İlk Müdahaleyi Yapan Doktor Konuştu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İlk Müdahaleyi Yapan Doktor Konuştu

İlk Müdahaleyi Yapan Doktor Konuştu

Suriye'de saldırının ardından ilk müdahaleyi yapan doktor o anları anlattı.

Suriye’de Esed rejiminin kimyasal silahlarla yaptığı katliamda çoğu çocuk bin 300’den fazla Suriyeli hayatını kaybetti. Katliama ait görüntüler tüm dünyada adeta şok etkisi yaptı.

Bu katliamın en önemli görgü tanıklarından olan ve kurbanlara ilk müdahaleyi yapan Mune isimli kadın doktor dehşeti anlattı.

ÇIRPINIYOR, NEFES ALAMIYORLARDI

“Saldırıda şehit olanların çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyordu" diyen Mune, "İnsanlar saldırıya evlerinde maruz kaldı. Yaralıların hemen hepsi vücudunun tamamı morarmış bir şekilde geliyordu. Elleri ayakları titreyerek çırpınıyorlar ve nefes alamıyorlardı. Müdahale etmeye çalıştık, ancak ölenlerin sayısı kurtardıklarımızdan çok daha fazla oldu” dedi.

İNSANLARA NASIL MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK

Esed'in bir kimyasal saldırıda bulunacağını beklemediklerini ifade eden Mune sözlerini şöyle sürdürdü: Ailelerimize ve çocuklarımıza böylesi bir saldırıya yüzde bir bile ihtimal vermiyorduk. Tıbbi malzemede büyük sıkıntılarımız vardı. Oksijenimiz bile yoktu. İnsanlara nasıl müdahale edeceğimizi şaşırdık. Hastane adeta doldu taştı. Yaralılara sadece su ile müdahale edebildik. Oksijen olmadığı için gelen çocukların ağzına suni teneffüs yapıyorduk. Bu şekilde onun hayatta kalması için çalışıyorduk."

KELİMELER YETERSİZ KALIR

Yaşananları anlatmak için kelimelerin yetersiz kalacağına değinen Mune, "Görmeden anlaşılmaz. Çoğu çocuk ve yaşlılar, kadınlar bu şekilde yaşamını yitirdi. Ayn Terma, Jobar, Zemelka halkının yaşadıklarının görülmesi lazım" diye konuştu.

Mune Hanım, katliamda bin 500'den fazla kişinin öldüğünü tahmin ettiğini, sadece kendisinin görev yaptığı sağlık ocağında yaklaşık 250 kişinin can verdiğini ifade etti.

Doktor Mune, Esed rejiminin katliamı yalanlamaya çalışmasını ise 'trajikomik' olarak değerlendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadŞehitSuriyekadınlar
Görüş Bildir