Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlhan Cihaner Kars’taydı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İlhan Cihaner Kars’taydı | Haber - Yorum: Doğu Önemli | Kars

Tabiri caizse arı kovanına çomak sokan ve ardından başına olmadık şey gelmeyen, iktidarın hukuksuzluğunu en derinden hisseden, bu yolda cezaevinde yatan bir başsavcı; İlhan Cihaner. Karslı, hemşerimiz kendisi. Karşılaştığı hukuksuzlukların ardından gericilikle, rüşvetçilikle, zorbalıkla, parlamentoda mücadele etmeye karar vermiş ve CHP’den Denizli Milletvekili olarak meclis çatısı altına girmiş İlhan Cihaner Kars’taydı.
Havaalanında partililerin karşıladığı Cihaner ilk olarak CHP Kars İl Başkanlığına gitti ve burada partililer ile buluştu. Uzun zamandır CHP tarafından ihmal edilen Karslı partililer, 3 saate yakın süren toplantı boyunca merak ettikleri tüm noktaları İlhan Cihaner’e sordular. Bunların başında “çözüm süreci” ve yaklaşan yerel seçimler geliyordu.

İlhan Cihaner bütün sorulara büyük bir titizlikle ve sabırla cevap vermeye çalıştı, herkesi dinledi, kimseye sırt dönmedi. Alçakgönüllü kişiliği ile en sert eleştirileri bile olgunlukla karşılayıp cevabını paylaştı. Cihaner’in partideki tutumu herkesin takdirini kazandı. Cihaner çözüm sürecine ilişkin hem kendi kişisel görüşlerini hem de partinin merkezi görüşlerini çok net paylaştı. Cihaner çözüm sürecine kesinlikle karşı olmadıklarını, bunun bir pazarlık süreci gibi işlemesinden, meclise, ana muhalefet partisine, milletvekillerine bilgi verilmemesine, başkanlık sistemi tartışmaları ile Kürt Sorununun barışçıl çözümünün bir arada tartışılmasına karşı olduklarının altını ısrarla çizdi. Toplumun bütün kesimlerinin dahil olacağı bir sürecin kalıcı barış için şart olduğunu söyledi. Çok net ve açık ifadeler kullandı. Özellikle AKP’nin bu süreci CHP’nin desteklemediği yönünde beyanlarının bilinçli yapıldığını ve CHP’nin barışı desteklemediği gibi bir algı yanılsamasının ortaya çıktığını ve maalesef çeşitli BDP Milletvekillerinin de bu yanlış durumu destekler nitelikte açıklamalarına tepki gösterdi. Partilileri bu propaganda karşısında uyanık olmasını ve halka bunu anlatmasını tavsiye etti.
Cihaner’in özellikle partililere “muhalefet güçleri ile ortaklaşın” çağrısı son derece önemliydi. KESK’in 4+4+4 Eğitim sistemine ilişkin muhalefet ağına CHP’lilerin ülkenin çoğu yerinde yeterince dahil olmamasın eleştirdi. Sol, sosyal demokrat, sosyalist parti, dernek ve sendikalarla ortak çalışmalar yapılmasını önerdi ve bu kurumlara yaklaşılması gerektiği önerilerinde bulundu. Bu öneri kendisini dinleyeme gelen muhalif sendikacılar ve dernek üyeleri için son derece anlamlıydı.

Cihaner “Yeni CHP’nin” en somut güçlerinden biri. Açık ve yalın konuşuyor, halkı tanıyor, halkla bir arada olmanın öneminden bahsediyor. Muhalefeti önemsiyor ve muhalefet ile mutlaka ortaklaşmak gerektiğini söylüyor. Kürt halkının haklı taleplerini reddetmiyor, sorulara yuvarlak cevaplar vermiyor. Balyoz davalarına da, KCK davalarına da katılıyor. Her ikisinin de hukuksuzluk olduğunun altını çizerek söylüyor.
İlhan Cihaner daha “solda” yer alan bir siyasetçi, nitekim bir günlük Kars gezisinde Kars Devrimci 78’liler Derneğine ve Eğitim-Sen Kars Şubesine uğramayı da ihmal etmedi. İlhan Cihaner Kars’a umut veriyor.

Doğu Önemli - Kars

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Adalet ve Kalkınma PartisiBalyoz DavasıBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk Partisi
Görüş Bildir