İdris Naim Şahin: 'PKK'ya Lojistik Destek İran'dan'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

PKK'ya Lojistik Destek İran'dan

PKK'ya Lojistik Destek İran'dan

Terör örgütü KCK/PKK ve dış bağlantıları ile Turgut Özal'ın ölümü hakkında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den çarpıcı açıklamalar geldi. Aksiyon ve Today's Zaman Ankara temsilcilerine konuşan Şahin, terör örgütünün İran'ı barınma, geçiş, eğitim, tedavi, eleman-finansman temini ve propaganda açısından kullandığını söyledi.

Bazı silah aktarımlarının da bu bölgeden yapıldığını belirterek, "İran özellikle sınırdaki güvenliğe özen göstermiyor. Teröristler de önceki yıllara oranla daha rahat hareket ediyor." dedi. Örgütün bünyesinde Irak, İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 400 terörist bulunduğunun altını çizen Bakan Şahin, Suriye ordusuna ait yüklü miktarda silah ve patlayıcının da PKK'nın eline geçtiğini vurguladı. İçişleri Bakanı, PKK'nın Avrupa'da düzenlediği para toplama kampanyalarıyla yıllık 20 milyon Euro civarında gelir elde ettiğini bildirdi. Ayrıca sınır bölgelerinde, uyuşturucu ve diğer kaçak mallardan alınan haraçlar, İran, Irak ve Suriye'den bağış, kampanya, vergilendirme adı altında elde edilen gelirlerle finansman ihtiyacını karşıladığını söyledi. KCK operasyonlarına da değinen Bakan Şahin, "Eğer örgüte karşı hukuki mücadelemizi yapamamış olsaydık, KCK muhtemelen kendine göre bir darbeye yeltenecekti. Son dönemde önlenen en önemli darbe teşebbüsü, darbe yapılanması KCK’dır. Kan dökerek yeni bir ülke kurma hayalindeler." değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Aksiyon ve Today’s Zaman Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamalarda terör örgütü KCK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlara değindi. Türkiye için önemli bir dönüm noktasında operasyonların gerçekleştirildiğinin altını çizen Bakan Şahin, örgütün şekillenişini ve yönetim modelini darbe yapılanmasına benzetti. Darbe yapamadan karşı tedbirlerle KCK’nın faaliyetlerinin önlendiğini belirten Şahin, özetle şu açıklamalarda bulundu:

KCK, darbeye yeltenecekti

KCK operasyonlarında devlet, duyarlılığını ve öngörüsünü ortaya koymuştur. Eğer örgüte karşı hukukî mücadelemizi yapamamış olsaydık, KCK muhtemelen kendine göre bir darbeye yeltenecekti. Bu önlenmiştir, yani son dönemde önlenen en önemli darbe teşebbüsü, darbe yapılanması KCK yapılanmasıdır. KCK’da da aynı durum söz konusu, onlar kan dökerek yeni bir ülke kurma hayalindeler.

PKK, Avrupa’da para topluyor

PKK terör örgütü, varlığını devam ettirmek için farklı finansal gelirlere ihtiyaç duyuyor. Bunun için de Avrupa’da para toplama kampanyaları yapıyor. Buradan yıllık 20 milyon Euro civarında gelir elde etmektedir. Yine sınır bölgelerinde, uyuşturucu trafiğinden ve diğer kaçak mallardan alınan haraçlar, İran, Irak ve Suriye’den bağış, kampanya, vergilendirme adı altında elde edilen gelirler, terör örgütünün finansını karşılamaktadır. Bölücü örgütün Suriye, Irak gibi ülkelerdeki otorite boşlukları nedeniyle bu ülkelerde silah kaçakçılarından rahatlıkla patlayıcı madde ve silah temin ettiği alınan bilgilerdendir. Örgütün bünyesinde Irak, İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 400 terörist bulunuyor. Ayrıca Suriye ordusuna ait yüklü miktarda silah ve patlayıcı da terör örgütünün eline geçmiştir.

İran sınırından silah aktarılıyor

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeIrakİranSuriyeTerörTurgut ÖzalUyuşturucu
Görüş Bildir