Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

II. Dünya Savaşı Hakkında Yanlış Bilip Yanlış Aktardığımız 20 Meşhur Efsane

1.7bPAYLAŞIM

Çoğumuz için II. Dünya Savaşı en son lisede çalışılmış, ötesi hiç merak edilmemiş bir hikayeden ibarettir. Ancak dünya tarihini önemli ölçüde değiştiren bu savaş hakkında öğrenmemiz gereken çok fazla şey bulunmaktadır. İşte savaş hakkında bilmediğiniz, ya da yanlış bildiğiniz 20 bilgi ve doğruları:

1. Efsane: Amerikan güçleri, ülkesi için canını vermeye hazır gönüllülerden oluşuyordu.

Gerçekte Amerikan ordusunun 3'te 2'sini devlet tarafından göreve getirilmiş askerler oluşturuyordu. Geriye kalan askerler gönüllüydü ancak durumu yukarıda geçen cümleyle ifade etmek biraz abartılı bir anlama işaret ediyordu.

2. Efsane: Soykırım neticesinde toplam 6 milyon Yahudi hayatını kaybetmiştir.

Bu dönemde yaşamını kaybeden Yahudi sayısı aslında çok daha fazlaydı. Kayda geçen 6 milyon kişinin yanı sıra, komünist, Sırp, Polonyalı, homoseksüel veya sakat olduğu için kamplarda yaşamını yitiren 5 milyon insan daha vardı.

3. Efsane: Sivil ölümlerinde en büyük kaybı Avrupalı Yahudiler yaşamıştır.

Savaşta Avrupalı Yahudilerin verdiği kayıp çok büyük olduysa da, Sovyetler Birliği'nde yaşamını yitiren sivillerin sayısı 13 milyon, Japonlar tarafından öldürülen Çinlilerin sayısı ise 14 milyon civarındaydı.

4. Efsane: Mihver Orduları hiçbir zaman Amerikan toprağına ayak basmamıştır.

Gerçekte 1942-1945 yılları arasında Mihver Orduları'na mensup 400,000 asker ABD'ye ayak basmıştır; ancak bunların tümü savaş tutsaklarıdır.

5. Efsane: Savaş suçu işlemiş tek grup Nazilerdir.

İtilaf Devletleri ve Japonya'nın da kayıtlara geçmiş pek çok savaş suçu bulunmaktadır. Japonlar genellikle 250,000 sivil üzerinde yürüttükleri tıbbi deneylerle gündeme gelirken, Amerikan askerlerinin de toplamda 24,000 kadına tecavüz ettikleri bilinmektedir.

6. Efsane: Savaş boyunca kullanılmış en tehlikeli bombalar Hiroşima ve Nagazaki'ye atılanlardır.

Söz konusu iki bombanın sebep olduğu âni ölümlerin bilançosu 80,000 ve 70,000 ölüme işaret ediyordu. Öte yandan 9 Mart 1945'te Japonya'nın başkenti Tokyo'ya atılan, toplamda 1,665 ton ağırlığındaki bombalar 100,000 kişinin ölümüne ve milyonlarca insanın yaralanmasına sebep olmuştur.

7. Efsane: Atom bombaları Japonların teslim olmasına sebep olmuştur.

Japonya'ya atılan iki atom bombasının öncesinde 66 Japon kenti Amerikalılar tarafından bombalanmıştır; bu açıdan bakıldığında Japonların ölen insanlarla ilgili bir derdi olmadığı görülmektedir. Öte yandan Amerika'nın ikinci atom bombasını attığı gün aynı zamanda ülkeyi Sovyetler işgal etmiştir. Savaşacak yeterli askeri kalmayan Japonya bu sebeple teslim olmuştur.

8. Efsane: Günü kurtaran ABD olmuştur.

II. Dünya Savaşı sona erip Soğuk Savaş dönemi başladığında, Amerika ve savaşta onun yanında olan devletler savaşın tarihini yazarken yeni düşmanlarını onurlandırmak istemedikleri için başarıyı kendi üstlerine almışlardır; ancak aslında savaşta başarılı olan ülke Sovyetler Birliği'dir.

