Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İki Yıl Önce Erdoğan: 'Türkçe ile Felsefe Yapılmaz Demek Irkçılıktır'

 > -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı 'Türkçe felsefe yapamazsınız' açıklaması gündemdeki yerini korurken ilginç bir gelişme yaşandı. Erdoğan'ın 2 yıl önce "Türkçe ile felsefe yapılmaz" fikrini 'ırkçılık' olarak değerlendirdiği ortaya çıktı...

49. TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Töreni'nde konuşan ve "Şu anda Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca ya da İngilizce, Almanca, Fransızca kelime ve kavramlara başvuracaksınız. Bu sorunlar devlet eliyle değil bilim insanları eliyle aşılacak sorunlardır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan 2012 günü yaptığı konuşmada ise tam tersi ifadeleri kullanmış ve Türkçe ile felsefe yapılmaz diyenleri 'ırkçı' olduğunu ifade etmiş.

Erdoğan'ın 24 Nisan 2012 günü Türkiye Yazarlar Birliği, Türk Dil ve Edebiyatı Derneği ve AnkaraBüyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Anayasanın Dili' Sempozyumu'nda yaptığı konuşmadan bir bölüm:  

"Diller arasında bir ayrıma gitmek, açık söylüyorum bir ırkçılıktır. Zaman zaman söyleniyor, 'Türkçe ile felsefe, bilim yapılmaz, bilim dili kurulmaz' deniyor. Bunların tamamı ırkçılık kokan açıklamalardır. Irkçılık ihtiva eden bir düşünüş biçimidir. Dünyadaki tüm diller gibi Türkçe de zengin kelime hazinesiyle, bu dili konuşan herkese sonsuz, sınırsız, engin bir muhayyile sunabilecek güce sahiptir" 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir