İlahiyat Fakültesinin Kapasitesi İki Katına Çıkacak

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İlahiyat Fakültesinin Kapasitesi İki Katına Çıkacak

İlahiyat Fakültesinin Kapasitesi İki Katına Çıkacak

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İlahiyat Fakültesi’nin, Faik Çelik Yerleşkesi’nde inşa edilecek bina, öğrenci kapasitesini iki katına çıkaracak. Yeni binanın temeli, yarın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla atılacak.

UÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Aydınlı, ilahiyat fakültesinin yeni binasının Fethiye’deki kampüste, Faik Çelik Yerleşkesi adıyla yapılacağını belirtti. Fethiye’deki mevcut ilahiyat fakültesi binasının yıkıldığını, yerine 10 bin metrekarelik alanda bir bina inşa edileceğini anlattı. Aydınlı, “Şu anda 2 bin 500 civarında öğrencimiz var. İnşaat tamamlandığında 5-6 bin öğrenciyi okutabilecek bir binaya sahip olacağız. Öğrenci kapasitemiz, yüzde 100 oranında artacak” dedi.

Aydınlı, dersliklerin bulunduğu binaya ilave olarak kütüphane ve yemekhane binası yapılacağını, öğrenci kapasitesinin artması durumunda gerekli kontenjanın verilebileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Kontenjan sayıları belirlenirken binaların durumu göz önünde bulunduruluyor. Bu zamana kadar bize verilen kontenjan sayısı 500’dü. Kontenjan arttırma talebinde bulunmamız halinde, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) buna olumlu cevap verecektir. Zaten Fethiye Kampüsü, gelenlerin hayran olarak döndüğü yemyeşil bir kampüs. Burada bir cami ve kültür merkezi de var. Yeni eklenecek binalarla da her türlü imkanı ihtiva eden güzel bir yerleşke olacak.

45 ülkeden 365 yabancı uyruklu öğrenci

UÜ İlahiyat Fakültesi’nin, Türkiye’nin dört bir tarafından öğrenci alan ve itibar edilen, köklü bir yükseköğrenim kurumu olduğunu anlatan Aydınlı, fakültede 45 ülkeden 365 yabancı uyruklu öğrenci bulunduğunu, bundan sonra da gelmeye devam edeceklerini belirtti. Aydınlı, Türkiye’de de kendilerini tercih ederek gelecek “dünya kadar öğrenci” olduğunu, yeni binanın bu talebi karşılayacağını söyledi.

BTÜ’de de yarın açılış var

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yarın Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) akademik yıl açılışına da katılacak. BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, ilk akademik yılları olan 2011-2012 döneminde, makine mühendisliği ile kimya bölümünde öğrenim vermeye başladıklarını belirtti. Rektör Sürmen, bu yıl da mekatronik ve metalürji mühendisliği bölümlerini açtıklarını söyledi. Sürmen, üniversitelerin en önemli görevlerinden birinin, çevrenin ve ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermek olduğunu vurgulayarak, “Biz, araştırma üniversitesi, üreten, proje yapan üniversite profilimizden herhangi bir taviz vermeden 300 öğrenciyle ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçBursaTercih
Görüş Bildir