İklim Krizine Dikkat Çekmek İçin Okuldan Sonra Eylem Yapan 11 Yaşındaki Tek Kişilik Dev Kadro Deniz Çevikus'la Tanışın!

697PAYLAŞIM

Dünyayı güzel yürekli bu çocuklar kurtaracak! 👏

Kaynak: https://www.instagram.com/deniz.cevikus/

Bir süre önce sizlerle iklim değişikliğinin artık yalnızca değişiklik olarak anılamayacağı boyutlara ulaştığından ve bunun bir "krize" dönüştüğünden bahsetmiştik.

Yakın Gelecekte İklim Krizinin Yol Açacağı Ürkütücü Tabloyu Gözler Önüne Seren Bu Yazıyı Mutlaka Okumalısınız! - onedio.com
Yakın Gelecekte İklim Krizinin Yol Açacağı Ürkütücü Tabloyu Gözler Önüne Seren Bu Yazıyı Mutlaka Okumalısınız! - onedio.com

Çoğumuzun henüz farkına bile varamadığı iklim krizinin yakın gelecekte sebep olacağı ürkütücü tabloyu görmek için bu içeriğimize tekrar göz atmak isteyebilirsiniz.👆

İşte bu felaket senaryosunun tam ortasında, küçücük yaşına rağmen elindeki tüm imkanları kullanarak canla başla savaşan tek kişilik bir ordu var: Deniz Çevikus!

Tıpkı okul grevleri ve düzenlediği eylemlerle, yaşıtı olan gençlere öncülük edip dünya çapındaki iklim hareketinin sembolü haline gelen Greta Thunberg gibi Deniz Çevikus da Türkiye'de iklim krizine farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Deniz henüz 11 yaşında ama yaşadığı dünyaya duyduğu saygı ve onu koruma bilinciyle hepimizi cebinden çıkaracak kadar akıllı ve cesur...

O hiçbirimizin yapmadığı bir şey yapıyor, Dünya'yı kurtarmaya çalışıyor!

Deniz, okuldan sonraki boş vakitlerinde 'iklim krizi' için tek başına eylemler yapıyor; metroda, parkta hatta yol kenarında karşılaştığı insanlara bu krizin boyutlarını anlatıyor.

Deniz'e her cuma günü İstanbul'un farklı bir köşesinde elinde pankartıyla görebilirsiniz. Görev bilinci yüksek bir genç olduğundan yaz kış demeden eylemlerine devam ediyor kendisi...

Tabii, Deniz'i çıktığı bu yolda yalnız bırakmayan arkadaşları da var.

Deniz ve arkadaşları, iklim krizine çözüm bulabilmek için canla başla çalışıyorlar.

Deniz'in yaptıklarının yalnızca bu eylemlerle sınırlı kaldığını zannetmeyin, çok daha fazlası var...

Rus iklim aktivisti Arshak Makichyan ile yaptığı bu röportajda insanları iklim krizine karşı bilinçlendirebilmek adına ne kadar çok çaba harcadığını görebilirsiniz Deniz'in. 

(Röportajı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz, zira Deniz gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış!)

Biz de bu cesur ve güzel yürekli çocukların sesini daha çok kişiye duyurabilmeleri için ufak bir katkı sağlayalım istedik.

Umuyoruz ki, Deniz ve Deniz gibiler sayesinde dünyamız çok daha güzel bir yer haline gelecek. Yolunuz açık olsun çocuklar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ne-derler-bilirsin

görüyorum ki greta ya tepki gösterenler bile bu işi yapan bir türk çocuğu olunca alkış tutuyor. İkisi de çocuk. iklim değişimine tepki göstermekle kukla olmanın da bi alakası yok. inanılmaz insanlar var. burda bile ırkçılık. greta da deniz de onlar gibi bütün insanlar da haklılar. gezegen yokoluyor.

haralagurele

Seni büyüten ana babanın alnından öpeyim. Yemin ediyorum senin gibi bir evladım olsa gururdan kalbim patlardı.

gok-han-snmz

siz çok yaşayın be çocuklar. cansınız.

ali-can-elagoz1

Bu güzel çocuğun babası ile çalışmıştım daha önce, Barlas Cevikus. "Işığın Yansıması" grubunun bas gitaristi ve Türkiye'nin önemli PR ajanslarından birinin sahibi. Harika bir insandır :)

gamzeyavuzer

Bu pırlantaları yetiştiren ailelerini ve bu pırlantalarımızı yürekten kutluyorum.

Görüş Bildir