İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye Üst Sıralarda

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hükümetlerin Google Üzerindeki Sansür Girişimleri Son Altı Ayda %20 Arttı

Google her altı ayda bir yayınladığı şeffaflık raporunu güncelledi. 2012′nin Temmuz ila Aralık ayına ait raporunu daha önce yayınlayan arama motoru devi, hükümetlerden gelen içerik kaldırma talepleriyle ilgili bilgileri paylaşmamıştı. Bu kez raporunda içerik kaldırma taleplerine de yer veren şirket, Google hizmetleri üzerindeki içeriklere yönelik devletlerin sansür girişimlerinin arttığına dikkat çekti.

Rapora göre yılın ilk yarısında 18 bin 70 içerik için devletlerden gelen 1811 kaldırma talebi, 2012′nin son altı ayında %20 oranında artarak 2285′e yükseldi. Taleplerle bağlantılı olarak kaldırılmak istenen içerik sayısı da bu dönemde 24 bin 179′a çıktı. Google resmi blogundan yaptığı açıklamada hizmetleri bünyesinde yer alan içeriklerle ilgili her zamankinden daha fazla siyasi baskıya maruz kaldıklarının altını çizdi.

Raporda hükümetlerin kendilerini ve diğer ortaklarını eleştiren blog yazılarının kaldırılması için birçok ülkede mahkeme kararlarının alındığı belirtilirken, Brezilya bu kez 697 içerik kaldırma talebiyle sansür konusunda ABD’yi geçmeyi başardı. Yılın ilk yarısında 191 başvurusu bulunan Brezilya’nın ilk sıraya yerleşmesinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen seçimlerin etkisinin büyük olduğu belirtildi. Google, 2012 Brezilya Seçimleri’nde gerçekleştiği iddia edilen Brezilya Seçim Yasası ihlalleriyle ilgili 756 ayrı içerik parçasının kaldırılması yönünde 316 talep aldı.

ABD 321 içerik kaldırma talebiyle ikinci sırada yer alırken, raporda dikkat çeken bir diğer ülke Rusya oldu. İntihar ve uyuşturucuyla ilgili içerik barındırdığı gerekçesiyle Rusya’dan 107 öğenin kaldırılması yönünde 107 talep alan Google, isteklerin yarısından fazlasını uygun bularak yayından kaldırdı.

Türkiye’de ise gündem değişmedi. Google raporunda, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 63 YouTube videosu ve 22 Blogger blog yayını için Atatürk’ü, devleti veya ulusal kimlik ve değerleri eleştirdiği iddiasıyla kaldırılması için 17 talep ilettiğini kaydetti. Şirket Türkiye’deki kullanıcıların söz konusu YouTube videolarının %52′sine erişimini kısıtlarken, söz konusu Blogger blog yayınlarıyla ilgili talepleri uygun bulmayarak içeriği kaldırmadı.

İçerik kaldırma taleplerinin yanı sıra trafik ve kullanıcı verileri talepleri ile ilgili bilgilerin de paylaşıldığı Google Şeffaflık Raporu’nu buradan inceleyebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

İçerik Kaldırma Talebinde Türkiye Üst Sıralarda

Google Şeffaflık Raporu Temmuz-Aralık 2012 yayınlandı. Rapora göre Türkiye içerik kaldırma taleplerinde ön sıralarda yer aldı.

2012 yılında Temmuz ve Aralık ayları arasında Google'dan mahkeme, polis vb. kurumların isteklerinin istatistiki bilgilerinin yer aldığı raporda Türkiye yine üst sıralarda yer aldı.

Mahkeme emirlerinde 4. sıradayız

Türkiye mahkeme emirlerinde 87 talepte bulunurken bunların yüzde 62'si Google tarafından uygun bulunarak işlem yapıldı. Türkiye'den mahkemeler bu dönnemde toplam 8 bin 751 öğenin kaldırılmasını istedi.

Türkiye mahkeme emirleriyle gelen talepler açısından Brezilya, ABD ve Almanya'nın ardından 4. sırada yer aldı.

Türkiye mahkeme emirleriyle kaldırılması talep edilen öğe açısından ise 8 bin 751'le birinci oldu. Türkiye'yi takip eden ABD 3 bin 624, Brezilya ise bin 654 öğenin kaldırılmasını talep etti.

Türkiye Ocak-Haziran 2012 döneminde sadece 102 öğenin kaldırılmasını talep etmişti.

Yönetici, polis taleplerinde 3. sıradayız

Yönetici, polis vb. kurumların öğe kaldırma taleplerinde ise Türkiye 70 taleple Hindistan ve Rusya'nın ardından 3. sırada yer aldı.

Türkiye'nin 70 talebinin yüzde 47'i Google tarafından uygun bulundu.

Türkiye'de yönetici, polis vb. kurumların kaldırılmasını istediği öğe sayısı ise bin 287 oldu.

Türkiye, yönetici, polis vb. kurumların kaldırılmasını istediği öğe sayısı bakımından da 2 bin 529 öğenin kaldırılmasını isteyen Hindistan'ın ardından 2. oldu.

Türkiye bir önceki dönem olan Ocak-Haziran 2012'de bin 982 öğenin kaldırılmasını talep etmiş ve bu konuda ilk sırada yer almıştı.

"Müslümanların Masumiyeti" adlı filme ait klipler içeren YouTube videolarıyla ilgili olarak 20 ülkeden Google'a gelen talepler arasında Türkiye'nin de talebi yer aldı. Türkiye'nin talebi üzerine bu videonun Türkiye'den görüntülenmesi kısıtlandı.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Google'a 63 YouTube videosu ve 22 Blogger blog yayınının Atatürk'ü, devleti veya ulusal kimlik ve değerleri eleştirdiği iddiasıyla kaldırılması için 17 talep iletti. Türkiye'deki kullanıcıların söz konusu YouTube videolarının yüzde 52'sine erişimi kısıtlandı. Söz konusu Blogger blog yayınlarıyla ilgili talepler uygun bulunmayarak içerik kaldırılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBrezilyaDeepMindGoogleHindistanİntiharMüslümanların MasumiyetiPolisRusyaYoutubegündem
Görüş Bildir