İmkan Verip Elimizde Tutamıyoruz: Dünya Yetenek Rekabeti Endeksinde Türkiye 61. Sırada

-
Abone ol

Ne kadar yetenekliyiz? Ya da daha doğrusu, yeteneklere imkan sağlama, geliştirme, elde tutma hatta çekme konusunda ne kadar yetenekliyiz? 

Uluslararası iş yönetimi okulu INSEAD’in her yıl yayınladığı Küresel Yetenek Rekabetçiliği Endeksi'nin 2017 sonuçları açıklandı. Rapor, ülkelerin yetenek geliştirme ve bunu elinde tutma becerisini araştırıyor. Amaçlanan ise, bir ülkenin eğitim politikası ile insan kaynakları (istihdam) eşleştirmesini doğru ve etkin yapıp yapmadığına bakmak.

Türkiye’nin 118 ülke arasından 61'inci olarak ortalamanın altında kaldığı endeksi beraber inceleyelim:

Endekste 61 değişken, 6 tane ölçütte özetlenir:

 • Kendi yeteneklerine fırsat sunma

 • Ülke dışındaki yeteneği cezbetme

 • Küresel bilgi becerileri

 • İstihdama yarayan beceriler 

 • Kendini geliştirme (Örgün eğitim, üniversite eğitimine erişim, PISA’ya göre okuma, matematik, fen eğitiminde durum, ömür boyu öğrenme vb)

 • Elindekini koruma (sürdürülebilirlik, çevre performansı vb)

Buna göre öncelikle, yetenek yetiştirip elde tutmak konusunda en iyi olan ülkelere bakalım:

9. Finlandiya

Akla gelebilecek her konuda zaten genellikle en üst sıralarda yer alan İskandinav ülkesi Finlandiya, eğitimde listenin birincisi, totalde ise onuncusu. İş yaşamına yetenek yetiştirmek konusunda da, çevre bilinci ve sürdürülebilirliği konusunda da hayli yüksek puan almış.

8. Danimarka

Aynı şekilde Danimarka'nın da yetenek yetiştiriciliği ve iş imkanları konusunda puanı epey yüksek. Listede dokuzuncu sırada.

7. Lüksemburg

Batı Avrupa'nın kendi halindeki ülkesi Lüksemburg, aslında bu listede geçen sene 3. sırada yer alırken bu sene 7. sıraya gerilemiş. Endüstri ve finans konusundaki sağlam ve istikrarlı çizgisiyle yine de puanı yüksek.

6. Avustralya

Özellikle yurt dışından yetenekleri kendine çekmek konusunda en başarılı ülkelerden biri. Aynı zamanda resmi eğitim sistemi de çok başarılı.

5. İsveç

İsveç ise bilhassa yeteneği kendi ülkesinde tutabilmek konusunda başarılı. Ayrıca eğitim olanaklarına yaşam boyu ulaşım sayesinde sözel ve sayısal yetenek yetiştirmekte iyi.

4. ABD

Yurt dışındaki yetenekli ve becerikli beyinleri mıknatıs gibi çekmek konusunda ABD'nin üstüne çok fazla ülke yok zaten. Bu konuda hakikaten çok cazip olan imkanları özellikle sunuyor.

3. İngiltere

İngiltere, kendi kendine ne kadar yetebilir düzeyde bir ülke olduğu konusundaki öz güvenini Brexit ile zaten gösterdi. Üniversiteleri çok iyi, iş yaşamı konusunda da imkanları geniş. Haliyle listede üçüncü sırada.

2. Singapur

Güneydoğu Asya'nın her anlamda en gelişmiş coğrafyalarından biri olan Singapur'un bilhassa iş yaşamı ortamı konusunda puanı diğer tüm ülkelerden daha yüksek gelmiş. Yine dışardan çok yetenek çekebilen ülkelerden.

1. İsviçre

Bankacılık sistemine duyulan güven, dünyada hiçbir ülkede yoktur biliyorsunuz. Bu istikrarı ve disiplinli donanımı ise muhteşem eğitim olanaklarına ve yeteneği elinde tutabilme becerisine borçlu. Listenin 1 numarası yıllardır İsviçre'ye ait.

Peki Türkiye'de durum nasıl?

Türkiye, 

 • Fırsat sunma konusunda 56'ncı (geçen yıl 51),

 • Ülke dışındaki yeteneği cezbetme konusunda 110'uncu (geçen yıl 105),

 • Küresel bilgi becerileri konusunda 49'uncu (geçen yıl 45),

 • Kendini geliştirme konusunda 58'inci (geçen yıl 62),

 • İstihdama yarayan beceriler konusunda 74'üncü (geçen yıl 69),

 • Elindekini koruma konusunda 62'nci (geçen yıl 48),

 • Total puanlamada ise 61'inci sırada.

.

343 sayfalık raporun tamamına bu linkten ulaşabilir, ilgili görseli 25. sayfada daha büyük haliyle görebilirsiniz. Tüm ülkelerin nasıl sıralandığını da yine 24 - 25. sayfalarda görebilirsiniz.

Biliyoruz ki ülkeler arası kalkınma farklılıklarının temel sebeplerinden biri, beşeri sermayenin gücüdür.

