İhmaller Zinciri 8 Ölüm Getirdi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İhmaller Zinciri 8 Ölüm Getirdi

İhmaller Zinciri 8 Ölüm Getirdi

Madencilere mezar olan kömür ocağında şok gerçek: Ocak, üç fayın kesişme noktasında ve birçok eksiği var

Zonguldak'ta 8 madenciye mezar olan madende acı gerçek... TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'nün üç ayrı fayın kesişme noktaları arasında bulunduğu ortaya çıktı. Zonguldak'taki işletmelerde, ilave havalandırma sistemi, merkezi izleme sistemi ve ocakları çift yolla yer üstüne bağlanması sisteminin bulunmadığı da belirlendi.

MECLİS'te madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmuştu. Komisyon raporunda, 20 Mart 2010'da Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne yapıtığı ziyaretteki izlenimlerine de yer verdi.

ÜÇ FAYIN ORTASINDA Raporda, müessese hakkında brifing alındığı belirtilerek 'Kömür ocağında, -560 kotuna inilerek deniz seviyesinin altında kömür üretimi yapılan ayaklarda incelemelerde bulunulmuştur. Kozlu işletmesinin 3 adet fayın kesişme noktaları arasında kurulu olduğu ifade edilmiştir' dendi.

KoMİsyon bir gün sonra da Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesini ziyaret etti. Ziyarette, işletmelerin ilave havalandırma sistemi ve merkezi izleme sistemi ile çift yolla yer üstü bağlantısı olmadığı ifade edildi. Acil eylem planının hazırlanmasına ihtiyaç olduğu belirtilerek, her vardiyada maden mühendisinin bulunmadığı ocakta benzeri bir çok eksiklğin bulunduğu vurgulandı.

KORUYUCU EKİPMAN EKSİK Raporun diğer bölümünde patlamalara karşı uygun ekipman kullanılmadığı vurgusu yapılarak, 'Patlama ihtimali bulunan ocaklarda ATEX uyumlu donanım ve koruyucu sistemlerin kullanımı yetersiz. Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik'e uyumlu ekipmanların kullanımı konusunda etkin denetim sağlanmalı, bu ekipmanların tamir ve bakımları ile ilgili olarak Yönetmelik'te belirtilen hususlara uyulmalıdır' ifadelerine yer verildi.

Daha büyük faciayı TTK önledi

KOZLU'da 8 madencinin hayatını kaybettiği faciada tablonun daha ağır olmasını TTK uzmanlarının acil müdahalesi engellemiş. Genel Maden-İş Sendikası Başkan Danışmanı Turan Oral, patlamanın asıl nedeninin Taşeron firmanın sondajdan kaçması olduğunu herkesin bildiğini belirterek şunları söyledi: 'Gaz çıktığında, TTK'nın uzmanları bunu görüp devreye giriyor, elektriği kesiyor ve facianın daha da büyümesini önlüyorlar.'

TaŞeronu iş müfettişleri de uyarmış

TAŞERON hiçbir uyarıyı dinlememiş... İşletmeci, Çalışma Bakanlığı İş müfettişlerinin yaptıkları denetim sonucu hazırladıkları raporda şu tespitleri kulak ardı etmiş:

- Elektrik kablolarının patlamaya yol açılabilecek şekilde eklemeler yapıldığı

- Sondajlarınn olması gereken derinlikte olmadığı

- Dinamit ve kapsül sandıklarını gözetim altanda tutulmadığı...

Facia olmaması tamamen tesadüf! Maden faciasında kahreden gerçek... Sayıştay, 8 işçiye mezar olan Kozlu Maden Ocağı'yla ilgili çok çarpıcı bir uyarı yapmış. Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nun 2011 yılı raporunda Sayıştay, Kozlu Müessesesi ile ilgili 'vahim bir olayla karşılaşılmaması tamamen tesadüf' demiş.

RAPORA göre, madeni ihale kapsamında alan şirket, yükümlülüklerini yerine getirmemiş, temel işletme araçlarını karşılamamış ve işçi ücretlerini ödememiş. Ücretini alamayan işçiler iki hafta iş bırakma eylemi yapmasına karşın, sözleşme feshi gündeme gelmemiş.

MADENCİLİKTE TECRÜBESİ YOK SAYIŞTAY raporunda, ihaleyi alan Star A.Ş.'nin bir inşaat şirketi olduğu, madencilikle ilgili hiçbir tecrübesinin bulunmadığı vurgulanıyor. Bu durumun işçi sağlığı ve güvenliğini büyük riske attığı tespitine yer veriliyor.

RAPORDA, '.. firmanın iş güvenliğine yönelik alması gereken önlemler konusunda da hassasiyet göstermediği, bu arada vahim bir olayla karşılaşılmamasının tamamen tesadüf olduğu görülmektedir' ifadeleri yer alıyor.

Nişanlıya ağıt Kara elmasın başkenti 8 madenciye ağlıyor... Faciada hayatını kaybeden 8 madenciden 5'inin cenazesine ulaşılabildi.

1500 ton kömür ve taş yığınından oluşan göçüğün altındaki işçiler 42 yaşındaki Yüksel Koca, 31 yaşındaki Ahmet Şeker ve 56 yaşındaki Hüseyin Kürekçi'yi çıkarma çalışmaları ise metan gazı nedeniyle başlatılamadı.

-630 metrede yaşama veda eden madencilerden 4'ü dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazede işçilerden Muhsin Akyüz'ün 2 ay önce nişanlandığı Funda Aykanat tabutun başında gözyaşı dökerek yaktığı 'Muhsinimin üzerine karlar yağıyor. Muhsinimi götürmesinler' ağıtlar yürek dağladı.

ÖLEN işçilerden Muhsin Koca'nın babasının da aynı ocakta 1992'de yaşanan grizu faciasında hayatını kaybettiği öğrenildi

O şirket MHP'li vekilin eşinin çıktı

Zonguldak'ta 8 madenciye mezar olan madenle ilgili ilginç ayrıntı... Kozlu'da grizu faciasının yaşandığı madenin işletmecisi taşeron STAR İnşaat'ın sahibinin MHP'li Vekil Ruhsar Demirel'in eşi olduğu ortaya çıktı.

RESMİ kayıtlara göre, madencilikte tecrübesi olmayan STAR İnşaat'ın Genel Müdürü de Yönetim Kurulu Başkanı da Şafak Sırrı Demirel. Şirketin yüzde yüz sahibi olduğu Depar pazarlamanın telefonları bir konuta ait çıkarken, grubun diğer iştiraki Pano Madencilik'te de ilginç bağlantılar göze çarpıyor. Pano Madencilik'in diğer iki ortağından biri Türkiye Taşkömürü Kurumu Müdürü Dursun Akyürek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Milliyetçi Hareket PartisiStar tvşeker
Görüş Bildir