9. Efsane: D-Day'i Amerika organize etmiştir.

Evet, operasyonların başkumandanı Dwight D. Eisenhower Amerikalı'dır. Ancak o dönemde yaverlerinin tümü İngiliz'di ve savaşta görev alan çoğu uçak, gemi ve asker İngilizlere aitti.

10. Efsane: II. Dünya Savaşı tek bir savaştır.

Tüm dünyanın Nazilere karşı verdiği bir savaş olarak görülen II. Dünya Savaşı, aslında yıllardır dünyanın pek çok noktasında yaşanan politik krizlerin ve anlaşmazlıkların yol açtığı bir savaştır. Bunlar arasında Japonya'nın Çin'i, İtalya'nın Afrika'yı istila etmesi; Rusya ve Japonya arasında yaşanan sınır anlaşmazlıkları, Avrupa'da komünistler ve komünizm karşıtları arasında süregelen çatışmalar bulunmaktadır.

11. Efsane: Aslında tam olarak bir "Dünya Savaşı" değildir.

Savaşı domine eden güçlerin ABD, Sovyetler Birliği, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya olduğu bir gerçektir; ancak savaş zamanla gerçekten de bir dünya savaşına dönüşmüştür ve bu durumda yalnızca birkaç dünya ülkesi bunun dışında kalmıştır.

12. Efsane: Savaş, 1939 yılında başlamıştır.

Çoğu kaynağa göre II. Dünya Savaşı, Nazilerin Polonya'yı işgal ettiği 1 Eylül 1939 tarihinde başlamıştır. Ancak kimi tarihçiler savaşın başlangıcı olarak 1939 yılı Mayıs ayında yaşanan Sovyet-Japonya çatışmasını, kimileri 1937 yılında başlayan Çin-Japon Savaşı'nı, kimileri ise 1935 yılında İtalya'nın Habeşistan'ı istila etmesini göstermektedir.

13. Efsane: Pearl Harbor, sinsice yapılmış bir saldırıdır.

Bu konudaki kanıtlar belirsiz olsa da, Japonya'nın saldırıyı herhangi bir savaş ilanı olmaksızın gerçekleştirdiği doğrudur. Ancak buna sürpriz demek o kadar da doğru değildir. Bu saldırı, ABD ve Japonya arasındaki gerilimin yıllardır sürmekte olduğu ve Amerika'nın resmi olarak savaş planları yaptığı bir zamanda gerçekleşmiştir.

14. Efsane: ABD, Pearl Harbor'a kadar savaşın dışında kalmayı seçmiştir.

ABD gerçekten de Pearl Harbor öncesinde savaş ilan etmemiş ve asker göndermemiştir ancak bu, o ana kadar savaşın dışında kaldıkları anlamına gelmemektedir. Çünkü Amerika Pearl Harbor'dan 6 ay kadar önce İtilaf Devletleri'ne bugünkü parayla 659 milyar dolar değerinde savaş malzemesi göndermiştir.

15. Efsane: Savaş sonrasında Naziler usulüne uygun olarak cezalandırılmıştır.

Çoğu insanın gözünden kaçmıştır ancak, savaş sonrasında soykırımda rol oynayan 9,000 Nazi adaletten kaçarak Güney Amerika'ya yerleşmiştir. Savaş sonrası yargılanan Nazilerin sayısı ise 6,495'tir. Yani suçluların yarısından fazlası elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam etmiştir.

16. Efsane: II. Dünya Savaşı tamamen makinelerle gerçekleştirilmiş ilk savaştır.

Evet, II. Dünya Savaşı'nın makinelerle gerçekleştirildiği söylenebilir; ancak bu, olaya tek taraflı bakmak anlamına gelir. Hep uçakları ve tanklarıyla hatırladığımız bu savaşın hatırlanmayan yardımcıları vardır: Atlar. Savaş boyunca Sovyetler 3.1 milyon, Almanya ise 2.75 milyon at kullanmıştır ve bu sayılar kullanılan mekanik araçların sayısından çok daha fazladır.

17. Efsane: Polonya'nın at sırtındaki askerleri Alman tanklarına saldırmak aptallığını göstermişlerdir.

II. Dünya Savaşı'nın başlama tarihi olarak gösterilen saldırılarda Almanlar gerçekten de Polonyalıları bozguna uğratmıştır; ancak Alman tanklarının bölgeye gelmesi bu bozgunun ardından gerçekleşmiştir. Bu hikaye Polonyalıları aptal gibi gösterdiği için Almanların sevdiği ve korumayı sürdürdüğü bir hikayedir.

18. Efsane: Fransız ordusu zayıf olduğu için kaybetmiştir.

Almanların 1940 yılında Fransa'yı yalnızca 6 haftada fethetmesinin sebebi Fransızların zayıf olması değil, Almanya'nın kullandığı yeni savaş taktiğine hazır olmamalarıdır.

19. Efsane: Fransız direnişçiler savaşta büyük rol oynamıştır.

Bugün Fransız halkının yalnızca %2'lik bir kısmının direnişe dahil olduğu bilinmektedir. Bu hikaye zamanla büyütülmüş olsa da, ne Fransız direnişçilerin sayısı fazladır, ne de bu direnişçiler savaşın gidişatını ve sonucunu değiştirebilmişlerdir.

20. Efsane: Winston Churchill, tüm dünyada saygı uyandıran bir savaş dönemi kahramanıdır.

Madem Churchill savaş sırasında büyük kahramanlıklar yapmış bir liderdi, niçin 1945 yılında yapılan seçimlerde partisi büyük bir hezimete uğradı? O tarihe kadar Churchill'in yürüttüğü politikaların ülke insanına refah sağlamamış olması bir yana, bu hezimetin Churchill'in savaş yanlısı zihniyetiyle de büyül ilişkisi vardır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eckerd-schutze

Holocaust olmadı, yaşanmadı.

Gizli Kullanıcı

2. Dünya savaşını sadece Nazilere karsı yapıldığını dusunen salaktır çünkü Amerika ve Rusya'nın güç savaşıdır. Ve biçok masumu katletmişler bugünkü güçleri buradan gelıyor.

nemesis-zender-one

İitlaf değil editör müttefik devletler olacak I.dünya savaşıyla karıştırma Bu arada Türkiye savaş zamanı oldukça sinsi bir devlet olmuştur çünkü savaş başlamadan önce ingiltere fransa ve Türkiye ortak bir bildiri ile ittifak kurmuşlardır bu ittifaka göre avrupada çıkacak bir savaş akdenize sıçrarsa Türkiye ingiltere ve fransa yanlı savaşa girmesi gerekmekteydi ancak Türkiye sovyetleri bahane edip katılmadı. İyiki katılmadık ancak yinede bu sinsiliktir.

Gizli Kullanıcı

Editör arkadaş amerikan çıktı galiba... sahi kaç para aldın?

oguzhan-demir26

senin gibi götlekler her boku götlerinden anladıkları için sadece başlıkları okumuşsun

vera-s.

rusya itilaf devletlerinden ayrılıp bilgileri kamuoyuna duyurmasaydı ve işgal altındakı polonya yı kurtarmasaydı., orada öyle bır ulke olmayacaktı . sosyalizm sayesınde kazanılan bır savas , ama gel gör ki polonyalılar ruslara karsı anlamdıramadıgım bır dusmanlık besliyor.slav ulkeleri su an kendıne ulke dıyebılıyorsa , anadilleri vs leri varsa , sosyalizmi ideoloji edinen sovyetler birliğinin onlara bu hakkı tanımasından dolayı.ayrılmak ıstıyoruz dediler ve sscb onlara bu hakkı verdi .rusya federasyonundan ayrı baltık ulkeleri oldular. itilaf lardan ayrılma sebebi de yapılan hareketlerın ideolojilerine ters olusuydu. hitler kazansa daha mı ıyı olacakatı ? aşırı mılliyetcılık ve kendını ustun gormenın sonu bodrum katında siyanürle kendini gebertmek oldu . rusya su an aynı politikayı uygulamıyır olabilir , başa geçen yanlıs adamlar sscb yi bitirdi . ama ıkıncı dunya savasında bırcok ulke sovyetler bırlıgıne cok sey borclu . turkıye de dahil .

Gizli Kullanıcı

Yanlış. Polonya Almanya-Sovyetler ortak işgaline maruz kalmıştır. İki devlet işgal öncesi anlaşmış, saldırmazlık paktı imzalamış ve Polonya'yı paylaşmıştı. Nefretin sebebi budur. Meselâ Katyn Ormanı katliamı bile Polonyalıların Sovyetlerden nefret etmesi için yeterli bir sebeptir. Almanlar Ruslara savaş açmasaydı muhtemelen iki kardeş ideoloji olarak Sovyetler ve Naziler savaşın sonuna kadar kardeş kardeş yaşamaya devam edecekti. Sovyet Sosyalizmi de Nazi ideolojisi gibi çöp bir ideolojidir, var oluşunun tek amacı Rus yayılmacılığıdır. Sanırım Almanların Polonya'yı tek başına işgal ettiği de yukarıdaki maddelere eklenebilecek bir efsane.

Gizli Kullanıcı

Yanlış:2 Sovyetlere borçlu olma mevzusu... Almanya Sovyetlere rağmen istese Türkiye'yi birkaç haftada işgal edebilirdi. Sovyetler bizi korumak yerine aksine savaş biter bitmez bizi de diğerleri gibi ezmeye kalkmış ve yayılmacılığını sürdürmüştür. Türkiye'nin Nato'ya üye olmasının tek sebebi sosyalistlerin açgözlülüğü ve toprak talepleriydi.

Gizli Kullanıcı

Bakınız bu da Sosyalistlerin ve Nazilerin Polonya'nın işgali sonrası gerçekleştirdiği geçit töreni:

Gizli Kullanıcı

Savaşı Hitler de kazansaydı Stalin'in kazandığı senaryodan çok da farklı bir durum gerçekleşmeyecekti. İlginçtir ki Stalin'in katlettiği insan sayısı Hitler'den kat kat fazladır. Bkz: Ukrayna sistematik kıtlığı Holodomor. Dikkat ederseniz henüz Türklere yapılan tehcir ve katliamları anmıyorum bile, zira Türk adı geçer geçmez "ırkçı, faşist, şoven" diye saldırmaya bayılıyorsunuz ama Türkleri aradan çıkardığımızda dahi Sovyetler birliğinin katliamları saymakla bitmiyor, kaderin cilvesi olsa gerek bu da. Neyse ki tarihçiyiz de ideolojik propaganda malzemelerine kanmayacak veriler depolayabiliyoruz zihnimize :)

vera-s.

yanlış 3 - nazilik ve sosyalizm,hıcbır sekılde aynı kefeye konamaz,kıyaslanamaz,benzetilemez. helekı kardes ıdeolojı ? delirmiş olmalısınız. sosyalızm evrensel bır ideoloji. her ulkeden her mılletten ınsan uygulayabılır.söyledğiniz şeyler,bir kere ideallere ters.stalin konusuna girmiyorum, yazılanları tartısmıyorum bile. herkes olaya kendı penceresınden bakıyor

