İki Türk Şirketi Irak'a Elektrik Satacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İki Türk Şirketi Irak'a Elektrik Satacak

Irak’ın Musul bölgesine elektrik ihracatı için başvuru yapan Kartet ve Aksa şirketlerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) onay çıktı.

Kurul, maksimum kurulu gücü 150’şer megavat olmak kaydıyla 2 şirketin elektrik ihracatı yapabilmesine izin verdi. Böylece, Irak’a yıllık 2 milyar kilovatsaatlik elektrik satışının önü açıldı. Bu ihracatın parasal değeri yaklaşık 400 milyon lirayı buluyor. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, İran’dan elektrik ithalatı için de başvuru olduğunu, konunun kısa süre içinde karara bağlanacağını söyledi.

Trabzon’da gazetecilerle sohbet toplantısında gündemdeki konuları değerlendiren EPDK Başkanı Köktaş, bu yılın sonunda Gürcistan ile yaklaşık 700 MW’lık iletim kapasiteli yatırımın tamamlanacağını kaydetti. Köktaş, “Türkiye’nin elektrik piyasasının gelişmesi, tüm komşu ülkelerle enerji ticareti imkanını artırıyor. Enterkoneksiyon yatırımları tamamlandıkça ülkemiz arz güvenliği ve enerji ticaret kapasitesi açısından hızlı bir gelişme yaşanacak.” dedi. Hasan Köktaş, Türkiye’de artık herkesin kendi elektriğini üreterek ihtiyaç fazlasını sisteme satmak üzerine proje geliştirdiğini ifade etti. Köktaş, şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar sayısı 1.000’e yaklaşan başvuru var. Bunların kurulu gücü 230 megavata ulaştı ve başvurulardan 630 kadarına olumlu görüş verildi. Büyük bir bölümü evlerin ve kamu binalarının çatılarına güneş panellerinden oluşan bu yatırımların tamamlanarak sisteme verildiği bir döneme girildi.”

Bu konuda kamuoyunda bir yanlış algı oluştuğunu kaydeden EPDK Başkanı Köktaş, kurum olarak lisanssız elektrik üretimine yönelik süreci durdurmadıklarını söyledi. Köktaş, “6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile lisanssız elektrik üretimine yönelik bazı yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni tanımlar geldi ve 500 kW olan sınır da 1 MW’a çıktı. Bu konularda da uygulamaya yönelik bir ikincil mevzuat hazırlanması hükmü getirildi. Biz de kurum olarak bu konuda ilgili mevzuatımız yürürlüğe girene kadar hukuki bir işlem olmaması için şirketlerden geçici olarak yeni başvuruların alınmamasını istedik. Biz yapılmış bu başvurularda sürecin tamamlanması ve geçici kabullerin yapılması konusunda herhangi bir sınırlama getirmedik.” dedi.

10-14 Haziran tarihleri arasında güneşten elektrik üretimi için özel sektörün başvurularını kabul edeceklerini kaydeden Hasan Köktaş, “Bu konuda çok heyecanlıyız. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Sektörü bilgilendirdik.” şeklinde konuştu. Bu yıl için 600 MW’lık ve yaklaşık yatırım tutarı 1,2 milyar lira olan başvuru alacaklarını kaydeden Köktaş, özellikle lisanssız elektrik üretimi sayesinde bu kapasitenin birkaç kat daha artacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

İSMAİL ALTUNSOY - Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Irakİran
Görüş Bildir