İlaçta ‘Reçete’ Kavgası Büyüyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İlaçta ‘Reçete’ Kavgası Büyüyor

İlaçta ‘Reçete’ Kavgası Büyüyor

Sağlık Bakanlığı’nın, bilinçsiz ilaç tüketimini artırdığı gerekçesiyle reçetesiz ilaç satışına sınırlama getirmesi tartışılıyor.

“Reçete” baskısının ardında, bazı ilaç firmalarının ürünlerini reçete kapsamı dışına çıkarak, “Fiyatlarını kendi belirleme, reklam yasağından kurtulma” baskısının olduğu iddia ediliyor. sağlık bakanlığı ise gereksiz ilaç tüketiminin arttığını, bu nedenle kontrollerin sıklaştırıldığını belirterek, baskı iddiasını reddediyor.

VER BİR VERMIDON BİTİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın, 1953’de yürürlüğe giren 6197 sayılı Eczaneler ve Eczacılar Hakkındaki Kanunun reçetesiz ilaç satışını yasaklayan 24. maddesinin uygulanması amacıyla il müdürlükleri aracılığıyla denetimlerini arttırdı.

· “Reçete ile satılır” ibaresiyle birlikte satış için ruhsat alan bütün ilaçların reçetesiz satılması artık Sağlık Bakanlığı tarafından cezai müeyyide ile karşılaşacak.

· Piyasadaki ilaçların, çok büyük bir bölümü bu kapsama girdiğinden, “Tansiyon, şeker, astım” gibi anında ulaşılması gereken ilaçlar da reçetesiz alınamayacak.

· Eczaneden, “Ağrı kesici veya antibiyotik” talebiyle ilaça ulaşmak mümkün olmayacak.

· Başta İstanbul olmak üzere bazı eczanelere reçetesiz ilaç sattıkları gerekçesiyle 200 lira ceza kesilmeye başlandı.

GEREKSİZ İLAÇ ALINIYOR

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, şunları söylediler: “Gerekli gereksiz vatandaşlar, bilinçsizce ilaç kullanıyor. Bunun en önemli örneği ise antibiyotikler. Ateşi çıkan herkes antibiyotik kullanıyor. Bu çok tehlikeli. Yıllık ilaç tüketimi 1.3 milyar kutu. Kişi başına 30 kutu düşüyor. Dünya Sağlık Örgütü, kullanılan ilaçların yüzde 50’sinin gereksiz olduğunu söylüyor. Türkiye’de ise gereksiz ilaç kullanımının oranı yüzde 56. İlaç kullanımını daha yakından takip altına almak için denetimler sıklaştırıldı. ‘Ucuz ilaç satmak istemeyenler piyasadan ilaçlarını çekiyorlar, ilaç sıkıntısı doğuyor’ gerekçesiyle bu kararın alındığı iddiasını doğru değil.”

Sorun OTC mi?

"HANGİ ilaçlar reçetesiz satılıyor? Bu kapsamdaki ilaçların reçetesiz olmasından vatandaşın yararı veya zararı nedir?” sorularına cevap veren TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Bakanlıktan ilaç ruhsatı alırken üzerinde ‘reçete ile satılır’ uyarısı olan bütün ilaçlar uygulama kapsamındadır. Kısa adı OTC olan ve bizde ‘Tezgâh üstü’ denilen ilaçların reçete ile satılma zorunluluğu yoktur. Örneğin vitaminler bu kapsama girer. OTC listesinde olan ilacın parasını devlet ödemez, vatandaş cebinden ödemek zorundadır. Bu ilaçların fiyatları da serbest piyasada belirlenir, reklam yasağı kapsamında da olmazlar. Bazı firmalar, reçete baskısından kurtulmak için OTC kapsamına geçmeye çalışmaktadır. Bu uygulama sonrası sorun daha da büyüyebilir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulşeker
Görüş Bildir