Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya'ya Karşı Savaşan En Gizemli Birlik: Hayalet Ordu

-

Tarihe merakı olan bünyeler için İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili en ilginç bilgilerden biri Hayalet Ordu adlı birliğin varlığı. Peki bu ordu nedir, neyin nesidir?

Orduyu tanıtmadan önce düşman birlikleri tarafından nasıl görüldükleriyle başlayalım ilk olarak.

Hayalet Ordu, birazdan anlatacağımız görsel ve işitsel şovlarının dışında oldukça esrarengiz bir görüntü çiziyordu. Nazi birlikleri ormanlık alanlarda kamp ateşleri buluyor, ancak etrafta hiç kimseyi göremiyordu. Dört bir yandan yaklaşan tank sesleri duyuyor, ancak hiçbir şekilde bu birliklere dair bir iz bulamıyordu. Bunun dışında Naziler, zaman zaman sadece 4 kişiden oluşan bir asker ekibinin 40 tonluk tankı ellerinin üzerinde taşıdığını görüyor, duruma bir türlü anlam veremiyordu.

Tüm bu durumlar sonrasında Naziler bu orduyu "Hayalet Ordu" olarak adlandırmıştı. Peki aslında bu ordunun sırrı neydi?

Öncelikle Hayalet Ordu'nun Amerika Birleşik Devletleri'ne ait olduğu bilgisini verelim.

Ordu 1944 yazından 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar ABD tarafından Fransa'da ve Ren Nehri çevresinde konuşlandırıldı.

Ordunun en büyük amacı Nazi birliklerini türlü türlü planlar uygulayarak kandırmaktı.

Bunun yanı sıra ordunun üyeleri bazen toplum içine karışarak kendi aralarında konuşuyormuş gibi yapar, böylece etraftakilere birliklerin yeriyle ve sayısıyla ilgili bilinçli olarak yanlış bilgiler verirdi.

Ordu ABD tarafından öylesine önemli görülüyordu ki, özel olarak 1100 kişi seçilerek görevlendirildi.

Bu kişiler arasında gerçek askerler yoktu. Tamamı ünlü sanat okullarında okuyan öğrencilerden tutun ressamlara, mimarlara, aktörlere, ses teknisyenlerine ve set koordinatörlerine kadar bir çok yetenekli ve yaratıcı insandan oluşmaktaydı.

Ordu Fransa'dan Belçika'ya, Lüksemburg'dan Almanya'ya, her yerde sürekli olarak ön cephelere çok yakın şekilde düşman birliklerle çarpıştı.

Tüm savaş boyunca onlarca kez ilgiyi kendi üzerlerine çekmeyi başararak Nazi ordusunu kandırmalarının yanı sıra asıl birliklerin hareketlerinin de gizli kalmasını sağladılar.

Savaş boyunca Nazi birlikleri bu ordunun sahte olduğunun farkına varamadı.

Tankların, uçakların, diğer askeri araçların ve silahların maket hallerini yapan birlikler, bir keresinde 1000 kişi olmalarına rağmen bu sayede 30 bin askerden oluşan bir birlikmiş gibi gözükmeyi başararak Nazileri uzak tutmayı başardı.

Tüm bu görsel şovlar seslerle de destekleniyordu.

Ses teknisyenleri, 25-30 km öteden duyulabilen ve sanki tanklar yaklaşıyormuş gibi düşündürten sesler yaratıyor ve bu şekilde Nazi birliklerini korkutuyordu. Bunun yanı sıra "Spoof Radio" adı verdikleri bir planla da gerçek radyo yayıncılarını taklit ederek yanlış bilgiler yaydılar, hatta bu şekilde dönemin ünlü Nazi radyo propagandacılarını bile kandırmayı başardılar.

Ordunun içindeki aktörler sivillerin arasına karıştıklarında ABD generallerini taklit ediyordu.

Böylece kendilerini izleyen Alman ajanlarının kulağına gitmesi için askeri planları konuşuyormuş gibi yapıyor ve yanlış bilgiler veriyorlardı.

Savaşın kazanılmasında Hayalet Ordu'nun bu sayısız aldatmacaları ve yanlış yönlendirmeleri oldukça etkili oldu.

Yine de savaş bittikten onlarca yıl sonra bile bu birliklere dair kayıtlar tamamen gizli tutuldu. Öyle ki 1996 yılına kadar kimse bu ordunun tamamen bir kurmaca olduğunu öğrenemedi.

Her ne kadar inanması zor gelse de, işte tüm Nazi ordusunu kandırmayı başaran Hayalet Ordu'nun hikayesi tam olarak böyle.

Orduda yer alan kişilerden Bill Blass'ın yıllar sonra milyarlarca dolar değerindeki bir moda şirketine sahip olduğunu, Art Kane'in ise Janis Joplin'den Jim Morrison'a kadar bir çok ünlü sanatçının fotoğraflarını çeken ünlü bir fotoğrafçı olduğunu belirterek yazımızı noktalandıralım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
j8qcx

orduya hayalet diyen askerliğini yapmamışıtr

bakanhalamir

Kendi ucagimizi yaptik yapiyoz az kaldi demlensin.. kendi tankimizi yaptik yapar gibiyiz her secimde yapip yapip bozuyoz... lan bizde de hayalet ordu varmis ya la

Gizli Kullanıcı

Aptal ve kahpe muhalefete karșıyım,ordu hayalet değil sen körsün

ege-gungormez

iyi bir taktik. amerikalılar ilk defa ibnelik yerine kafalarını kullanmıs. o da karsı taraf daha güclü oldugundan.

makinistfanlari

Ulan hiç güleceğim yoktu he peluş tank yapmışlar :dd

bseozyrt

Amk sizin ya

eluine

Niye sövdün ki? :D Bana da söyle bende koyim. ^^

bseozyrt

Dedem anlatir hep. Orospu cocuklari maketleri öyle bir yapmişlarki gerçeginden ayırt etmek imkansizmiş. O yıllarda Tanrı Amerikayi kutsadıgını falan sanmışız. Bir delikanlı yigitde çıkıp dememiş bu Amerikanin ibneligidir diye

Görüş Bildir