Gizli Kullanıcı

Kardeşten kastım aynı olmaları değil, benzer amaçlara hizmet etmeleri. Birisi Alman yayılmacılığının diğeriyse Rus yayılmacılığının temel aracıydı, yaptıkları katliamlar, soykırımlar ve toplama kampları da bir diğer ortak noktaları. Ve unutmadan; Nazi'nin açılımı da Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi :) Kardeş deme sebebimse yazarken zihnimde "kardeş kardeş geçinme" deyimini canlandırmış olmamdı. Netice olarak Nazilerin ve Sovyetlerin Polonya'yı ortak işgali, Polonyalıların nefretiyle ilgili merakınızı gidermiştir umarım. Herkes kendi penceresinden bakıyor derken de... Nazilerin ve Sosyalistlerin Polonya'nın işgalini beraber kutlamasına dair görüntüler tamamen benim pencereme ait, öyle bir şey yok, o görüntüleri stüdyoda ben çizdim, özür dilerim. Yazılanları tartışmamanız isabet olmuş :)

Gizli Kullanıcı

Ha mesele sadece Stalin de değil. Dediğiniz gibi sosyalizm evrensel bir ideoloji. Sovyetler, Mao, Kızıl Kmerler, Dhpc, Pkk ve daha nicesi. Bu listeyi daha uzatabilirim ama üşeniyorum, daha önce de bu platformda uzunca bir liste şeklinde yazmıştım zaten. Dedğiniz gibi o kadar evrensel bir ideoloji ki ulaştığı coğrafyalarda başarıyla kan dökmeyi başarıyor, bu konuda Nazizmden daha uzun kolları var.

ayna-efendi

pol pot var bir de çok kan dökmüştür, şu da şöyle bulunsun nazilerden pek de geri kalmamıştır sovyetler, ikinci dünya savaşında tarafların hepsi birbirinden beter, abd japonyada sivil yerleşimlere yangın bombaları atar bir de atom bombaları, naziler malum toplama kampları gaz odaları, japonlar da nanking katliamın başta olmak üzere çeşitli savaş suçları mevcut

vera-s.

su an cevremde bile sosyalızmı marksizmi komunizmi birbirine karıstıran , neyın ne oldugunu bilmeden konusanlar mumkunken,evrensel bir ideolojiyi herkesin doğru uygulaması mumkun mu sızce? nazilik neyden doğdu ? aşırı milletcilikten. su an da olay nazılıge ulasmasa bile nazilerin yaptıgı sekilde(nasyonel sosyalıst işçi partisi)başka adlar altında ırkcılık yapanlar var . kendini milliyetci ve tamamen dogru yonde ilerleyen sanan insanlar , sizce hersseyı dogru mu yapıyorlar ? herkes kendi penceresinden bakıyor dedigim olay bu . nasıl ki din; cok farklı yerlerde cok farklı sekıllerde uygulanabılıyorsa, ideolojilerde öyle .

Gizli Kullanıcı

İdeolojiler insanları radikalleştirip kan dökmekten başka işe yaramıyor. Ben sadece sosyalizmi o "ideolojiler" ibaresinden ayrı düşünmüyorum, hepsi bir.

mert-ersoy

Eğer Polonyalılar Almanlara karşı direnirken, sovyetlerde sebepsiz yere doğudan Polonyaya saldırmamış olsaydı, Polonya Almanyanın büyük oranda gücünü kırmış olacaktı, belkide savaşın ilerleyen safhalarında Almanlar bu kadar güçlü olamayacaktı, kimse SSCB yi sütten çıkmış ak kaşık sanmasın, komünistlerin faşitslerden hiç bir farkı yoktur, hepsi insanlığa karşı savaşmıştır, ruslar önce çıksın Katyn ormanında sebepsiz yere katledilen 22 BİN Polonyalı subayın hesabını versin., maalesef tarih kazananlar tarafından yazılıyor.

mert-ersoy

yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum, bizi kömünizm ve kapitalizm arasında seçim yapmak zorunda bıraktılar, sovyet doktrini şudur, sosyalizm eğer bütün dünyada uygulanırsa başarıya ulaşmış olur, bu da zaten sovyetlerin asıl amacının ne olduğunu çok güzel açıklar, kimse sanmasınki sovyetlerin faşitlerden bir farkı vardır,hepsi kendi idealleri uğruna sebepsiz ce insan öldürmeyi mubah sayarlar.

Görüş Bildir