Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ice Bucket Challenge Sonunda Amacına Ulaştı, ALS Hastalığıyla İlgili Bir Gen Bulundu!

 > 
191PAYLAŞIM

Bir dönem tüm dünyada fırtınalar estiren meşhur Ice Bucket Challenge'ı hatırlamayanımız yoktur, nitekim birçoğumuz muhtemelen bu furyaya katılmıştı. Bazılarımızsa akımı eleştirmiş, hiçbir işe yaramayacağını iddia etmişti. Eh, fena yanıldılar...

Ice Bucket Challenge, tam 2 yıl önce bugünlerde ortaya çıkmış bir akımdı.

ALS hastalığına karşı farkındalık kazandırmak ve bağış toplamak amacıyla başlatılan bu akım, tüm dünyaya hızlıca yayılmıştı.

Muhtemelen bu satırları okuyanlarınızdan birçoğu da bu akıma destek vermişti.

Kafamızdan aşağıya buzlu suları dökmüş, arkadaşlarımıza da meydan okumuştuk. Böylece akımın iyice yayılmasında ve farkındalık kazanılmasında hepimiz az çok bir rol oynamıştık.

İşte oluşturulan o farkındalık ve toplanan o bağışlar sonucu, ALS hastalığını iyileştirme yolunda çok önemli bir adım atıldı.

Bilindiği üzere kas fonksiyonlarını yerine getiren motor nöronların yavaşça öldüğü nörolojik bir bozukluk olan ALS hastalığına sahip kişiler, zamanla hareket yeteneğini kaybediyor.

Bu kampanya kapsamında toplanan bağışlarla gerçekleştirilen Project MinE çerçevesinde 11 ülkeden 80’in üzerinde araştırmacı, ALS hastalığına sahip 15 binin üzerinde hastayı inceledi ve bu araştırmalarda Ice Bucket Challenge'tan elde edilen gelirin 100 milyar dolar kadar bir kısmı kullanıldı.

Araştırmalar sonuç verdi ve Project MinE ekibi, ALS’e sebep olan bir geni keşfettiğini duyurdu.

NEK1 adı verilen bu gen ALS hastalarının yüzde 3’ünde bulunsa da bu genin hem doğuştan ALS hastası olanlarda, hem de münferit vakalarda görülmesi araştırmacılar için oldukça önemli.

ALS Derneği'ne göre bu genle ilgili bilgilerimiz hala kısıtlı.

Sonuçta keşif henüz çok taze. Yine de bu gen üzerinde yürütülecek araştırmalar hastalığı neyin tetiklediğini anlamamızı ve tedavi üretmemizi sağlayabilecek önemde.

Kampanya kapsamında elde edilen bağışların büyük bir bölümü hala kullanıma hazır durumda bekliyor.

O nedenle ALS hastalığının tedavisi bulma adına önümüzde şimdilik oldukça güzel günler var gibi duruyor.

Özetle her ne kadar o dönemde bu akımı eleştirenler ve bir işe yaramayacağını söyleyenler olduysa da, katılan herkesin bu başarıda minik de olsa bir payı var.

Kafamızdan döktüğümüz o buzlu sular sayesinde yaratılan farkındalık sonucunda bugün ALS hastaları geleceğe daha bir umutlu bakıyor. İnsanlık adına umutların yeşermesi için ne de harika bir haber!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir