreciyle bu hafta somut bir gelişme olabilir' demiştiniz, Selahattin Demirtaş da 'BDP'den bir isim olmayabilir' dedi" sözleri üzerine "Doğru o sözü söyledim, bu haftanın 3. günündeyiz henüz" dedi.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıMuşSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir