İlker Başbuğ: 'Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ'ye Karşı Tek Başına Mücadele Veriyor'

 > -

Bursa'daki bir toplantıda konuşan Genelkurmay'ın eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, askeri hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na bağlanmasının yanlış olduğunu ve  bu uygulamanın dünyada başka bir örneği olmadığını vurguladı. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandığını, bu komploların arkasında cemaat olduğunun farkında olduklarını ve uyarıda bulunduklarını ifade eden Başbuğ'un konuşmasında en çok öne çıkan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili kısımlar oldu. FETÖ ile mücadelede Erdoğan'ın yalnız bırakıldığını belirten Başbuğ şöyle devam etti: "2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim." Açıklama sosyal medyanın da gündeminde ve İlker Başbuğ TT listesinde... 

Bursa'daki Rotary kulüplerinin ortaklaşa düzenlediği, Bursa Rotary Kulübü'nün ev sahipliğini yaptığı toplantıya Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, konuşmacı olarak katıldı. Almira Otel'deki toplantıda Başbuğ, Cumhuriyetin kazanımlarını anlattıktan sonra konukların sorularını yanıtladı.

"Askeri hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na bağlanması yanlış"

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Başbuğ, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlı olduğu bir tane ülke var mı? Bu akla ve mantığa ters gelen bir şey. Bunun bir örneğinin olabileceğini ben düşünmüyorum. Bütün dünyada askeri hastaneler vardır ve bu hastaneler Milli Savunma Bakanlığı'nın bünyesindedir" dedi.

'HSYK'nın yaptıgı tasarrufları destekliyorum'

Konuşmasında 'Yargı toparlanıyor' diyen Başbuğ, bir konuğun 'Yargı nasıl toparlanıyor anlatır mısınız?' sorusu üzerine, "Şu andaki Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaptığı bütün tasarrufları destekliyorum" dedi. HSYK'nin yaptıklarının doğru olduğuna inandığını belirten Başbuğ, "HSYK, gerçekten büyük boyutta, yargıyı bu çıkmazdan çıkarmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Yargıtay eskisi gibi değil. Büyük boyutta temizlendi" ifadesini kullandı.

'TSK'ya karşı komplolar 2009 yılında başladı'

Başbuğ, '15 Temmuz süreci öncesinde uyaran olmadı mı?' sorusuna, uyaranlardan birinin de kendileri olduğunu söyledi. 14 Nisan 2009 Harp Akademileri'nde yıllık değerlendirme toplantısında bu konuya değindiğini hatırlatan Başbuğ, şöyle devam etti:

"Burada Fethullah Gülen cemaatinin ne boyutta olduğunu ve ana hedeflerinin TSK olduğunu ve bunlara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna ifade etmiştik. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı. Bu komploların arkasında temel unsur olarak cemaat olduğunun biz farkındaydık. Somut bilgi elimizde yoktu ama genel değerlendirmemiz cemaat olduğunu biliyorduk."

'Fenerbahçe camiası başarılı bir mücadele verdi'

Başbuğ, cemaatin komplolarının ilklerinden birinin Van Üniversitesi'nde yapılan iftiralar olduğuna dikkati çekti. Kendisine 'Fenerbahçe süreçte nasıl davrandı' sorusununa "Cemaatin komplolarına karşı 3 Temmuz süreciyle beraber Fenerbahçe camiası başarılı bir mücadele verdi. Onun dışında hiçbir kurum başarılı olamadı" diye cevap verdi.

"Cumhurbaşkanın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim"

Kritik süreçlerdeki siyasi sorumluluklarının tartışılamayacağını belirten Başbuğ, "2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehtidinin Türkiye'den silinmesi lazım. Bu tehditin ortadan kaldırılması lazım" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turkcu-yigit

bu zamanda herkesin bir çıkarı var

turkcu-yigit

alın işte beğendiğiniz eski genelkurmay başkanı yani erdoğanın köpeği

mnyksvsc

Niyeyse, Cumhuriyet ve Atatürk ile de mücadele veriyor...

amerika-milliyetcisi

Buda Cumhur baskaninin köpegi olmus.

the-big-lebowski

Paşa bunu daha oncede soylemisti bu ulkenin basina cemaati bela eden tayyiptir. Temizleyecek olan kiside odur. Paşa tarafsiz bi sekilde olani biteni soyluyor. Orospu cocuklari zirlamasin. Dogruya egri demek muhalefet degildir

vertenyan

İlker Başbuğ leveled up

kulustur

Sonunda İlker Başbuğ'u da satın almışlar. Zavallı komutan.

catii

Senin gibi dusunmeden herkes satılmış öyle mi

kulustur

Hayır öyle değil. Benim gözümde vatan hainlerini savunan, şakşaklayanlar satılmış.

