Görüş Bildir

İhlas Suresi Türkçe Okunuşu: İhlas Suresi Türkçe Anlamı ve Fazileti

Anasayfa > Güncel

İhlas Suresi, Kur'an-ın122. suresidir. Ezberlemek kolay olduğu ve büyük anlamlar içerdiği için beş vakit namazda okunur. Bu sebeple İhlas Suresi Türkçe okunuşu, Diyanet meali, anlamı ve Arapça yazılışı gibi pek çok bilgi okuyucular tarafında araştırılmaktadır. İniş sırasına göre 22. Suredir. Halk tarafından surenin başlangıcı olan Kulhuvallahu Ehad olarak da bilinmektedir. İşte İhlas suresinin okunuşu, meali ve fazileti…

İhlas suresi Kur'an-ı Kerim içerisinde 112. sure olup iniş sıralaması olarak da 22. suredir. Halk tarafından surenin başlangıcı olan Kulhuvallahu Ehad ismiyle bilinir. Allah'ın büyüklüğünden bahsedilmektedir. Namazda okunan bir duadır. Yatmadan önce ve mezarlık ziyaretlerinde Fatiha ile birlikte okunur. İhlas Suresi ezberlemek isteyenler için Türkçe okunuşu, Diyanet meali, anlamı ve Arapça yazılışı gibi tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İhlas Suresi Türkçe Okunuşu

İhlas Suresi Türkçe Okunuşu

Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İhlas Suresi Türkçe Anlamı

İhlas Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: O, Allah'tır, bir tektir. Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).

İhlas Suresinin Konusu

İhlas Suresinin Konusu

İhlas Suresinin ilk iki ayetinde Allah'ın sıfatları bulunmaktadır. Bu sıfatlar Ehad ve Samet'tir. Bir ve tek anlamına gelen Ehad, Allah'ın birliğini vurgular. Vahd, Vahdet, Ehad ve Tevhid, Allah'ın birliğini ve bütünlüğünü tanımlar. Surede yer alan ikinci sıfat ise Samet'tir. Samet ise kimseye muhtaç olmayan, kendisine muhtaç olunan manalarına gelir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?