Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçerik Kurallarını Güncelleyen Facebook Atatürk Kriteri Getirdi

Anasayfa > Gündem

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, paylaşılan içerikleri düzenlediği ‘Topluluk Standartları’na ‘Atatürk kriteri’ getirdiklerini açıkladı. Zuckerberg, “Türkiye’de Atatürk’e hakaret etmek yasadışı. Türkiye’nin kültürel ve tarihsel değerleri için Atatürk’e hakaret edildiğinde kaldıracağız” dedi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabından yaptığı açıklamada ülkelerin kültürel ve tarihsel farkları arasında daha hassas davranabilmek için Topluluk Standartları’nı güncellediklerini ifade etti. 

Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre, Zuckerberg, “Şu anda Facebook’un kullanıldığı ülkeleri tanımaya ihtiyacı var. Her ülkenin kendine has ifade sınırları var. Örneğin, Türkiye’de Atatürk’e hakaret etmek yasadışı. Almanya’da Nazilerin Yahudileri katlettiği inkâr edilemiyor. Veya Müslüman ülkelerde dine küfür etmek suç olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Topluluk Standartları’nı güncelledi. Bu kriterlere uymayan içerikleri kaldıracağız” dedi.

11 kategori oluşturuldu

11 kategori oluşturuldu

Güncellenen ‘Topluluk Standartları’nda şiddet ve tehdit, kendine zarar verme, zorbalık ve taciz, nefret söylemi, şiddet görüntüleri, çıplaklık, kimlik ve gizlilik, fikri mülkiyet, yasal düzenlemeye tabi ürünler, güvenlik, şifre tuzakları ve spamlar olarak kategorilendirildi. 

Zuckerberg’in örnek olarak gösterdiği Atatürk kriteri ise nefret söylemi kategorisinde değerlendiriliyor. Buna göre Facebook’un ciddi ve mizah amaçlı ifadeleri birbirinden ayırabileceği belirtilen açıklamada, “Fikirlerin, kurumların, olayların ve uygulamaların tartışılmasını teşvik etmemize karşın, bireylerin veya grupların ırklarından, etnik kökenlerinden, ulusal kökenlerinden, dini inançlarından, cinsel kimliklerinden, cinsiyetlerinden, cinsel tercihlerinden, fiziksel engellerinden veya sağlık durumlarından dolayı başkalarına saldırmasına izin vermeyiz” denildi.

İçerik kaldırmada Türkiye ikinci

İçerik kaldırmada Türkiye ikinci

Facebook, 2014’ün ikinci yarısında gerçekleşen hükümetlerden gelen içerik kaldırma talepleri raporunu yayınladı.

Buna göre Türkiye’den 3624 içerik kaldırılarak, listenin ikinci sırasında yer aldı. 2014 yılı genelinde Türkiye’nin talebiyle Facebook’un erişime engellediği içerik sayısı ise 5 bin 517’yi buldu. Diğer bir deyişle 2014’te her gün ortalama 15 içeriği engellenmiş oldu. 

Hindistan da 5 bin 832 içerikle ilk sırada yer aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
haylaz adam

Bu durumda Zuckerberg ATATÜRK'e hakaret eden ak-trolleri zükenberg :)

Pasif Kullanıcı

Çok komikmiş kardeş. Bu espriyi Onedio'da yapsana.

Menemine Borozan Kıllıbaldır

Hz. Muhammed'e ve dinlere rahatça hakaret edilebilir ama. bunlar ne ki Atatürk'ün yanında.

Menemine Borozan Kıllıbaldır

Atatürk'e nankörlük ettiğimi sen çıkardın biyerinden. bi daha oku bakalım hakaret ediniz falan yazmışım mı

Grotesk

Cumhurbaşkanı bende isterim diye tutturur şimdi bana niye yok diye siniri gene bizden çıkarır !