Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlkokul Öğrencilerine MEB Onaylı Karne Hediyesi: Cehennem Korkusu

Anasayfa > Gündem

Henüz ilkokula giden öğrencilere, içerisinde ‘İbadet etmeyen cehennemde yanacak’ gibi ifadelerin yer aldığı kitaplar dağıtıldı.

Evrensel’den Züleyha Karaer’in haberine göre Zonguldak'ta ilkokul öğrencilerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 3’lü set olarak dağıtılan kitabın arka sayfasında yapılan açıklamada “Dinimizi Öğreniyoruz: Yaz Kur’an Kursları Öğrenci Kitabı adlı bu kitap, sizin yaz yolculuğunuzun rahat ve zevkli geçmesi için sade bir dilde ve eğlendirici etkinliklerle hazırlandı” açıklaması bulunuyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın izniyle dağıtılan kitapta birden fazla yerde “cehennem ateşinde yanma” söylemi işleniyor.

Birinci kitabın 15. sayfasında yer alan hadiste, İslam'dan başka dine inanmayanların cehennem ateşiyle karşılaşacağı ifade ediliyor.

Kitapta yer alan bazı ayet ve hadis örnekleri şöyle:

  • Rabbimiz şöyle dedi: Bana dua edin, duanıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gideceklerdir.

  • Kim Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına ve Muhammed’in (as) Allah’ın elçisi olduğuna şahadet ederse Allah ona cehennem ateşini yasaklar.

  • Şüphesiz Allah katında din İslam’dır.

  • Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim.

  • Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacak.

  • Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kitlenen kimse de ziyana uğramıştır.

UZMANLAR: ENDİŞE VERİCİ

UZMANLAR: ENDİŞE VERİCİ

Birçok uzman ve rehberlik hocası bu tür kavramların ilkokul çocukları tarafından kavranamadığını, çocuklarda korkuya yol açtığını defalarca dile getirirken, böyle bir kitabın ilkokullarda dağıtılması endişe verici olarak yorumluyor. Uzmanların, kitapta yer alan alıntılarla ilgili değerlendirmeleri şu şekilde: “Hacca gitmeyen insanların günahkar olduğunu düşünmek çocukta nasıl bir algı yaratır? Kendi gibi olmayan herkesi kötü olarak algılamak sevgiyi, hoşgörüyü çocuğa nasıl aşılar? Senden olmayan, senin gibi inanmayan herkes kötü fikrini oluşturmak çocukta nasıl bir değer oluşturur? Ya bunlar hiç düşünülmüyor, ya da amaçları farklı.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
emre kum

laiklik konseptininnnnnnnnnnnammmmınaaaa godunuz.

Derya

Vay utanmazlar allah bilir bunlar müslümandır da şimdi

deli-sabit

Çocuklar dini MEB' den öğrenecekse vay halimize...Neyse ki başka okullarda dağıtılmadı.