İki Kardeş Ülkeden Dev Adım

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İki Kardeş Ülkeden Dev Adım

İki Kardeş Ülkeden Dev Adım

Türkiye ve Azerbaycan, bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerine bir yenisini daha ekleyerek dünya enerji piyasalarında ses getirecek dev bir projeye imza atıyorlar.

TANAP Projesi Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı, bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefliyor.

Proje öncesinde dev yatırımlara imza atan iki kardeş ülkenin, enerji alanında Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum Boru Hattı Projeleri ile işbirlikleri daha çok ivme kazandı.

Azerbaycan’ın 2018 yılına kadar enerji alanında Türkiye’ye yapacağı toplam yatırım tutarının 17 milyar doları bulması planlanıyor. Bu iş birliğinin en büyük adımlarından biri olan “Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı” projesi TANAP, dev bir enerji yatırımı hüviyetini kazandı.

26 Aralık 2011’de mutabakat zaptı imzalanan TANAP, Türkiye ve Avrupa’nın doğal gaz arzına, Azerbaycan Şah Deniz-2 sahası ve ilave kaynaklardan doğal gaz tedariğiyle büyük katkı sağlayacak.

Giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olan 56 inçlik hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak.

TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 BCM olacak kapasitenin, 2023’te 23 BCM’ye, 2026’da ise 31 BCM seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.

Türkiye Ulusal İletim Hattı’nın batı girşini besleyerek, batı bölgesi arz güvenliğini kuvvetlendirecek proje, gelecekte Türkmen gazının Türkiye ve Avrupa’ya iletimi için alternatif bir hat olma özelliği de taşıyor.

İki ülke açısından çok büyük stratejik öneme sahip olan TANAP, Türkiye ve Avrupa için tanımlanmış doğal gaz kapasitesiyle arz güvenliğini desteklerken, Azerbaycan’ın sahip olduğu doğal gaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılması gibi büyük kazanımları da beraberinde getiriyor.

Ortak vizyonla kuvvetlenen iki büyük ülke Türkiye ve Azerbaycan, sürdürülebilir başarılar için kardeşlik bağlarını TANAP gibi dev projelerle destekliyor ve gücüne güç katıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanErzurumEskişehirYunanistantrans
Görüş Bildir