Dolayısıyla ekonomimizin daha iyi ilerleyebilmesi için, kendi içimizdeki yetenek havuzuna çok daha fazla özen göstermemiz, eğitimde belirli reformlara gitmemiz, artık daha uzun vadeli ve etkin tedavilere kapı açmamız şart görünüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Üzücü bir tablo listeye giren ülkeleri de tebrik ediyorum

ddean

bu istatistikleri birine söyledim ve bana dış ülkeler bizimle uğraşıyor yalan bunlar biz çok başarılıyız vb sözler söyledi. Düşünün bakalım hangi partiden

Gizli Kullanıcı

fatih-kilinc

üzücü durum ama bunu bir tek hükümetle bağdaştırmayın lütfen. gelen her hükümet aynısını yapıyor. ilk başta vaatler bilime önem vereceğiz ama koltuğa oturunca hepsi cebime önem vereceğiz modunda. tubitaktaki yetkililerinde kesinlikle bir kumpas var çünkü azıcık mantıklı olsalar yeteneklere sahip çıkarlar.

thorin-oakenshield

Türkiyede seçilen hükümetlerin hepsi sağcı sünni muhafazakar.Sanırsın nasyonal sosyalist parti gelmiş.Rte,Özal,Menderes,Erbakan hepsi aynı.Bu partilerden hiçbirinin de vaatleri arasında bilime önem vereceğiz dediğini sanmıyorum çölde vaha görüyorsun.

fatih-kilinc

hepsi mi sağcı muhafazakar? dostum ya sağ hükümet olmadığı zamanlar sen uçuyordun ya da serap görmeyi gerçekten iyi biliyorsun. milletimiz herkesi deniyor çok uzak değil 1999-2002 arasında 2 kez seçilen Demokratik Sol Parti başkanı B. Ecevit de zaten sağcıydı. zaten sağcı olduğu için eşiyle birlikte DSP diye parti kurdu. zaten muhafazakar olduğu için Merve Kavakçı'yı baş örtüsünden dolayı meclisten kovdu. dahasını da seraptan çıkınca gogıl amcana sor daha detaylı anlatsın sana dostum.

thorin-oakenshield

Onlar halk oyuyla seçilmedi gelmiş 3 yıllık sahte iktidardan söz ediyorsun.Türkiye orta doğu ülkesidir türbanlı mağduriyeti Erdoğan'ı başa geçirebilmek için Abd'nin yaptığu ufak darbelerden birisiydi.Abd Türkiye sayesinde diğer orta doğu ülkelerini işgal etti 16 yıl boyunca.Gerçekler böyle orta doğu ülkesiyiz önce ne olduğumuzu kabullenmemiz gerek.

fatih-kilinc

dostum fazla polemiğe girmenin bir lüzumu yok bunlara bir kanıt getirebilir misin? yok tabiki ama sol hükümet seçildi mi? evet seçildi. benim kanıtım ortada. neyse bir diğeri de abd Erdoğan'ı getirdi diyelim peki neden şimdi zıtlar? ve zıt oldukları için neden getirdikleri gibi götürmeyi de bilmiyorlar ya da götürmüyorlar? bunların hepsi hikaye eyvallah görüşün farklıdır saygı duyarım ancak senin görüşüne aykırı birine de haksız konuşmanı doğru bulmuyorum.

fatih-kilinc

Ecevit'in Bush karşısında ezilip iki büklüm oturduğu zamanı çok iyi hatırlıyorum. ne için 600000$ fazla borç alabilmek için. son olarak ne olduğumuzu kabul etmemiz gerek doğru ancak kapıdaki köpek değiliz biz o değiliz evet darbe yaptılar sürekli özümüzü hatırlatmamak için aynı 15 Temmuz da olduğu gibi. demek ki Erdoğan da abdnin bir adamı değilmiş. biz bir ortadoğu ülkesi değiliz. biz hem ortadoğu hem doğu avrupa hemde batı asya ülkesiyiz sadece orta doğuyla bizi bağdaştırıp ezik siyasetine destek vermen hiç de kim olduğumuzu kabul etmenle örtüşmüyor.

thorin-oakenshield

Sol hükümet seçilmedi,Ecevit ve Bush mu ?Senin bir bok bildiğin yok cahil avel boş yapma.Bir Japon'a ''biz Asyalıyız'' dersen,bir Norveçliye ''Biz Avrupalıyız''dersen sana bir tarafıyla gülecektir.Biz küçük Suudi Arabistanız.Türkiye,Avrupanın orta doğu barajıdır.Türkiye asla bir avrupa birliği ülkesi olamaz.Abd orta doğudaki ülkelere bir diktatör koyar sonra ötekini getirir neden Abd ile zıt diye zırvalama.

fatih-kilinc

ben bilmiyorum ama belli sen çok iyi biliyorsun b*kun ne olduğunu. şuna bir bak da b*ktan başka birkaç bişey daha öğren. daha ne dediğimi anlamamış gelmiş bana laf konuşuyor

57alay

tehlikeli bir jeopolitikteyiz. önce uçak yaptık. Amerika dedi ki, ben hazır veririm uğraşma, ver dedik. sonra: otomotiv patronlarımız yabancılarla asimetrik anlaşma yapıp kendi ceplerini düşündüler. öncesinde terör sonra da 12 eylül, bir jenerasyonu tırpanladı. bu arada iki aselsan mühendisini öldürmek için koca uçak düştü. sonrasında siyasi aydın cinayet saçmalıkları (saçmalık şurda: herkes katilleri biliyor ama herkes susuyor) derken krizler vs. gene yaşıyoz işte, gelişine vurup gidiyoz...

Görüş Bildir