İlk Dövmesi İçin Soru İşaretleriyle Boğuşanlara: Dövmeye Dair Aklınıza Takılan Tüm Soruları Yanıtlıyoruz!

361PAYLAŞIM

Herhalde hepimiz hayatımıza dokunan bir anıyı, bir simgeyi vücudumuzda taşımak istiyoruz. Bazen de sadece güzel göründüğü için, başka hiçbir sebep olmadan bir dövme hayali kuruyoruz fakat aklımızda bazı sorular var ki bir türlü yanıtlarını bulamıyoruz. 

Gelin, aklınıza takılan tüm soruları uzmanının ağzından, Kaan Özkan'ın yanıtlarıyla aydınlatalım, dövme korkularını zihnimizden sökelim.

1. Dövme yaptırırken acır mı?

Bunun için 'vücuttaki dövme acı çizelgesi' bile oluşturulmuş ama deneyimler bu acıyı farklı yorumluyor. İşin bilimi bir yana:

Kesinlikle çok değil ama bağımlılık yaratan tatlı bir acısı var diyebilirim. Kadınlar genel olarak lazer epilasyondan ve ağda yapmaktan daha az acıdığını söylüyor lakin erkekler bu tarz ince acılara alışkın değil ama dayanamayıp bırakan olmuyor.

2. Güzel dövmeler iyi fikir ama bu işin sterilliğinden nasıl emin olacağız?

Profesyonel olarak bu işi yapan yerler için bir standarttan bahsedebiliriz, artık kontrol mekanizmalarının gelişmesi sebebiyle bir standartlaşmaya da gidiliyor:

İğneler, aynı tıbbi malzemeler gibi steril bir şekilde paketlenip bize ulaşıyor. Bize ulaştıktan sonra her misafirimiz için özel olarak bir iğne açıp dövme uygulamasına başlıyoruz. Sterilizasyon sizin için önemli olduğu kadar bizim için de çok önemli! Misafirlerimiz bu işleme çok kısa bir süre maruz kalıyor ama orası bizim yaşam alanımız. Bu yüzden hem sizi, hem de kendimizi korumak adına temiz ve steril olmak çok önemli.

Yani sadece bizim sağlığımız değil söz konusu olan, bu sebeple iç rahatlığı mühim.

3. Parlak dövmeleri yaptırdık, peki ya solarsa?

Gerçekçi beklentiler için kendimizi hazırlamak gerekiyor:

Dövme, doğru teknikler ile yapılırsa kesinlikle solmaz. Fakat dövme iyileştikten sonra matlaşmaya başlar.. Bu matlaşma, çalıştığımız deri tabakasının(dermis) üzerini diğer tabakaların kaplıyor olmasından dolayı gerçekleşmektedir. Bu yüzden ilk günkü parlaklığı açıkçası beklememek lazım.

4. Hassas tenler için acı ve renk değişimi kadar önemli bir konu da dövmenin yapacağı olası alerji.

Deneyimler şöyle söylüyor:

Bugüne kadar kendi yaptıklarım ve çevremdeki meslektaşlarımın yaptığı dövmelerde sadece bir kişide alerjik reaksiyon gördüm. Çok nadir görülen bu olayı yaşamamak adına tedbir amaçlı alerjiniz olup olmadığını anlamak için küçük dövme testleri yapabilirsiniz. Bu testleri dövme sanatçınızla konuşarak vücudunuzda her zaman görmediğiniz bir bölgeye yaptırarak birkaç gün gözlem yapabilirsiniz. Dipnot: Gıda boyasına alerjisi olan insanların dikkatli olmasında fayda var!

