IMF: Macaristan’la Görüşmeler Başlayabilir

-

IMF: Macaristan’la Görüşmeler Başlayabilir

IMF: Macaristan’la Görüşmeler Başlayabilir

Avrupa Birliği tarafından Macaristan’a karşı “mali yardımları kesme” cezasının geçen hafta kaldırılmasının ardından, Budapeşte, bu kez de IMF’den olumlu sinyal aldı.IMF başkanı Christine Lagarde tarafından Macar hükümetine gönderilen bir mektup, IMF’nin kredi görüşmelerine başlamaya hazır olduğunu açıklıyor.

Mektup, Avrupa Birliği politikasına da uygun olarak, bazı yasalarda kesin değişiklik yapılmasını kredi koşulu olarak öne süren Uluslararası Para Fonu’nun bu ısrarlı değişiklik talebinden vazgeçme eğiliminde olduğunu da ortaya koyuyor.

Şimdiye kadar IMF, Macaristan Merkez Bankasının bağımsızlığını tehlikeye düşürebileceği kuşkusuyla, yeni hazırlanan mali yasadan bazı hükümlerin çıkarılmasında ısrar ediyordu.

IMF’nin karşı çıktığı hükümlerin uygulanmasının ardından hükümetin Macaristan Merkez Bankasını kesin denetimi altına alacağı, bunun ise ülkede siyasetten bağımsız bir mali politika uygulanmasını tehlikeye sokabileceği iddia ediliyordu.

IMF tarafından Budapeşte’ye gönderilen mektup, artık söz konusu hükümlerin yasa metninden çıkarılmasında ısrar etmiyor; ancak hükümetten bu hükümleri uygulamama konusunda garanti istiyor.

IMF kararı Budapeşte’de hükümet çevrelerince sevinçle karşılandı.

Budapeşte’nin IMF ile olan borç görüşmeleri, yeni mali yasanın iki hafta sonra parlamentoda onaylanmasının ardından her an başlayabilir.

IMF ve Macaristan arasındaki gergin ilişkinin olumlu sinyaller vermesi üzerine, Macar ulusal para birimi forint de değer kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBudapeşteIMFMacaristan
Görüş Bildir