İmamoğlu'ndan Kendisini Acelecilikle Suçlayan Yıldırım'a: "Hayatımda Bu Kadar 'Yıldırım' Hızıyla Açıklanan Sonuç Görmedim"

 > -

Geçici YSK sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın açıklamalarının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

İmamoğlu, kendisini acelecilikle suçlayan Binali Yıldırım için "Hayatımda bu kadar 'yıldırım' hızıyla açıklanan sonuç görmedim" derken, seçimden bir sonraki gün asılan "Teşekkürler İstanbul" afişleri için AKP'yi eleştirdi. 

'Türkiye’nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden rakibimiz somut bir delili, somut bir olayı size anlattı mı ya da anlattıklarından siz bir şey anladınız mı?'

Ekrem İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın basın toplantısının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Yıldırım'ın açıklamaları için, "Türkiye’nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden rakibimiz somut bir delili, somut bir olayı size anlattı mı ya da anlattıklarından siz bir şey anladınız mı?" diyen İmamoğlu, rakibinin yaptığı açıklamada bir somut delil olmadığını söyledi ve bugün açıklanan işsizlik oranı üzerine yorumda bulundu:

"Bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 259 bin kişi  artış gösterdi. İşsizlik oranı yüzde 14.7’ye çıktı. Genç işsizliği 6.8 puan artarak yüzde 26.7 ye yükseldi. 3 gençten birisi işsiz. Toplam işsiz sayısı 4 milyon 668 bin kişi TUİK verilerine göre. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip."

'İstanbul’a gönül belediyeciliği kazandı diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum.'

Kendisini acelecilikle suçlayan Binali Yıldırım için, "Acelecilik yaptı diyor benim için ama rakibimiz tam bir yıldırım hızıyla 3 bin 870 oyla seçimi ben kazandım dedi." diyen İmamoğlu, yine Yıldırım'ın kendisine yönelttiği 'görmemişlik' suçlaması içinse şu ifadeleri kullandı:

"Görmemişlik yaptı diye beni suçluyor Allah aşkına seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul’a gönül belediyeciliği kazandı diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Görmemişlik neymiş milletimize buradan sormak istiyorum onlar daha iyi anlarlar. Sayın cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı bunu ifade edebilirdi de sayın Yıldırım niye fotoğrafının konmasına izin verdi onu anlamış değilim."

‘YSK ‘usulsüzlük yok’ dedi, konu kapandı’

İmamoğlu, AKP'nin gündeme getirdiği usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak ise, şu sözleri kaydetti:

"Konu kapanmıştır. YSK sayılmış oylar geçerlidir demesine rağmen, biliyorsunuz geçersiz oylar tekrar sayılmıştır. Ama yetinmediler tekrar bir gerekçe ürettiler, 57 sondaj sandığı. Hatta yine yetinmediler bazı ilçelerde oyların tamamı tekrar sayıldı."

'Amaç krizin üstünü örtmek'

Tekrar sayımlardaki amacın, yaşanan ekonomik krizin üstünü örtme olduğunu belirten İmamoğlu, "Ekonomik kriz politik krizle bütünleşiyor. Hükümet, kriz çıkararak krizi unutturmak peşinde" yorumunda bulundu.

'1994'te Cumhurbaşkanı’na DYP ve SHP’nin karar vericileri süreci teslim ettiler. Bu bir demokrasi derinliğidir.'

'Halkımızı meşgul etmenin bir anlamı yok' ifadelerini kullanan İmamoğlu, 1994 seçimlerini örnek vererek şu ifadeleri kullandı:

"1994 yılında bu şehirde seçimi kazanan Cumhurbaşkanı’na Doğru Yol Partisi ve SHP’nin karar vericileri süreci teslim ettiler. Bu bir demokrasi derinliğidir. Bu böyledir. Benim Ak Parti’ye gönül vermiş hemşehrilerim bir an için düşünün. Ben sizin adayınız olsaydım ne düşünürdünüz. Bunu düşünün yeter. İstanbul’un sıkıntılarını biliyorum. Bu acı sorunlar arasında bunlara bakalım."

Yıldırım, bugün düzenlediği basın toplantısında İstanbul seçimleri için "oylar sandıkta iç edildi" demişti.

Binali Yıldırım: 'Bu Seçim Başlı Başına Murdar Olmuş Bir Seçimdir, Murdar Etin de Kavurması Olmaz' - onedio.com
Binali Yıldırım: 'Bu Seçim Başlı Başına Murdar Olmuş Bir Seçimdir, Murdar Etin de Kavurması Olmaz' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir