İlk "Panik Butonu" Transseksüel Öykü'ye

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İlk "Panik Butonu" Transseksüel Öykü'ye

İlk "Panik Butonu" Transseksüel Öykü'ye

Türkiye'de ilk "panik butonu", uğruna cinsiyet değiştirip, evlendiği kocası tarafından şiddet gördüğünü ileri süren 40 yaşındaki transseksüel Öykü Özen'e verildi.

Türkiye'de mahkeme kararı ile ilk kez kadın olan Gökkuşağı Derneği Başkanı ve Bursa CHP İl Delegesi Öykü Özen, üniversite yıllarında tanışıp evlendiği 33 yaşındaki eşi M.Ö.'den (Mehmet Özen) şiddet gördüğünü iddia edip, tanıtımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yapılan panik butonundan yararlanmak için bir süre önce Bursa 4'ncü Aile Mahkemesi'ne başvurdu.

Boşanma davaları süren eşinin kendisine şiddet uyguladığına dair Bursa 6 ve 9'ncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen toplam 11 aylık hapis cezası kararını da dosyasına ekleyen Özen, can güvenliğini sağlanması için panik butonu istedi.

Talebi değerlendiren Mahkeme, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi'ne dair Kanun'un 12. Maddesi gereği acil durumlarda sinyal vermeye yarayan ilk butonun Özen'e verilmesini hükmetti.

Ayrıca karara aykırı hareket edilmesi halinde davalı eş M.Ö.'nün hapsi konusunda tarafına tebliğine karar verdi. Özen, Kurban Bayramı'nı geçirmek için geldiği Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki arkadaşlarının evinde DHA muhabirine konuştu.

Panik butonu ile kendini daha güvende hissedeceğini belirten Özen, "Eşimle sevenerek evlendim. Aşkımız, Bursa'da lise yıllarında başladı. İkimizin Uludağ Üniversitesi'ni kazanmasıyla hayatımız değişti. Aynı evde kalmaya başladık. Bir süre devam eden beraberliğimiz ardından O'nu çok sevdiğim için kırmayıp, mahkeme kararıyla cinsiyet değiştirerek kadın oldum. 07 Temmuz 2007 tarihinde evlendik. İlk başlarda çok güzel giden ilişkimiz maddi nedenlerle sarsılmaya başladı. Devletten aldığım kredilerle Bursa da bir bijuteri dükkanı açtım. Eşim işsiz olduğu için sürekli tartışmalar yaşanıyordu. Gayri meşru işler yapması ve beni sürekli döverek başkalarıyla aldatması bardağı taşıran damla oldu. Boşanma davası açıp, başka eve taşındım. Boşanma davasını kabullenemeyen eşim, önce telefonla tehdit etti, sonra da fiili saldırılarda bulundu" dedi.

"İntihar edecektim"

Birkaç defa eşimin şiddeti nedeniyle hastaneye kaldırılarak tedavi gördüğünü anlatan Özen, "Polise ve mahkemeye başvurdum. Kendisine iki defa Bursa Aile Mahkemesi tarafından hapis cezası verildi. Tüm bu şikayetlerim ve mahkeme kararları eşimi durdurmadı. Artık intihar edecek duruma kadar gelmiştim. Bakanımızın televizyonlarda panik butonu tanıtımı yapmasını gördüm. Yaptığım araştırmalarda benim kurtarıcım olacağını düşündüm. Evraklarımı tamamlayarak Aile Mahkemesi'ne başvurdum ve ülkemizde ilk defa bu panik butonu bana verildi. Benim devletten başka sığınacağım kimsem yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bursa'ya geldiği zaman 'şiddete uğrayan herkes kadın-erkek fark etmeden müracaat edip panik butonunu kullanabilir' demişti. Ben de TC yasalarına göre evliyim ve pembe kimliğim de burada. Her TC vatandaşı gibi ben de yasal hakkımdan yararlandım" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaCumhuriyet Halk PartisiFatma ŞahinİntiharKurban BayramıMarmarisMuğla
Görüş Bildir