İddia: Erdoğan, Davutoğlu'nu Parti Kurmaktan Vazgeçirmek İçin Heyet Gönderdi

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu yeni parti kurma çalışmalarından vazgeçirmek için bir heyet gönderdiği iddia edildi.

Euronews Türkçe'nin yeni parti kurma çalışmalarını yürüten üst düzey bir yetkiliyi kaynak gösterdiği haberinde, geçtiğimiz perşembe günü İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirdiği bir ekibin Davutoğlu'nu ziyaret ettiği iddia edildi.

Gazetecilerin de aralarında olduğu 7 kişilik bir heyet ziyaret etti

Habere göre, yedi kişiden oluşan heyette AKP eski milletvekili Ekrem Eldem, eski Bağcılar belediye başkanı ve AKP İstanbul milletvekili Feyzullah Kıyıklık, AKP Ataşehir eski belediye başkan adayı İsmail Erdem, AKP 24,25 ve 26. dönem İstanbul milletvekili Harun Karaca, Yeni Şafak gazetesinin yayıncısı Ahmet Albayrak, Sabah Gazetesi yazarı ve SETA Direktörü Hasan Basri Yalçın ve AKP İstanbul eski milletvekili Ünal Kacır bulunuyordu.

Görüşme sırasında Davuotoğlu'nun yanında ise kurulması için sayılı gün kalan partisinin A takımından Coşkun Çakır, Selim Temurci, Mehmet Ali Pulcu, Abdullah Başçı ve Nedim Yamalı yer aldı. Selim Temurci, AKP İstanbul İl Başkanlığından Eylül 2019'da istifa edip Davutoğlu'nun partileşme sürecine katılmıştı. Nedim Yamalı ise Ankara eski il başkanlığını yürütmüştü. Abdullah Başçı ve Mehmet Ali Pulcu ise, AKP'den 26. dönem İstanbul milletvekilliği yapmışlardı. Coşkun Çakır ise, İstanbul Şehir Üniversitesi rektör yardımcısı.

Parti kurmaktan vazgeçirmeye çalıştılar

Üç-dört saat sürdüğü belirtilen görüşmede Erdoğan'ın görevlendirdiği AKP'li isimler iddiaya göre Davutoğlu'nu partisini kurmaktan vazgeçirmek için çabaladı. Davutoğlu ise, bu konudaki kararlılığını belirtip, AKP yetkililerine daha önceleri partinin gidişatı konusundaki itirazlarını dillendirdiklerini ancak herhangi bir geri bildirim alamadıkları için parti kurmaya yöneldiklerini kaydetti.

Bir gün sonra Erdoğan, Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'i hedef aldı👇

Erdoğan 'Şehir Üniversitesi' Üzerinden Babacan ve Davutoğlu'nu Hedef Aldı: 'Halk Bankası'nı Dolandırmaya Çalışıyorlar' - onedio.com
Erdoğan 'Şehir Üniversitesi' Üzerinden Babacan ve Davutoğlu'nu Hedef Aldı: 'Halk Bankası'nı Dolandırmaya Çalışıyorlar' - onedio.com

Cumhurbaşkanının izniyle geldiklerini belirten heyetin görüşmeden ayrılmasından bir gün sonra Erdoğan, Davutoğlu'nun yanı sıra kendileri de partileşme sürecinde olan Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'i Halkbank'ı "dolandırmakla" suçlayan bir konuşma gerçekleştirdi.

Davutoğlu ve Kurucular Kurulu ise, Parti kurulduğunda tüm malvarlıklarını açıklayacakları yönünde taahhüt vermiş, siyasette saydamlığın önemine vurgu yapmışlardı. Davutoğlu ayrıca ailesinin mal varlığının araştırılabileceğini de önermişti.

Feyzullah Kıyıklık ise görüşmeyi reddetti

İddia, AKP 26. dönem milletvekili Feyzullah Kıyıklık'a Habertürk'te salı akşamı yapılan bir oturumda sorulduğunda kendisi, görüşmeyi reddetti, "Biz siyasetle ilgili insanlar olarak fikirlerimizi söyleriz. Telkin ve vazgeçirme diye bir hukuksuzluğumuz, kanunsuzluğumuz, ahlaksızlığımız olamaz" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir