Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

II. Dünya Savaşı Öncesi Varşovası'nın İzini Süren Dünyanın En Dar Evi: 'Keret House'

-

Polonya'nın başkenti Varşova'da farklı dönemlerde inşa edilmiş iki binanın arasında bulunan ve Keret House olarak adlandırılan evin içindeki en geniş alan 122, en dar alan ise yalnızca 72 cm. 2012 yılında inşa edilen ev, mimar Jakub Szczęsny tarafından tasarlandı.

Kaynak: http://twistedsifter.com/2016/03/worlds-...

Ev, Polonya kanunlarına göre, konut olmak için fazla küçük; o yüzden bir sanat enstalasyonu olarak kabul ediliyor.

Enstalasyon, burada bir süreliğine kalmak isteyen farklı sanatçılar tarafından kullanılması için tasarlanmış; ancak ev, sembolik kiracısı olarak kabul edilen İsrailli yazar Edgar Keret'in ismiyle anılıyor.

Keret House, Varşova'nın eskiden yoksul bir Yahudi semti olan Wola bölgesinde bulunuyor. Hatta, Keret'in annesi, henüz bir çocukken Wola'dan kaçarak ölümden kurtulmuş.

Demirden yapılan bina iki katlı ve içinde bir yatak odası, mutfak, banyo ve oturma odası bulunuyor.

Evde iki adet açılmayan pencere var, ancak gün ışığı aynı zamanda yarı saydam cam panellerden yapılmış duvarlardan da içeri giriyor.

Duvarların tamamı beyaz ve elektrik de komşu binaların birinden tedarik ediliyor. Su ve kanalizasyon tesisatı ise özel olarak yapılmış.

Mimar Jakub Szczęsny, evin lokasyonun taşırdığı tarihi öneme dikkat çekiyor.

"Evin burada yer almasının sebebi, buranın iki farklı tarihi döneme ait iki mimari katmanın kesiştiği bir yer olması. İlki Żelazna Caddesi'nde yer alan tuğladan yapılmış bir bina; ki bu bina, bugün neredeyse tamamen yok olmuş İkinci Dünya Savaşı öncesi şehrin bir parçası. İkincisi ise bir kooperatif apartman; şehrin önceki görüntüsünü yadsımak isteyen ve 'dayatılan' bir yapı. Bu binaların yanyana olmaları, Varşova'daki pek çok mimari yapıda olduğu gibi, tamamen tesadüf eseri.

Keret House, kentin dokusundaki sözde uyumsuzluğun mükemmel bir örneği. Yapı, zıtlık yaratarak kendisini çevresinden ayırırken, aynı zamanda bağlayıcı unsur olmaya çalışıyor. Evin buraya inşa edilmesinin diğer bir sebebi ise şehrin savaş tarihi; burası biri büyük biri de küçük iki Yahudi mahallesinin birbirine bağlandığı bir yer. Eskiden evden yalnızca birkaç adım uzaklıkta, iki mühürlü bölgeyi birbirine bağlayan bir üst geçit bulunuyormuş."

Varşova Belediyesi ve Polonya Modern Sanat Vakfı'nın destekleriyle inşa edilen ev, 22 Chłodna ve 74 Żelazna caddeleri arasında bulunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-kiranli

Daraldım resmen

Gizli Kullanıcı

Salonu,mutfağı var diyor bana ya ahkjdhskl :D Nefes alınacak yer yok ne yatacak yeri,ne mutfağı? Adam daralır burada.

futursuz

Bu kadar hızlı çoğalmaya devam edersek zaten yaşayacağımız evler bunlar heralde

mumtaz-nazif

Tavla oynayacak yer yok evde.Pardon ev demişim, enstalasyonda.

corpse-bride

klastrofobı olmayanda 2 gun kal cıkar bu hastalık burda

Görüş Bildir