İçişleri Bakanı: 'Cizre'nin 99,5'i Tamam'

 > 
18PAYLAŞIM

Cizre'de PKK'ya yönelik operasyonlardaki son durumu değerlendiren İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Çukurları, barikatları, bombalı tuzakları imha seviyesini söylüyorum. Bunların yüzde 99,5'i halledilmiş durumda. Çok cüzi bir miktar kaldı ama etkili elemanları ve odağı orada" açıklamasını yaptı.

Bursa'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Ala, hükümet olarak Türkiye'nin hedefler koyduğunu, bu hedeflerin önünde bazı engeller bulunduğunu ve bunlardan birinin de terör olduğunu vurguladı.

Terör engelini Türkiye'nin önünden kaldırıp hızlı bir şekilde yola devam etme arzusu içinde olduklarını anlatan Ala, "Olabilecek en kısa zamanda vatandaşın hayatını normale döndürecek bir sonuç elde etmek üzere güvenlik birimleri, gayret sarf ediyor" diye konuştu.

"Çok cüzi bir miktar kaldı"

Ala, terörle mücadelede çok önemli mesafeler katedildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Cizre'de yüzde 99, hatta daha da üst seviyede bertaraf etme, çukurları, barikatları, bombalı tuzakları imha seviyesini söylüyorum. Bunların yüzde 99,5'i halledilmiş durumda. Çok cüzi bir miktar kaldı ama etkili elemanları ve odağı orada. Onların da yine vatandaşa zarar vermeden, vatandaşla terörist ayrımını kesin olarak yaparak, sonuçlandırılması çalışmaları devam ediyor. Sur'da da aynı şekilde çok önemli mesafeler katedildi. Orada da olabilecek en kısa sürede sonuçlandırma çalışmaları devam ediyor. Tabii bu konularda öngörülemeyen olaylarla karşılaşmak mümkün. Hesap bazen uymayabilir çünkü sahada bire bir göğüs göğüse arkadaşlarımız mücadele ediyor. Bunun nedeni de vatandaşlara zarar vermeden meseleyi çözmek, tamamen teröristle vatandaşı ayırmak. Bu bakımdan bazen vatandaşın aklına 'Neden uzun sürüyor?' gibi bir soru geçebilir. Tabii sokağa çıkma yasakları da vatandaşa zarar vermeden meseleyi çözmek içindir."

AA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir