Görüş Bildir

İETT Otobüslerine 'Panik Butonu'

Anasayfa > Gündem

İETT, yolcuların maruz kalabileceği tehlikelere karşı önlem olarak araçlara 'acil durum butonu' koymaya başladı. Butona basıldığında, acil durum alarmı oluşturularak, araçtaki anlık kamera görüntüleri Kontrol Merkezine gönderilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, toplu taşıma araçlarında yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı, bu araçlara acil durum butonu koymayı zorunlu hale getirmeye hazırlandığını belirtmesinin ardından İETT harekete geçti. Acil durum butonu yolcuların ve şoförlerin güvenli seyahat etmesi ve maruz kalabilecekleri tehlikelere karşı kolayca ulaşabilecekleri noktalara konulmaya başlandı.

Bir tehlike anında yolcu, butona basarak sinyal verecek; GPS üzerinden ilgili aracın konumuna ulaşılacak ve yardım gönderilecek. Ayrıca araçlardaki iç ve dış kameralar acil durumun canlı olarak izlenmesini ve kaydedilmesini sağlayacak. Araçların alarm bilgileri 24 saat geçmişe dönük olarak izlenebilecek. Butona basıldığında ilgili araca ait dört kamera görüntüsü canlı olarak kontrol ekranına gelecek. Ardından gerekirse güvenlik güçleri otobüse müdahale edecek. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
8
2
2
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Karahaner Ali

amk ulkede siddet olmasa bilimin irfanin geliscegi yok

infoguner

ironi her derde devadır, bu yüzden benim önerim artık Ulu Vatanımızda tecavüz okullarının açılma vakti geldi de geçiyor.. bir kadına arkadan sinsice nasıl ya... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

İbnelik olsun diye butona basıp bunu kim yaptı dersen son şüpheli olursun... :D