İlaçta +18 Dönemi

-

İlaçta +18 dönemi

İlaçta +18 dönemi

Sosyal Güvenlik Kurumu, medula sisteminde yaptığı yeni düzenlemeyle, 18 yaş altı çocukların, eczaneye ebeveynleri olmadan tek başlarına gidip ilaç almalarını yasakladı.

TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Uygulamanın sınırı 13’e çekilmeli. Çünkü örneğin doğudaki 15 yaşındaki çocuk anne kucağında bebeğiyle eczaneye gittiğinde ‘anneni babanı mı getir’ diyeceğiz” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, 18 yaşın altındaki çocukların kendisi muayene olup, doktora yazdırdıkları ilaçları yanında ebeveynleri olmadan almalarına izin vermediğini belirterek, ”Ülkemizde 15-18 yaş grubunda çocuklarımızın evlendirilmesine bile izin verilirken, bu kişilerin kendi reçeteli ilaçlarını almalarına engel olunmasını anlamıyoruz” dedi. Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

SEN GİT BABAN GELSİN

“Sosyal Güvenlik Kurumu ne biz eczacılarına ne de vatandaşlarına duyurmadan ilaçta artı 18 dönemini başlattı. Yani 18 yaş altındaki çocuklar, muayene olup doktora yazdırdıkları ilaçlarını yanlarında aile fertlerinden biri olmadan alamayacaklar.

SINIR 13'E İNDİRİLMELİ

Söz konusu yaş sınırı çok yüksek. Zira 15-18 yaş grubu arasındakiler artık bilinçli yetişen genç nüfusu oluşturuyor. Bu yüzden uygulama yaş sınırı 12-13 yaşlara indirilmeli. Zaten yaşı daha küçük olan çocuklar aileleriyle gelip ilaç alıyor. Eczacılarımızda bu konuda gereken hassasiyeti gösteriyor, yaşı çok küçük olan çocuklarımıza ilaç satışı yapmıyorlar.

17 YAŞIDAN KÜÇÜK ANNE NE YAPACAK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SGK
Görüş Bildir