pocchini

öyle demeyin adam tayyip sayesinde çıktı hapisten.

the-big-lebowski

Lan hassiktir cahil köpek

pocchini

alkış canım alkış azıcık sessiz havla da adam sansınlar

trane1

Fetö terör örgütü ile elele verip ülkeyi kaosa sürükleyen AKP idi. Evet, Balyoz savcılarının çoğu da bu teşkilatta bulunan isimlerdi. AKP nin hatalarını masum insanlar ödedi. Kimisi intihar etti, kimisi hapis yattı. Kimileri çok sevdiği askerliği terketti. Ama şimdi bunları tekrar tekrar gündeme getirmek, ayrımcı konuşmak İlker Başbuğ gibi bir komutana yakışmaz. Doğru olanı yaptığını düşünüyorum. Ama Tayyip'i bu denli açıkça savunmazdım. Lakin halen de şöyle bir seçeneği aklımdan çıkarmış değilim. Şu soruyu devamlı olarak kendime soruyorum. Darbe girişimi en çok kime yaradı. Ve amacı neydi. Kendime bu soruları sorunca cevapların hepsi AKp lehine dönüyor.. Çok daha güçlenerek ve temizlenerek çıktı. İstediklerini birer birer alıyor. En büyük rakibi fetöyü tarihe gömdü.

trane1

Atamın şu konuşmasını hiç unutmam : "efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , selçuklu ve osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır."

tnbyl

neden çıktın o hapisaneden ? bunları söylemek için mi ? seni hapse atanları desteklemek neresinden bakarsan bak dönekliğin daniskası!!! siyaseti ve ordusu bu kadar boka batan bir ülke daha yoktur sanırım şu dünya üzerinde...

perihell

paşa paşa olalı böyle döneklik görmedi.geberin

mimfrkbyrm

Bütün bunları Rotary'den mi söylüyor?

koray197206

Alıntı;" Hatalarıyla yüzleşmekten korkanlar bir günah keçisi bulurlar."

kramer

Günahı çok çünkü. Dostundan çok düşmanı var. Mecburen mücadele verecek. Sonunun Çavuşesku gibi olmasından korkuyor. Vicdanı rahat değil.

alpagut34

hiçbiriniz beş para etmezmiş...senelerce ergenkondan yatanlara sahip çıktık çıkmaz olaydık orospu çocukları sizi..ergenekonun savcısıyım diyene bir çift lafın yoksa keşke o hapiste ölseydin paşa bozuntusu...

sadrazamin_sol_basagi

Bu adam daha önce "bir çift lafını" ilgili yerlere iletti. Şimdi de gayet aklı başında bir şekilde bütünleştirici konuşuyor. Sürekli "yaaa işte biz söylemiştik size" demenin kimseye bir faydası yok, hatta siz-biz diye ayrıştırma yaptığından zararı var. Paşanın yaptığı tayyipçilik değil vatanseverlik. Ergenekonun 1. derece mağduru böyle bir şey söylüyorsa bundan ders çıkarmak lazım, yargılamak haddimize değil.

alpagut34

ben onu bunu bilmem bu ülkede birçok hainliği fetöyle birlikte akp yaptı...ergenekondan içerde intihar edenler dışarda intihar eden hayatı kararan yıllarca içerde yatan insanlar...bütünleştirici konuşması elbette çok güzel ama ülkenin başına bela olan sadece fetö değil aynı zaman bopun eşbaşkanı tayyibanlarda buna dahil...bu kadar gevşek konuşmak bu kadar ilkesiz olmak ergenekondan canı yanmış insanlara hakarettir...onlarca insan kumpasta içerde yattı çıktılar hepsi kedi yavrusu gibi bir kenara dağıldı bu kadar korkak olduklarını bilseydikde sağda solda kahraman deyip savunmasaydık bu vitaminsizleri...İYİKİ BUNLARLA SAVAŞA GİRMEDİK LAFINI SAVUNACAĞIM AKLIMA GELMEZDİ...

nukleerbaslikliterlik

Ben bu Balyoz ve Ergenekon'dan hapis yatanları da anlamıyorum çoğu Akpli oldu iyice.Beklediğim onurlu duruşu sergileyemediler.Yok kardeşim ben ne Cemaatin ne de Akpnin yanında değilim demiyorlar.Desenize Akp bal gibi cemaatin suç ortağıdır cemaatin eli ne kadar kirliyse onların da eli kirlidir diye.Sanki sen terörist diye içeri alındığında başkası vardı iktidarda yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu.

yasemincolak

mee liyonuz mu gençler ajskhdklfkşki

Başlıklar

15 TemmuzBursaFETÖFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFethullah Gülenİlker BaşbuğRecep Tayyip ErdoğanTürk Silahlı KuvvetleriVanYargıtay
Görüş Bildir