Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ve İçişleri Bakanlığı Açıkladı: Ankara Saldırısının Faili Seher Çağla Demir

 > -

37 kişinin hayatını kaybettiği Ankara'daki bombalı saldırının failinin 1992 doğumlu Kars Kağızman nüfusuna kayıtlı Seher Çağla Demir olduğunu açıklayan İçişleri Bakanlığı, Demir'in 2013'ten itibaren PKK içinde yer aldığının, daha sonra Suriye’ye geçtiğinin ve YPG içerisinde terör eğitimi aldığının tespit edildiğini belirtti.

Açıklamada şöyle denildi:

"13 Mart 2016 günü Ankara Atatürk Bulvarı üzerinde hareket halindeki bomba yüklü bir araçla otobüs durağında bekleyen vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen hain terör saldırısının aydınlatılmasıyla ilgili olarak yapılan çalışmalar neticesinde;

Menfur saldırıyı yapan kişinin, 1992 doğumlu Kars/Kağızman nüfusuna kayıtlı Seher Çağla Demir olduğu,

‘2013'ten itibaren PKK içinde yer aldığı, Suriye'ye geçtiği ve YPG içinde eğitim aldığı tespit edilmiştir’

Şahsın 2013 tarihinden itibaren bölücü terör örgütü PKK içinde yer aldığı, daha sonra Suriye’ye geçtiği ve YPG terör örgütü içerisinde terör eğitimi aldığı tespit edilmiştir.  

Konuyla ilgili soruşturma bütün yönleriyle devam etmektedir. 

Bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.  

Terörle mücadele konusunda yürütülen çalışmalar aynı kararlılıkla devam edecektir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Reuters: 'Ankara Saldırganlarından Biri Erkek, Biri Kadın; İkisi de PKK Bağlantılı' - onedio.com
Reuters: 'Ankara Saldırganlarından Biri Erkek, Biri Kadın; İkisi de PKK Bağlantılı' - onedio.com

İsmi açıklanmayan güvenlik kaynakları, uluslararası haber ajansı Reuters ile, Ankara'daki saldırının failinin Seher Çağla Demir olduğu bilgisini paylaşmış ve basında bu isim yer almıştı.

Saldırının ikinci failinin de erkek olduğu belirtilmişti. Ancak İçişleri Bakanlığı, ikinci bir saldırgan ile ilgili bilgi paylaşmadı.

"Bombacıysa cenazesini kabul etmiyorum"

Dün ajansların geçtiği haberlerde Seher Çağla Demir'in ailesinin 30 yıl önce Kars'tan Tekirdağ'a göç ettikleri, Çağla Demir'in 2012 yılında Balıkesir Üniversitesi'ne kayıt yaptırdığı, bir sene sonra hakkında ‘terör örgütü üyeliği ve propagandası’ suçundan dava açıldığı, o tarihten beri de kayıp olduğu belirtilmişti.

Ayrıca dün Tekirdağ Emniyet'inde ifadesine başvurulan baba C.D.'den, DNA karşılaştırması için kan örneği alınmış, örnek Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

"Bombacıysa cenazesini kabul etmiyorum"

Ajanslara yansıyan haberlerde baba C.D.'nin ifadesinde "2012'den beri kendisinden haber alamadık. Kayıp başvurusu da yaptık. Ama böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum" dediği belirtilmişti. 

 İçişleri Bakanlığı ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir