İçişleri Bakanlığı 'Manisalı Gençler'e Tazminat Ödeyecek

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

İçişleri Bakanlığı 'Manisalı Gençler'e Tazminat Ödeyecek

İçişleri Bakanlığı 'Manisalı Gençler'e Tazminat Ödeyecek

Manisa’da 16 yıl önce gözaltında işkence gördükleri için dava açan 16 genç, İçişleri Bakanlığı’ndan tazminat kazandı. Aralık 1995'te bir tren vagonuna "paralı eğitime hayır" yazdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan gençler “duvara yazı yazmak, bildiri dağıtmak, molotof kokteyli atmak ve gizli bir örgüte üye olmak”la suçlanmışlardı. Çocuklarının gözaltında işkence gördüğünü anlayan aileler, dönemin CHP Milletvekili Sabri Ergül ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve 14 Haziran 1996'da Manisa Cumhuriyet Savcılığı, gençlerin soruşturmasını yürüten 10 polis hakkında işkence yapmaktan dava açmıştı.
Kamuoyunda "Manisa Davası" ve "Manisalı Gençler Davası" olarak bilinen ve uzun yıllar devam eden yargılama süreci, gençlerin 14 Mart 1997'de izinsiz yazı yazmak suçundan beraatiyle sonuçlandı. Ayrıca, 28 Ekim 2000'de İzmir DGM, gençlerin ifadelerinin işkence altında alınması ve başka bir kanıt bulunmaması gerekçesiyle, beraatlerine karar verdi. İşkence yapmaktan hakkına dava açılan polislerin cezası, Yargıtay’ın cezayı 4 Nisan 2003 tarihinde onamasıyla, zaman aşımına 3 ay kala kesinleşti, 1’i başkomiser 10 polis, 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Gençler ilk olarak uzun gözaltı süresi nedeniyle AİHM’de Türkiye’yi 13 bin 800’er Euro para ödemeye mahkum ettirmişti. Ardından da İçişleri Bakanlığı aleyhine işkence nedeniyle tazminat davası açtı. Manisa Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen dava sonrasında gençler, 2002 yılında verilen 10’ar bin liralık tazminatı az bularak Danıştay’a itiraz etti. Yıllar süren hukuk mücadelesi neticesinde Danıştay, kısa süre önce, İçişleri Bakanlığı’nın itirazını reddederek işkence gören gençlere 10 bin ile 25’er bin TL arasında tazminat ödenmesi kararını onadı. ’Manisalı Gençler’ olayında işkence gören Aşkın Yeğin “Gözaltı süresinin uzunluğundan dolayı Türkiye AİHM’de mahkum oldu. Şimdi de işkenceden mahkum oldu. Bizim için paradan çok işkenceden sorumluları mahkum ettirmek önemli. Bunları başardık. Ama mücadelemiz bitmedi, beraatın ardından haksız tutuklanmamızla ilgili de davalarımız devam ediyor. Onu da kazanacağımıza inanıyorum...

Haberin Tamamı İçin:

16 Yıl Süren Hukuk Mücadelesini 'Manisalı Gençler' Kazandı

Kronolojik olarak gözaltı ve yargı süreci:
26 Aralık - 31 Aralık 1995 - Manisalı gençler gözaltına alındı. İşkence gördüklerini anlayan Sabri Ergül ile gençlerin aileleri, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.
12 Mart 1996 - İzmir DGM'de gençlerin ilk duruşmaları yapıldı. Birinin 14 yaşından küçük olması nedeniyle, gizlilik kararı alındı.
16 Mart 1996 - İzmir Tabip Odası, doktor raporlarının incelenmesi sonucunda hazırladığı raporda, gençlerin işkence gördüğünü açıkladı.
28 Mayıs 1996 - Gençler, ayrıca Manisa Sulh Ceza Mahkemesi'nde, tren vagonlarına yazı yazmak, bir berber dükkânına molotofkokteyli atmak suçlamalarıyla yargılanmaya başladı.
30 Mayıs 1996 - İzmir DGM'deki duruşmada tanık olarak dinlenen tren garı nöbetçisi vagonlarda hiç yazı görmediği, itfaiye görevlileri ise berber dükkânının tüplü sobadan dolayı yandığı yönünde ifade verdi.
4 Haziran 1996 - Manisa Cumhuriyet Savcılığı, gençlerin soruşturmasını yürüten 10 polis hakkında işkence yapmak suçlamasıyla dava açtı.
10 Eylül 1996 - İzmir DGM'deki duruşma günü sanıklardan en küçüğü 15 yaşını doldurduğu için gizlilik kararı kalktı.
16 Ocak 1997 - İzmir DGM, dokuzuncu duruşmada beş sanık için beraata, 10 sanık hakkında da 2,5 yıl ile 12,5 yıl arasında değişen hapis cezasına hükmetti.
14 Mart 1997 - Gençler Manisa Sulh Ceza Mahkemesi'nde izinsiz yazı yazmak suçundan beraat etti.
30 Nisan 1997 - Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde işkence iddiasıyla yargılandıkları duruşmaya, sanık polislerin hiçbiri gelmedi. Emniyet Müdürlüğü'nden sanık polislerin teşhisi için fotoğraflarıyla gözaltı nezaret defterlerinin, sağlık ocağından ise belgelerin istenmesine ve diğer eksiklerin giderilmesine karar verildi.
14 Mayıs 1997 - Sanık gençlerin en küçüğü hakkında Çocuk Mahkemeleri Yasası uygulandı. Manisalı genç, suçlamalardan beraat etti.
21 Mayıs 1997 - Manisalı gençler, Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde kasten bina yakmak suçundan beraat etti.
4 Haziran 1997 - Sanık polislerin hiçbiri duruşmaya gelmedi. Mahkeme, fotokopisi gönderilmiş belge asıllarının gönderilmesinin ve kimlik belirtmeksizin gönderilen sanık polislerin fotoğraflarının kimliklerinin belirtilmesinin istenmesine ve eksiklerinin giderilmesine karar verdi.
3 Eylül 1997 - Polisler yine yargılandıkları duruşmaya gelmedi. Sanık polislerin hazır bulundurulması ve teşhis yaptırılmasına, gelmeyen sanık polislerin fotoğraf üzerinden teşhislerine karar verildi.
23 Aralık 1997 - Sanık polisler duruşmaya gelmedi. Mağdurların sanık polisleri fotoğraftan teşhisi işlemlerine başlandı.
20 Ocak 1998 - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gençler aleyhine karar veren İzmir DGM'nin kararını, polislere açılan davanın sonucuyla sulh ve ağır ceza mahkemelerinde eylemlere ilişkin açılan davaların sonuçlarını beklemeksizin ve göz önüne almaksızın eksik inceleme yaparak karar verdiği için bozdu.
21 Ocak 1998 - Sanık polisler duruşmaya yine gelmedi. Müdahiller, son sözlerini mahkemeye sundu.
11 Mart 1998 - Manisa Ağır Ceza Mahkemesi, gençlere işkence sanığı polislerin delil yetersizliğinden beraatlerine karar verdi.
12 Ekim 1998 - Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Manisa Ağır Ceza Mahkemesinin polisler hakkındaki beraat kararını bozdu, sanıkların işkence yapmaktan ceza almaları gerektiğini belirtti.
27 Ocak 1999 - Manisa Ağır Ceza Mahkemesi polisler hakkında Yargıtay'ın verdiği bozma kararına karşı direnerek tekrar beraat kararı verdi.
15 Haziran 1999 - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nin direnme kararını bozdu, polislerin işkenceden mahkûm olmalarını istedi.
15 Ekim 2000 - Yargıtay kararına uymak zorunda olan Manisa Ağır Ceza Mahkemesi, 10 sanık polisi toplam 85 yıl hapis cezasına çarptırdı.
28 Ekim 2000 - İzmir DGM, Manisalı gençlerin, ifadelerinin işkence altında alınması ve başka bir kanıt bulunmaması gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.
4 Nisan 2003 - Yargıtay 8. Ceza Dairesi, biri başkomiser 10 polisin 60 ile 130 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasına ilişkin kararı, zamanaşımı süresinin dolmasına üç ay kala onadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiDanıştayİzmirManisaPolisYargıtay
Görüş Bildir