5. Her şeyin ilki zor, dövmenin de. Özellikle vücudumuzda neyi taşımak istediğimizi bir türlü kestiremiyoruz ve Ted Mosby gibi pişman olmak da istemiyoruz:

İlk dövmeler söz konusu olduğunda yaşanan ikilemler için şöyle bir yol haritasından faydalanmak gerek:

-Neyi sevdiğinizi veya neyi vücudunuzda taşımak istediğinizi düşünün. Yapılan dövmelerin her zaman bir anlamı olması açıkçası gerekmiyor. Doğru yere, doğru dokunuşlarla yapılan bir dövme sadece estetik görünüşü dolayısıyla tercih edilme sebebi olabilir. 

-Yaptırmak istediğiniz tasarım için mutlaka görsel araştırma yapın. İnternet bu konuda en iyi yardımcınız olabilir.
-Karar verdiğiniz tasarımı dövme sanatçısıyla birlikte tekrar gözden geçirin.
-Dövme yaptırmak istediğiniz yeri iyice araştırın ve sterilizasyona özen gösterdiğinden emin olun.
-Dövme sanatçısının daha önce yapmış olduğu dövmelere göz gezdirin ve istediğiniz şeyi yapıp yapamayacağını görün.
-Araştırmalarınızı yaptıktan sonra dövme sanatçısına güvenin ve dövmenizin keyfini çıkartın.

6. Bugüne dek duymadıysanız hazır olun, dövmeyi yaptırdıktan sonra vücudunuza borcunuz bitmiyor. Düzenli bakım yapmanız gerekiyor.

Bu borç da vücudunuzda istediğiniz bir simgeyi taşımayla ilgili, pek zor bir yöntemi yok:

Dövmenizi açık bir yara gibi düşünün. Dikkatlice korumanızda fayda var. Bunlara örnek verecek olursak birçok bakım ve iyileştirme metodu var. Her sanatçı kendi yaptığı dövmenin tekniğine göre farklı bakım yöntemleri tercih edebilir. 
Ben bir hafta boyunca günde üç kere merhem kullanılmasını ve yine bir hafta dövmenizi sudan uzak tutmanızı öneriyorum. Fakat duşa girerken veya su ile işiniz olduğunda dövmeyi vazelin ile kaplamanız gerektiğini söylüyorum.
Renkli dövmeleri ise yine merhem ve günde bir kere antibakteriyel sıvı sabunla yıkayarak bakım yapmanızı öneririm. 

7. 'Artık bu dövmeyi vücudumda istemiyorum' dediğimiz an nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Öncelikle dövme sildirme işini maalesef dövme sanatçıları yapmıyor. Sildirme işlemini doktorlar ile görüşmek gerekiyor ve açık konuşmak gerekirse bu konuda çok detaylı teknik bir bilgiye sahip değiliz. Hangi dövme, hangi renk, ne kadar sürede, kaç seansta, ne kadar silinir, bu soruların hepsini doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

"Benim gözlemlediğim kadarıyla dövmesini sildirmek isteyen insanların çoğu sevgili, eş ismi veya anlık karar verilmiş dövmelerden geliyor. "

 Dövme sildirmek dövme yaptırmaktan çok daha zor ve çok daha pahalı bir işlemdir. Hatta açık konuşmak gerekirse sildirme işlemi dövme yaptırmaya oranla katbekat daha acılı bir işlem. Kararlarınızda hiçbir zaman aceleci olmayın! 

Örnekler ve tecrübe konuşuyor. Dövmeden başka bir sevgi ve bağlılık ifadesi bulsak iyi olacak.

8. Sildirmek değil de ufak bir modifikasyona ihtiyaç varsa... Belki de ismini yazdırdığımız kişiyle yollarımızı ayırdıysak?

Üç yöntem var, ikincisinden az önce bahsetmiştik, ondan daha hesaplı bir yöntem de var.  Yeniden hatırlayalım:

1- Dövmeyi "Cover up" dediğimiz "bir başka dövme" ile kapatma seçeneğiniz olabilir. Bunun için dövme sanatçınız ile görüşüp, önerilerini dinlemeniz gerekmektedir. Çünkü her dövme istediğiniz gibi kapatılmayabilir.
2- "Sildirme" seçeneği acılı ve pahalı bir seçenektir. Bu işlem, bir doktor tarafından özenle yapılmak zorundadır.
3- Bu bir öneri değil fakat eğer sildirmeye veya Cover up işlemine yanaşmıyorsanız, maalesef dövmenizle yaşamayı öğrenmek zorundasınız. 

9. Hepsinden öte vücudumuzda bir izi gizlemek istiyorsak nasıl bir yol izlemek gerek?

Dövme vücutta oluşan çeşitli izlerin daha az görünmesini bazen görünmemesini sağlayabilir bunlar için uygun tasarımları seçmek çok önemlidir. Kol da oluşan kesikleri kapatmak için  gözü yanıltacak tasarımlar yani 3  boyutlu desenler tercih edilebilir desende boyut vermeye çalışırken kesikler dövmenize dahil olur ve göz yanılgıya düşer izlerin görünmemesini sağlar. 
Vücutta oluşan renk değişimleri için daha renkli dövmeler seçilebilir.

10. Yaygın kanıya kulak verirsek... Dövme kışın mı yaptırılır?

Dövmek yaptırmak için her mevsim uygun aslında. Hangi mevsim olursa olsun dövmenin dikkatli davranılması gereken bir bakım süreci var. Kış aylarında üst üste giyinmek krem sürmeyi zorlaştırabilir. Yaz aylarında ise güneş dolayısıyla terleme veya tatilde direk güneşe maruz kalacağınız gibi dikkat edilmesi gereken, kişinin kendi konforunu etkileyen bir süreç var. Sonuç olarak ortalama 10-15 gün, dövmenize bakım ve iyileşme süreci tanırsanız her mevsim yaptırabilirsiniz. 

11. Mevsimden ziyade dövmelerin cilt kanserine yol açtığına dair bir tartışma var, içimiz ferah olmalı mı?

Belki de toplum olarak dövme geleneğine pek alışkın olmadığımız için endişelerimiz sağlık odaklı. Aslında herhangi bir bulgu yok bu alanda:

Dövmenin cilt kanseri yaptığına dair bilimsel bir bulgu yok. Araştırmalara göre dövme yaptırmayan ve yaptıran insanlar arasında istatiksel olarak bir fark yok, aynı risk oranına sahipler. 
Cilt kanseri durumlarında dövmeli bölgelerde teşhis konması zorlaşıyor.

12. Bir, iki, üç derken dövme tutkumuza yenik düşüp dövmeci olmak istersek ne yapmalı? Bir okulu var mı?

Dışarıdan nasıl görünüyor bilinmez fakat bu işin mutfağından bakınca manzara şöyle görünüyor:

Bu iş usta çırak ilişkisi ile başlar. Bu işin herhangi bir okulu yok fakat alaylı olarak da kendinizi yetiştirebilirsiniz. Dövme yapabilmek yıllar süren bir iştir ve sadece çizim yapabiliyor olmak yeterli olmaz.Birden çok deri çeşidini tanımak, uygun derinlikler bilmek yaptığınız bir işin sonucunu tahmin edebilmek önemlidir ve bunların hepsini zamanla tecrübe etmek gerekir.

"Son zamanlarda güzel sanatlar mezunu insanlar ya da güzel sanatlarla ilgilenen insanlar dövme sektöründe çalışmayı tercih etmeye başladılar."

Bu da çok daha başarılı işlerin ve iyi tasarımların oluşmasına sebep oldu. Resim temelinin veya yeteneğinin olması dövme sanatçısı olmak için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır fakat tek başına iyi resim yapmak kesinlikle yetmiyor. Eğer dövme sanatçısı olmak istiyorsanız, bir usta ile veya kendi başınıza uzun uğraşlar sonucu bunu elde edeceğinizi bilmeniz yeterlidir. Unutmayın! Yetenek tek başına hiçbir zaman yeterli değildir. Sabırlı olun ve çalışmaya devam edin. Bir gün yaptıklarınızın karşılığını fazlasıyla alırsınız. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir