Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İhvan'ı 92 Yıllık Tarihinde Mısır Dışından Yönetecek İlk İsim: İbrahim Munir

0PAYLAŞIM

İhvan'ı 92 Yıllık Tarihinde Mısır Dışından Yönetecek İlk İsim: İbrahim Munir

KAHİRE Anadolu Ajansı - DİYANA ŞELHUB - Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın İhvan Kılavuzlik Konseyi Başkanlığı’na vekaleten ceddilen ve Londra'da ikamet eden İbrahim Munir, kurulduğu 1928 senesinden bu yana teşkilatın işlerini Mısır dışından idareyen ilk şahıs oldu.

İhvan Lafçısı Talat Fehmi, bugün yaptığı açıklamada, vekaleten İhvan Kılavuzlik Konseyi Başkanlığını yürüten Mahmud İzzet'in iki hafta evvel hapsedilmesinin ardından bu makama ceddilen yeni bireyin İbrahim Munir olarak tanımlandığını duyurdu.

Fehmi, "Her merhalenin özellikleri ve koşullarına, cemaatin anayasayı, örfü ve teamüllerine göre İbrahim Munir şimdi Murşid Dayanakçısı ve teşkilatın idaresinden mesul birinci birey olmuştur." ifadelerini kullandı.

Fehmi açıklamasında, Mısır dışında olmanın Kılavuzlik Konseyi Başkanlığı’na vekalet etmeye mani bir kaide bulunduğu güzergahındaki iddiaları da reddetti.

İhvan'ın iç anayasasına göre kılavuz vazifesini yürüten şahıs, İhvan'dan mesul ilk yetkili olarak kabul ediliyor. Kılavuz, İhvan'ın tüm bölümlerini sorguluyor, idarıyor, uygulamalardan mesul olanları denetim ediyor.

  • Uzun senelerdir Londra'da yaşıyor

İhvan'ı vekaleten de olsa yurt dışından idareyecek ilk ad olarak kayda geçen İbrahim Munir, uzun vakittir İngiltere'nin başşehri Londra'da yaşıyor.

1935 senesinde doğan Munir, 1952'de Kahire Üniversitesini bitirdi. İhvan'ın Kılavuzlik Büroyu Azası olan Münir, teşkilatın beynelmilel yapılanmasının sekreterliğini yürütüyor ve Avrupa'daki İhvan Lafçısı olarak vazife yapıyordu.

Munir 1955 senesinde 5 sene mapusa mahkum edildikten sonra 1965 senesinde tekerrürden hapsedilerek 10 sene mapus cezasına çarptırıldı.

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi 2012'de Munir ve öbürleri için bağışlama çıkardı.

Munir geçen ay yaptığı açıklamada, "Teşkilat hala iyi vaziyette ve kapısı dönmek isteyenlere sarihtir." ifadelerini kullanmış, yurt dışında yaşayan teşkilat üyeleri arasında çözümü için mücadele sarfedilen bazı meseleler olduğunu kabul ederek "Biz melekler topluluğu değiliz." demişti.

Göreve geldikten sonraki ilk açıklamasında Munir, İhvan kadrolarını bir arada yakalama ve safları birleştirme çağrısında bulundu.

  • Sisi'nin Cumhurbaşkanlığını yalanlıyor

Ayrıca, serinkanlı bir şahsiyet olan Munir, iyi bir dinleyici ve çatışma ile münazaralara eğilime de biliniyor.

Munir, 2013'deri beri senelerdir süren kısıtlamalar ve güvenlik soruşturmalardan sonra İhvan'ın sulha olan bağlılığını korunan ve bakış açısını anlatan beynelmilel sahnedeki en büyük yardımlarından biriydi.

Bu bağlamda iki sene evvel İngiliz Avam Kamarası'nda İhvan'ın fikirleri mevzusunda tertip edilen bir sempozyumda Münir, kendisine sualler bir çok suale yanıt vermişti.

Birçok konuşmasında ne olursa olsun İhvan'ın Abdulfettah es-Sisi ile uyuşma yapmayacağını vurgulayan Münir, İhvan'ın tüm liderleri gibi Sisi'nin cumhurbaşkanlığını tanımayı yalanlıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir