İlhan Selçuk, Mezarı Başında Anıldı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

İlhan Selçuk, Mezarı Başında Anıldı

İlhan Selçuk, Mezarı Başında Anıldı

Cumhuriyet'in ve Anadolu aydınlanmacılığının bilge insanı, Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, ölümünün 2. yılında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 2 ayrı törenle anıldı.

Törenin açılışında konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, şunları söyledi: “İlhan Selçuk’a özlemimiz en zor günlerde dahi korkmayan, yılmayan, eğilip bükülmeyen, kararlı ve yürekli çizgisineydi. Özlemimiz, akıl ve bilim yoluyla değişim ve gelişimi anlatmasıydı. Özlemimiz haksızlığa uğradığı, eziyet ve zulüm gördüğü günlerde bile adaletin tarafsız ve hızla işleyeceğine olan inancını yitirmemesiydi. Özlemimiz gönül zenginliği içinde kin,intikam duygusu ve düşmanlıktan uzak olayları analiz etmesineydi. Onun yardımseverliği, güçsüze kanat germesi, demokrasiyi, özgürlüğü, adaleti, insan haklarına saygıyı her ortamda öne çıkartması ona duyduğumuz özlemlerimizdendir. Ona özlemimiz Atatürkçülüğün kavranıp uygulanması için penceresinden seslenişiydi. Onun penceresi, hiçbir zaman kapanmayacak ve bizler oradan temiz havayı soluyacağız,ışığında aydınlanacağız.”

İlhan Selçuk’un yeğeni ve Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk da, konuşmasında İlhan Selçuk’un yaşam, zaman ve an kavramlarını tanımlamasını anımsattı. İlhan Selçuk’un “Yaşam süreci birbirine geçmiş eklemlerden oluşur. Her bir aşama daha öncesini içerir ve sürekli gençliğin gizemi insanın bütün hayatını bir anda duyumsayabilmesidir. An’ın değeri işte bu noktada odaklaşıyor çünkü an ne geçmiştir ne gelecektir. Her ikisini de kapsayan özü, içinde yaşadığımız zamanda bulabiliriz. İçinde yaşadığımız an’da zamanı algılayıp duyumsamak gençliğin iksiridir. Çünkü zaman yaşlanmaz’ düşüncesini paylaştığını ifade eden Aslı Selçuk, “Yaşamakla ölmek arasındaki kapının eşiğinden geçiverdin belki. Kimbilir şimdi nerede, zamanların ve mekanların birbirine karıştığı bir yerdesin. Aramızdan ayrılışının ikinci yılında yazılarınla kitaplarınla yaşamaktasın” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı, gazeteci-yazar Orhan Erinç de İlhan Selçuk ile dostluğunun 1963 yılına kadar uzandığını belirterek, ondan öğrendiği iki temel değerin akılcılık ve hoşgörü olduğunu ifade etti. Erinç şöyle konuştu:

“İlhan Selçuk’un engin hoşgörüsü,vefatında Hacıbektaş ilçesini tercih ettiği sırlamasıyla örtüşmektedir. İlhan Selçuk, Anadolu aydınlamacılığı için olağanüstü bir savaşım verdi. 12 Mart ve 12 Eylül’deki yaşadığı korkunç işkencelere karşın kimliğinden ve kişiliğinden en ufak bile taviz vermedi. Son yaşadığı gözaltı olayında bile kişiliğinden ve kimliğinden ödün vermedi. İlhan abi, Atatürk İlkeleri, laiklik ve sosyal hukuk devletinin yozlaşmasının karşısında akılcı yaklaşımının yanı sıra en sert şekilde eleştiriler getirmiştir. Cumhuriyet Gazetesi ve çalışanları, İlhan Selçuk’un açığı yolda yürümekteki kararlılığını bundan sonraki süreçte de sürdürecek ve Atatürkçülüğün yıkılmaz kalelerinden biri olarak ülkeye hizmet edecektir. İlhan Selçuk’un attı tohumların yeşerdiğini inanıyorum ruhen de görecektir.”

Buradaki törenin sonunda da törene katılanlara Hacıbektaş Belediyesi’nce lokma dağıtıldı. Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi’nde devam eden anma etkinliğinde Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi gazeteci- yazar Orhan Erinç, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, eski Kültür Bakanı, gazeteci-yazar Ahmet Tan ve emekli büyükelçi Daver Darendeli’nin konuşmacı olarak katıldığı “Aydınlanma Sürecinde İlhan Selçuk” konulu panel ve söyleşi yapıldı.

İlhan Selçuk’un 2. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte daha sonra heykeltıraş Hasan Fehmi Hızal’ın, Cumhuriyet Gazetesi çizeri Turhan Selçuk’un çizgilerinde yaşattığı kahramanlarının heykellerinden oluşan “Üçüncü Boyutta Turhan Selçuk” sergisi, Hacıbektaş Kültür Merkezi sergi salonunda açıldı.

Serginin açılışında konuşan Aslı Selçuk, Abdülcanbaz’ın Karagöz ve Hacivat gibi halkın içerisinden çıkan, değerlerini ve cevherlerini yitirmemiş bir kahraman olduğunu ifade etti. Selçuk “Heykeltıraş Hasan Fehmi Hızal, Turhan Selçuk’un benzersiz özgün çizgi dünyasını büyük bir özenle , titizlikle ve tüm detaylarına sadık kalarak ortaya çıkarttı. Böylelikle Turhan Selçuk’u üçüncü boyuttan, dördüncü boyuta geçirdik. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Heykeltıraş Hızal’da, Turhan Selçuk’un unutulmaz kahramanlarını bir heykeltıraş gözlemi ile sanata dönüştürdüğünü belirtti. Hızal, “Sergiye önümüzdeki süreçte Selçuk’un kadın kahramanlarını da katacağım. Ayrıca Hacıbektaş sergimizde, sinemacı Aslı Selçuk ve karikatürist Bülent Sümer’in de katkıları ile Turhan Selçuk’tan derlediğimiz çizgi ve kompozisyondan oluşan 17 metrelik panoramik kolaj çalışması yaptık” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu mesaj gönderdi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluTercih
Görüş Bildir