Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı: 'Nüfusun %22'si Göç Etti'

 > -

İçişleri Bakanlığı hendeklerin açılmasının ardından bölgede başlayan çatışmaların bilançosunu çıkardı. AK Parti'nin Afyon kampında milletvekillerine verilen bilgilere göre, Cizre, Silopi, Sur ve Nusaybin toplam nüfusunun yüzde 22'si göç etti. Etkilenen esnaf sayısı 10 bin 300'e ulaştı.

Arşiv

İçişleri Bakanlığı hendeklerin açılmasının ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve çatışmalarla Türkiye'nin gündeminde olan 4 ilçeye ilişkin bilanço çıkardı. İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından AK Parti'nin Afyon kampında düzenlenen 'Terörle Mücadele ve İç Güvenlik' oturumunda bu bilanço milletvekillerine aktarıldı.

'Etkilenen nüfus sayısı 220 bin 400'

Al Jazeera Türk'ten Didem Özel Tümer'in haberine göreŞırnak'ın Cizre ve Silopi, Diyarbakır'ın Sur ve Mardin'in Nusaybin ilçelerinin toplam nüfusu olan 439 bin kişinin yüzde 50'si bölgedeki çatışmalardan etkilendi. Etkilenen nüfus sayısı 220 bin 400 olarak açıklandı. 4 ilçeden göç edenlerin sayısı ise 93 bine ulaştı. Yani dört ilçe nüfusunun yüzde 22'si göç etti. Bakanlık süreçte etkilenen esnaf sayısını ise 10 bin 300 olarak tespit etti.

Elde edilen verilere göre Şırnak'ın Cizre ilçesinin nüfusu 113 bin. Bu ilçede olayların yaşandığı mahallelerde etkilenen nüfus 94 bin, göç eden nüfus ise 25 bin olarak tespit edildi. Cizre'de sokağa çıkma yasağı ve çatışmalardan etkilenen esnaf sayısı 3 bin 600.

Şırnak'ın Silopi ilçesinin nüfusu 88 bin. Etkilenen mahalle nüfusu 62 bin 400. İlçede göç edenlerin sayısı ise 30 bin. Etkilenen esnaf sayısı 3 bin. Diyarbakır'ın Sur ilçesinin nüfusu 122 bin. Sur'da 18 bin kişi göç etti. Etkilenen esnaf bin 500.

Mardin'in Nusaybin ilçesinin nüfusu ise 116 bin. Bakanlık etkilenen nüfusu 39 bin, göç eden nüfusu ise 20 bin olarak tespit etti. İlçede olaylardan etkilenen esnaf sayısı ise 2 bin 200.

'Operasyonlarda 14 bin personel görev alıyor'

İçişleri Bakanı Ala,  ölü ya da yaralı olarak ele geçirilen PKK'lı, şehit ve yaralı güvenlik elemanları ile olaylar sırasında yaşamını yitiren siviller hakkında da milletvekillerine bilgi verdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala

Ala'nın sunumuna göre;

  • Cizre'de 233 PKK'lının 173'ü ölü, 18'i yaralı olarak ele geçirildi. 42 gözaltı var.

  • Silopi'de 125 PKK'lının 27'si ölü, 4'ü yaralı olarak ele geçirildi. 94 gözaltı var.

  • Sur'da 123 PKK'lının 67'si ölü, 3'ü yaralı olarak ele geçirildi. 41 gözaltı var.

  • Dargeçit'te 45 PKK'lının 32'si ölü, 3'ü yaralı olarak ele geçirildi. 10 gözaltı var

  • Nusaybin'de ise 3 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

Yapılan sunuma göre, operasyon yapılan il ve ilçelerde görev alan asker ve polis güvenlik gücü sayısı 14 bin 68. Bunların  6 bin 182'si asker, 7 bin 889'si ise polis.

'24 şehit, 264 yaralı'

Asker, polis ve geçici köy korucusu olmak üzere güvenlik güçlerinden 24 şehit verildi. 24 şehidin 16'sı asker, 7'si polis, 1'i ise geçici köy korucusu. Güvenlik güçlerinin yaralı sayısı 264.

'18 sivil yaşamını yitirdi'

Ölen siviller ise 18. En çok Cizre'de siviller yaşamını yitirdi. Cizre'de 14, Silopi'de 1, Dargeçit'te 2 ve Sur'da 1 sivil hayatını kaybetti. Ala, sivillerin yaklaşık yarısının ölüm sebebinin tespit edilemediğini, diğerlerinin ise teröristlerce düzenlenen silahlı, roketli saldırılarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Al Jazeera Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAfyonDiyarbakırMardinPolisŞehitŞırnak
Görüş Bildir