İlkokul Öğrencileri, Türkiye'den Uzaya Telsizle Bağlandı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İlkokul Öğrencileri, Türkiye'den Uzaya Telsizle Bağlandı

İzmir’de ilkokul öğrencileri, Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları ile telsizle konuştu. Astronotlara merak ettikleri soruları yönelttiler.

İzmir’de ilkokul öğrencileri, Türkiye’den uzaya telsizle bağlanıp astronotlarla konuşma heyecanı yaşadı. Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu ve TRAC İzmir, Uluslararası Uzay İstasyonu ile amatör telsiz bağlantısı çalışmaları gerçekleştiren ARISS’e (Amateur Radio On International Space Station) başvurarak uzaydaki astronotlarla telsiz yoluyla bağlantı kurmak için izin istedi. Resmi onayın gelmesinin ardından bugün gerçekleşen bağlantıda, 20 öğrenci, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotlara oradaki yaşamla ilgili sorular sordu. Sunita Williams (Commander), Yuri Malenchenko ve Akihiko Hoshide’dan oluşan Expedition-33 ekibine öğrencilerin yönelttikleri soruları ekip komutanı Sunita Williams cevapladı.

Bağlantıda ilk soruyu yönelten 8’inci sınıf öğrencisi Melisa Yıldırım, “Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Atatürk, ‘Bugünün küçükleri yarının büyükleridir’ diyerek, Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk çocuklarına emanet etmiştir. Türk çocuklarına uzaydan vereceğiniz mesaj nedir?” diye sordu.

Sunita da, “Soru için teşekkürler, harika bir soru. Hiçbir şey için sınırlar yoktur. Yapmak istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. İster kız, ister erkek olun, hangi renkten, inanıştan veya ırktan olursanız olun, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Buna inanın” cevabını verdi.

Öğrenciler, astronotlara bir günlerinin nasıl geçtiği, astronotluğa ilk nasıl ilgi duydukları, meteor ve uyduların uzay istasyonu için tehlike teşkil edip etmediği, şu anda hangi proje üzerinde çalıştıkları, uzay istasyonunda ateş yakıp yakmadıkları gibi birçok ilginç sorular sordu.

Etkinliğe katılan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan da İzmir’in çok güzel bir şehir olduğunu belirterek Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotları İzmir’e davet etti.

ARISS nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu ile amatör telsiz bağlantısı çalışması, tüm dünyadaki öğrencileri bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında çalışmaya yüreklendirmeyi hedefliyor. Aralarında Japonya, Rusya, Kanada, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 9 farklı ülkenin delegasyonlarından oluşan gönüllü bir kuruluş.

Amatör telsiz sistemiyle uzay istasyonunun mürettebatı ile kurulan bağlantı sayesinde öğrenciler, sorularını doğrudan sordukları astronotlardan, uzay istasyonunda yaşam hakkında bilgi ediniyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimİzmirJaponyaRusyaUzay
Görüş Bildir