Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlker Başbuğ: ‘TSK'nın Tarihine Kara Leke Sürdüler’

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum.  Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke sürdüler" dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, darbe girişimine ilişkin, "Dün yaşanılan olay çok farklı bir olay. Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde  bulunmadı. Bu kişiler cinnet geçiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar." dedi.

Başbuğ, Bodrum ilçesindeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada,  darbe girişimi değerlendirdi. Başbuğ, 15 Temmuz 2016 gecesinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin hep beraber yaşanılan en korkunç gecelerden biri olduğunu belirterek, "Yaşanan darbe kalkışımını, girişimini bu hareketi ve bu harekete  katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye'nin ve TSK'nın tarihine bir kara leke  sürdüler." diye konuştu.

'Bunlar birilerinden, bir yerlerden emir alan teröristlerdir'

Kendi meclisini bombalayan ve kendi halkına ateş açanların, Türk  askeri olamadığını ifade eden Başbuğ, "Bunlar birilerinden, bir yerlerden emir alan teröristlerdir." dedi.

Başbuğ, "Belki de bu olayda sevindiğimiz önemli noktalardan bir  tanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğunun dün gece yaşanan olaylar  karşısında gösterdiği davranış ile başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi  Akar olmak üzere, demokrasinin yanında yer aldılar. Bu nedenle hepsini yürekten  kutluyorum." ifadesini kullandı.

"Özellikle polisimize teşekkür ediyorum"

Dün gece TSK'nin büyük çoğunluğuyla beraber, omuz omuza örnek bir  davranış gösterdiğine işaret eden Başbuğ, "Güvenlik kuvvetimize özellikle  polisimize de teşekkür ediyorum. Polislerimiz de dün gece canları pahasına  görevlerini yerine getirdiler, onların da hepsini kutluyorum." diye konuştu.

Başbuğ, Türk milletinin darbenin karşısında olduğunu net olarak bütün  dünyaya ilan ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu da hepimiz için bir gurur vesilesi. Bugün çok kimse bu darbeciler  ile cemaat arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi  taşıyorum. Bu konuda 2009 yılında ben bu düşünceyi paylaşmıştım. Demiştim ki,  'Bazı cemaatler hedeflerine ulaşmada kendileri için en büyük engel olarak TSK'yı  görmektedirler. Bu nedenle TSK aleyhine faaliyette bulunmaktadırlar. Bu  yapılanlara karşı hukuk devleti kapsamında TSK olarak elbette tepkisiz  kalmayacağız, etkisiz kalmayacağız. Bu kapsamda değerlendirmemizi bütün  ilgililerle paylaşmıştık."

Geçmişte acı dönemler yaşandığına dikkati çeken Başbuğ, "Hala da  yaşanmaya devam ediyor. Bunların hiç birisinin Türkiye'de bugün yaşanmasını arzu  etmezdik. Şu anda yaşadığımız durum nedeniyle gerçekten bu konuda büyük üzüntü  duymaktayım." dedi.

"Küçük bir grup"

Başbuğ, darbecilerin TSK içinde azınlıkta olan bir grup olduğuna  işaret ederek, "Bunlar küçük bir grup, bunda hemfikiriz ancak buna rağmen bu  darbecilerin oldukça uzun bir hazırlık süreci içinde oldukları ve TSK'nın  neredeyse büyük bölümüne, çok yerlere ulaştığı ortada. Bu faaliyetlerin tespit  edilememiş olması da gerçekten düşündürücü bir nokta. Elbette yetkili makamlar bu  konunun üzerinde hassasiyetle duracaklardır." diye konuştu.

Bu darbe girişimini yapanların hukuk kuralları içinde yargılanıp,  cezalandırılacaklarını belirten Başbuğ, şöyle devam etti:

"Bundan hiçbir şüphemiz yok. Etrafımız ateş çemberi. Türkiye'nin  jeopolitik durumu ortada. Tarih boyunca böyle. 2009'da dedim ki 'güçlü ordu, güçlü Türkiye'. Bu coğrafya da güçlü orduya ihtiyaç var. Hepimizin en çok dikkat  edeceği husus, bugün Türkiye'nin en çok ihtiyaç duyduğu konjonktürde bulunuyoruz. Bugün güçlü orduya zarar vermememiz lazım. Ordumuzun gücünü en üst noktalara  taşımamız lazım."

Başbuğ, "Bunları yaşamak hiçbir zaman arzu edilen bir şey değil. Bu  yaşanılan olaylar neticesinde 161 insanımızı şehit verdik. Bu, hakikaten hepimizi  yürekleri dağlayan bir konu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Bu olaydan TSK'nın daha güçlü olarak çıkacağını vurgulayan Başbuğ,  buna da yürekten inandığını söyledi.

"Artık cinnet noktasındalar"

Başbuğ, dün yaşanların çok farklı bir olay olduğuna vurgu yaparak,  şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman Türk ordusu, Türk askeri bu tip hareketlerde bulunmadı. Bu kişiler cinnet getiren kişiler. Artık cinnet noktasındalar. İnsanın düşüncesi,  havsalası almıyor. Kendi ordunuzun silahlarıyla Meclisi bombalıyorsunuz, halka  ateş açıyorsunuz. Bu cinnettir, bu terördür. Bunu başka şekilde izah etmemiz mümkün değil. Yaşanılan olay çok acı."

Başbuğ, gazetecilerin darbe girişiminde görev alan erlerle ilgili  sorusu üzerine de şunları kaydetti:

"20 yaşındaki gençler. Ben elbetteki bu erlerimizi, bu darbenin içinde yer alan, planlayan, rütbeli personelden ayrı bir yere koymak, ayrı noktaya  koymanın doğru olduğu düşüncesindeyim. Çünkü bunlar belki de kandırıldılar.  'Tatbikat' denilerek kışlanın dışına çıkartıldığı gözüküyor. Bu Mehmetçikler  kullanıldı. Belki aldatıldılar, belki yanlış bilgilendirildiler. Bu genç çocuğun  bunu anlaması, değerlendirmesi, toplum birlik içinde de çok kolay bir olay değil.  Gençlerimiz ile diğerlerini aynı teraziye koymayalım. Aynı kaba koymayalım diye  düşünüyorum."

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir