Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'ya Karşı Savaşan En Gizemli Birlik: Hayalet Ordu

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Tarihe merakı olan bünyeler için İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili en ilginç bilgilerden biri Hayalet Ordu adlı birliğin varlığı. Peki bu ordu nedir, neyin nesidir?

Orduyu tanıtmadan önce düşman birlikleri tarafından nasıl görüldükleriyle başlayalım ilk olarak.

Hayalet Ordu, birazdan anlatacağımız görsel ve işitsel şovlarının dışında oldukça esrarengiz bir görüntü çiziyordu. Nazi birlikleri ormanlık alanlarda kamp ateşleri buluyor, ancak etrafta hiç kimseyi göremiyordu. Dört bir yandan yaklaşan tank sesleri duyuyor, ancak hiçbir şekilde bu birliklere dair bir iz bulamıyordu. Bunun dışında Naziler, zaman zaman sadece 4 kişiden oluşan bir asker ekibinin 40 tonluk tankı ellerinin üzerinde taşıdığını görüyor, duruma bir türlü anlam veremiyordu.

Tüm bu durumlar sonrasında Naziler bu orduyu "Hayalet Ordu" olarak adlandırmıştı. Peki aslında bu ordunun sırrı neydi?

Öncelikle Hayalet Ordu'nun Amerika Birleşik Devletleri'ne ait olduğu bilgisini verelim.

Ordu 1944 yazından 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar ABD tarafından Fransa'da ve Ren Nehri çevresinde konuşlandırıldı.

Ordunun en büyük amacı Nazi birliklerini türlü türlü planlar uygulayarak kandırmaktı.

Bunun yanı sıra ordunun üyeleri bazen toplum içine karışarak kendi aralarında konuşuyormuş gibi yapar, böylece etraftakilere birliklerin yeriyle ve sayısıyla ilgili bilinçli olarak yanlış bilgiler verirdi.

Ordu ABD tarafından öylesine önemli görülüyordu ki, özel olarak 1100 kişi seçilerek görevlendirildi.

Bu kişiler arasında gerçek askerler yoktu. Tamamı ünlü sanat okullarında okuyan öğrencilerden tutun ressamlara, mimarlara, aktörlere, ses teknisyenlerine ve set koordinatörlerine kadar bir çok yetenekli ve yaratıcı insandan oluşmaktaydı.

Ordu Fransa'dan Belçika'ya, Lüksemburg'dan Almanya'ya, her yerde sürekli olarak ön cephelere çok yakın şekilde düşman birliklerle çarpıştı.

Tüm savaş boyunca onlarca kez ilgiyi kendi üzerlerine çekmeyi başararak Nazi ordusunu kandırmalarının yanı sıra asıl birliklerin hareketlerinin de gizli kalmasını sağladılar.

Savaş boyunca Nazi birlikleri bu ordunun sahte olduğunun farkına varamadı.

Tankların, uçakların, diğer askeri araçların ve silahların maket hallerini yapan birlikler, bir keresinde 1000 kişi olmalarına rağmen bu sayede 30 bin askerden oluşan bir birlikmiş gibi gözükmeyi başararak Nazileri uzak tutmayı başardı.

Tüm bu görsel şovlar seslerle de destekleniyordu.

Ses teknisyenleri, 25-30 km öteden duyulabilen ve sanki tanklar yaklaşıyormuş gibi düşündürten sesler yaratıyor ve bu şekilde Nazi birliklerini korkutuyordu. Bunun yanı sıra "Spoof Radio" adı verdikleri bir planla da gerçek radyo yayıncılarını taklit ederek yanlış bilgiler yaydılar, hatta bu şekilde dönemin ünlü Nazi radyo propagandacılarını bile kandırmayı başardılar.

Ordunun içindeki aktörler sivillerin arasına karıştıklarında ABD generallerini taklit ediyordu.

Böylece kendilerini izleyen Alman ajanlarının kulağına gitmesi için askeri planları konuşuyormuş gibi yapıyor ve yanlış bilgiler veriyorlardı.

Savaşın kazanılmasında Hayalet Ordu'nun bu sayısız aldatmacaları ve yanlış yönlendirmeleri oldukça etkili oldu.

Yine de savaş bittikten onlarca yıl sonra bile bu birliklere dair kayıtlar tamamen gizli tutuldu. Öyle ki 1996 yılına kadar kimse bu ordunun tamamen bir kurmaca olduğunu öğrenemedi.

Her ne kadar inanması zor gelse de, işte tüm Nazi ordusunu kandırmayı başaran Hayalet Ordu'nun hikayesi tam olarak böyle.

Orduda yer alan kişilerden Bill Blass'ın yıllar sonra milyarlarca dolar değerindeki bir moda şirketine sahip olduğunu, Art Kane'in ise Janis Joplin'den Jim Morrison'a kadar bir çok ünlü sanatçının fotoğraflarını çeken ünlü bir fotoğrafçı olduğunu belirterek yazımızı noktalandıralım.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jagen-hghar

kesin öyledir.

bakanhalamir

Kendi ucagimizi yaptik yapiyoz az kaldi demlensin.. kendi tankimizi yaptik yapar gibiyiz her secimde yapip yapip bozuyoz... lan bizde de hayalet ordu varmis ya la

Gizli Kullanıcı

Aptal ve kahpe muhalefete karșıyım,ordu hayalet değil sen körsün https://www.google.com.tr/amp/s/m.haberler.com/fotogaleri-amp/tsk-nin-yuzde-yuz-yerli-silahlari/

sadri-alisik-ozturk

millet, Atatürk e küfreden orospu evladı burda, varsa iyi olan insan bunu rahat bırakmasın

Gizli Kullanıcı

Kasma bu kadar sildiler iște

sadri-alisik-ozturk

silecekler elbet, kimse bunlar bulaşmazsa çok çekersiniz, benden uzak dursun diye dersiniz bulaşmazsınız, noolur sonra, gelir bigün sana bulaşır, başkaları bu sefer senin için bulaşmaz, herkes kendi başının çaresine bakarsa bu trollerle çok başımız ağrır, madem bu sitedeyiz, birbirimizi kollamalıyız, annadık birbirimizi sevmiyo tamam ama sevsekte sevmesekte bu sitede aile gibiyiz

sadri-alisik-ozturk

bu aslında amerikan kurmayının bi fikri değil, bu fikri benim okuduğum kadarıyla defalarca yapan olmuş ama amerikalılar görüntüyle çok uğraşmış, kocaeli tarafındaki dağınık kuvvetleri toparlayan Mustafa Kemal Paşa, bu kuvvetlere plan vede organizasyondan anlayan, sadece anlamakla kalmayan,usta bi teşkilatçı olan bi adamı görevlendirmiş, hali hazırda Millî Mücadele kumandanları içinde en iyi yapılanma ustaları zaten Mustafa Kemal, Karabekir vede Kazım Özalp, o sırada askeri görevi olmayan albay Kazım Özalp adı mürettep kolordu gibi gösterişli olan bu kuvvetin başına atanmış, kolordu adına yakışmayan bi kuvvet aslında, gücü sadece dörtbin küsür

sadri-alisik-ozturk

Kazım Özalp, Mustafa Kemal Paşa nın ona güvenini boşa çıkarmamış elbet, birliğin başına gider gitmez verdiği ilk emir " anlaşılan berbat haldeyiz, şimdi öncelikle bölgeye iyice önemli bi kuvvetin burda karargah tuttuğunu gizli bilgiymiş gibi yayalım, istanbuldaki gazetelerede yeni urulan müretttep kolordunun kumandanı diye basılmak suretiyle benim at üstünde şöyle fiyakalı bi fotoğrafımı gönderelim " neyseki kurmay başkanı Hayrullah Fişek, kumandanının dediği bu sözleri hemen anlamış, bu sinir harbini nasi iyi adamlarla kazanacağının kararını daha o an vermiş, karşılarında bulunan yunan tümeni, eri çekiliş esnasında korkudan doğru dürüst çekiliş planı bile yapamamış, zaiyat verme korkusuyla çevreye saldırmaya başlayınca bizimkiler bunların geri çekildiğini anlamışlar vede yunan tümeni köyleri ve şehirleri mahvetmeden duruma el koymuşlar

sadri-alisik-ozturk

mürettep kolordunun mevcudunun beşbinden az olmasını, yunan tümeninin 14 binlik mevcudunu ve bölgedeki çapulcu çetelerin üç bin kadar olduğunu düşünürsek, bu geri çekiliş esnasındaki yunan korkusunun sebebi olan mürettep kolordu kurmay zekasının ne kadar üstün olduğunu daha rahat anlarız

ege-gungormez

Yunan Ankaraya yaklasırken sanırım sakarya meydan muharebesi dolaylarında soba boruları bizim top namlularımiz gibi gösterilmiş. Boyle bir sey duymustum arka planı demek bu şekildeymis.

sadri-alisik-ozturk

başka başka bi sürü olay samanlardan asker yapıp cepheye dizmelermi istersin, daha neler neler

ege-gungormez

insan neler yapıyor mevzu savas olunca. keske üretkenlik ve zekamızı barış ve mutluluk için kullansak. cok iyimserim yine amk :)

sadri-alisik-ozturk

nerdeeeee, akılları fikirleri devletin maaş listesinden geçinip insanların dini değerlerini kullanmak

ege-gungormez

iyi bir taktik. amerikalılar ilk defa ibnelik yerine kafalarını kullanmıs. o da karsı taraf daha güclü oldugundan.

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBelçikaFransaSavaş
Görüş Bildir